Obsah článku

  Camu camu

  Camu camu ako pravá superpotravina sa vďaka svojim veľmi vysokým hladinám vitamínu C a silným antioxidantom môže pochváliť mnohými úžasnými zdravotnými výhodami. Prášok pomáha zmierniť zápal, bojovať proti starnutiu, podporovať imunitný systém a udržiavať mladú a žiarivú pokožku.

  Camu camu je amazonský ker pochádzajúci z krajín ako Brazília, Kolumbia a Peru. Rodení amazonskí indiáni používali camu camu celé generácie, ale kvôli svojej kyslej chuti ho nepovažovali za zdroj potravy. Bobule camu camu rastú na huňatom strome, ktorý môže dosiahnuť výšku viac ako 5 metrov. Divoký ker môže ročne vyprodukovať okolo 12 kg bobúľ. Samotné bobule sa podobajú čerešniam s tmavočerveným až purpurovým odtieňom. Ovocie chutí kyslo, keď je konzumované surové, ale je chuťovo prijatejšie, keď sa suší a melie na prášok.

  Camu camu - spôsob použitia

  • Bobule camu camu nájdete v prášku, kapsulách a džúsoch.
  • Camu camu prášok je mimoriadne univerzálny. Môžete si ho bez problémov zamiešať do smoothies, jogurtu, mliečnych krémov, ovsených vločiek a dokonca aj do masiek na tvár.
  • Odporúčaná denná dávka prášku je 1 čajová lyžička, čo je približne 5 g.

  Nutričné hodnoty camu camu

  Jedna porcia prášku camu camu, čo predstavuje cca 5 g, obsahuje 17 kalórií, 3 g sacharidov, 2 g vlákniny, vitamín B3-niacín, vitamín C - až 229% ODD, z minerálnych látok obsahuje mangán, meď, železo, horčík, vápnik, draslík, zinok, karotenoidy - luteín, betakarotén a zeaxantín, antioxidanty - flavonoidy, antokyány, kyselina ellagová, aminokyseliny - valín, leucín a serín.

  Čo odlišuje bobule camu camu od ostatných superpotravín, je ich vysoký obsah vitamínu C - 2 až 3% ovocia je čistý vitamín C. Na porovnanie, jeden pomaranč má asi 51 mg vitamínu C - asi 85% ODD. Zatiaľ čo jedna čajová lyžička camu camu obsahuje 682 mg - 760% ODD.

  Camu camu prášok pomáha posilňovať imunitu, znižovať zápal, udržuje zdravé oči, ďasná, pomáha zlepšiť náladu, udržiava zdravú pokožku.

  Camu camu1

  Camu camu - 6 účinkov na zdravie

  Camu camu pomáha posilňovať imunitu

  Camu camu má najvyššiu hladinu vitamínu C zo všetkých rastlín. Má 60-krát viac vitamínu C ako pomaranč a 56-krát viac ako citrón! Vitamín C je silný posilňovač imunitného systému a camu camu pomáha telu kŕmiť potrebné živiny, ktoré potrebuje na správnu detoxikáciu a liečenie. Vitamínu C v camu camu môže tiež blokovať vstup voľných radikálov a iných patogénov do tela, čím pomáha imunitnému systému celkovo lepšie fungovať. Camu camu obsahuje aj kyselinu betulínovú, ktorá pomáha telu brániť sa proti imunitným ochoreniam.

  Camu camu pomáha znižovať zápal

  Silné antioxidanty v camu camu pomáhajú so zápalom, najmä u starších ľudí alebo u tých, ktorí sa blížia k starobe. Prítomnosť zápalu môže prispieť k zrýchlenému procesu starnutia vrátane zvýšeného oxidačného stresu v tele a zvýšeného výskytu chronickej bolesti. Camu camu pomáha znížiť zápal a zároveň chráni telo pred zápalmi.

  Camu camu udržuje zdravé oči

  Camu camu má tiež pozitívny vplyv na očné problémy, ako je makulárna degenerácia, ktorá sa stáva častejšou so zvyšujúcim sa vekom. Kombinácia vitamínu C a ďalších základných živín pomáha spomaliť progresiu makulárnej degenerácie spojenej s vekom a straty zrakovej ostrosti. Makulárna degenerácia je hlavnou príčinou slepoty u ľudí starších ako 55 rokov v západnom svete a očakáva sa, že do roku 2025 sa počet ľudí s makulárnou degeneráciou strojnásobí.

  Camu camu udržiava zdravé ďasná

  Silné antioxidanty a antivírusové schopnosti camu camu pomáhajú v boji proti ochoreniam ďasien, ako je gingivitída. Štúdie preukázali, že lieky bohaté na antioxidanty pomáhajú redukovať voľné radikály, ktoré sú príčinnými zápalovými faktormi v progresii gingiválnych a periodontálnych zdravotných problémov.

  Camu

  Camu camu pomáha zlepšiť náladu

  Vysoké hladiny vitamínu C v camu camu pomáhajú vášmu mozgu produkovať viac serotonínu, čo zvýši vašu náladu - a preto môže byť camu camu potenciálnym liekom na depresiu. V skutočnosti sa ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínu C, často cítia depresívnejšie a apatickejšie. Vitamín C je kofaktor potrebný na konverziu tryptofánu na 5-hydroxytryptofán pri výrobe serotonínu. Vitamín C môže byť preto použitý terapeuticky pre pacientov s depresiou spojenou s nízkymi hladinami serotonínu.

  Camu camu pomáha udržiavať zdravú pokožku

  Camu camu obsahuje vysoké hladiny vitamínu C, ktorý podporuje zdravú tvorbu kolagénu a antioxidanty chránia pred poškodením voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Pomáha tiež znížiť vrásky a poskytuje krásnu mladistvú pokožku. Prášok camu camu si mimo priamej konzumácie môžete tiež pridať do svojho obľúbeného produktu starostlivosti o pleť.

  zdroj: blog.freshcapmushrooms.com, draxe.com