Obsah článku

  Alfalfa

  Čo to klíčky lucerny sú?

  Klíčky lucerny pochádzajú z naklíčených semien lucerny rastliny Medicago sativa. Pridávajú sa do mnohých jedál, vrátane šalátov, tacos, polievok a sendvičov. Keď semená lucerny vyklíčia, vytvoria výhonky, ktoré sa potom zberajú skôr, ako rastlina úplne dozrie. Výskum ukázal, že klíčky obsahujú mnohé rovnaké živiny, aké sa nachádzajú v semenách, ale v skutočnosti sú ešte zdravšie, pretože proces klíčenia odomkne veľa živín a enzýmov.

  Semená obsahujú viac „biologicky dostupných“ bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálov, ako aj nižší podiel škrobu ako nenaklíčené semená. Škroby vo vnútri semien sa po športovaní premenia na jednoduché cukry, a preto sú ľahšie stráviteľné.

  Klíčenie semien sa datuje až 5000 rokov, keď čínski lekári používali klíčky ako liečivo. V roku 1700 námorníci objavili schopnosť klíčkov zabrániť skorbutu, ktorý bol najčastejšou príčinou smrti na dlhých plavbách. Počas 2. svetovej vojny Dr. Clive McCay, profesor výživy na Cornell University, priniesol myšlienku klíčkov do bežnej západnej potravinovej kultúry. Počas vojny McKay a jeho tím výskumníkov určili, že fazuľové klíčky sú ľahko pestovateľným a výživným zdrojom potravy. Je úžasné, aký cenný bol tento objav v čase, keď boli zdroje nízke a potreba výživných potravín vysoká.

  Aj samotná rastlina lucerna má dlhú a bohatú históriu. Lucernu si zvyčajne predstavujeme ako rastlinu používanú ako krmivo pre zvieratá, ale poskytuje mnoho výhod aj pre ľudí. Alfalfa má vysoký obsah vitamínov a niekedy sa používa ako výživový doplnok.

  Nutričné ​​hodnoty v alfalfa
  Nutričné ​​hodnoty v alfalfa

  Nutričné ​​hodnoty v alfalfa

  Alfalfa poskytuje množstvo fytonutrientov, ako sú fenolové zlúčeniny, izoflavonoidy (najmä daidzeín a genisteín) a saponíny, ako aj niektoré vitamíny a minerály, ako je vitamín K a vitamín C. Vďaka tomu sú tieto klíčky „funkčným jedlom“ alebo „nutraceutickým jedlom“, čo znamená, že pozitívne ovplyvňujú ľudské zdravie nad rámec základnej výživy. Z rovnakých dôvodov sa nimi kŕmia aj hospodárske zvieratá – pretože môžu podporovať rast, vývoj a zdravie tráviaceho traktu.

  Dokonca obsahujú niektoré bielkoviny (aminokyseliny) a malé množstvo zdravých tukov, ako sú omega 3. Približne 100 g naklíčených semien alfalfa obsahuje približne 23 kalórií, 2,1 g uhľohydrátov, 3,99 g bielkovín, 0,69 g tuku, 1,9 g vlákniny, 30,5 mcg vitamínu K (38% ODD), 8,2 mg vitamínu C (14% ODD), 36 mcg folátu, 0,2 mg mangánu, 0,2 mg medi, 70 mg fosforu, 27 mg horčíka, 0,1 mg riboflavínu, 0,9 mg zinku, 1 mg železa, 0,1 mg tiamínu, 155 IU vitamínu A.

  Alfalfa - 7 účinkov na zdravie

  Alfalfa pomáha znížiť riziko niektorých druhov rakoviny

  Klíčky vo všeobecnosti majú účinky na zachytávanie voľných radikálov, ktoré pomáhajú chrániť pred vznikom rakoviny. Klíčky lucerny sú skvelým zdrojom antioxidantov, ako aj izoflavónov a iných fytoestrogénov, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré napodobňujú ľudský estrogén. Štúdie konzumácie potravín s vysokými koncentráciami izoflavónov ukázali pozitívne výsledky v znižovaní rizika úmrtia a recidívy u ľudí s rakovinou prsníka.

  Jeden článok podrobne opísal niektoré spôsoby, ako môže výživa potlačiť rakovinu, vrátane živín z klíčkov lucerny a príbuzných klíčkov, poskytnutím sulforofánu, chlorofylu a antioxidantov, ako sú karotenoidy a terpény – najmä typy nazývané medikarpín, melilotokarpán, milepurpán, tricín a chrysoeriol – indukujú apoptózu, proces, ktorý zabíja škodlivé bunky a zabraňuje rastu nádorov. Okrem toho existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že polysacharidy (typy uhľohydrátov) a vláknina nachádzajúce sa v klíčkoch lucerny môžu mať imunoochranné účinky, vďaka čomu sú klíčky „potenciálnymi farmaceutickými látkami alebo funkčnými potravinami“.

  Alfalfa pomáha minimalizovať príznaky menopauzy a PMS

  Vďaka vysokým hladinám vitamínu K a fytoestrogénov, pomáhajú klíčky lucerny ženám minimalizovať symptómy súvisiace s menopauzou, ako aj PMS/menštruáciu. Vitamín K je vitamín na zrážanie krvi, takže môže pomôcť pri nadmernom krvácaní a kŕčoch. Všeobecné protizápalové účinky klíčkov môžu tiež pomôcť pri reprodukčnom zdraví, pričom potenciálne obmedzujú niektoré vedľajšie účinky, ako je náladovosť a bolesť.

  Alfalfa pomáha predchádzať osteoporóze

  Vitamín K buduje kosti, a preto je nevyhnutný pri prevencii a dokonca aj pri liečbe osteoporózy. Telo potrebuje vitamín K, aby dostatočne využilo vápnik, ktorý posilňuje kosti a zabraňuje zlomeninám. Klíčky lucerny obsahujú aj mangán, základnú živinu pri prevencii osteoporózy a zápalu. Výživa lucernových klíčkov celkovo ponúka veľa živín (ako vlákninu, bielkoviny, minerály, vitamíny a fenolové zlúčeniny), ktoré pomáhajú podporovať zdravé zloženie tela a zdravé starnutie.

  Alfalfa pomáha pri liečbe cukrovky

  Hoci neexistuje žiadny liek na cukrovku, reguláciu choroby možno prirodzene dosiahnuť pomocou diabetickej diéty. Štúdia z roku 2015 zistila, že klíčky lucerny sú úspešné antidiabetikum vďaka svojej schopnosti znižovať hladinu glukózy v krvi. Regulácia hladiny cukru v krvi je nevyhnutná pri liečbe cukrovky a konzumácia potravín, ako lucernové klíčky, pomáha znižovať závislosť od inzulínu.

  Alfalfa pomáha predchádzať kôrnateniu tepien.
  Alfalfa pomáha predchádzať kôrnateniu tepien.

  Alfalfa obsahuje látky proti starnutiu

  Klíčky lucerny sú osvedčenou potravinou s vysokým obsahom antioxidantov, ktorá pomáha chrániť naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Antioxidanty a bioaktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v klíčkoch podporujú lepšie zdravie a môžu predchádzať mnohým chorobám a ochoreniam, ako je rakovina a srdcové choroby. Štúdia ukazuje, že hladiny vitamínu K v klíčkoch lucerny nielen bojujú s jeho nedostatkom, ale tiež pomáhajú predchádzať chorobám spojeným so starnutím, vrátane rakoviny, kôrnatenia tepien, úbytku kostnej hmoty a ďalších.

  Alfalfa pomáha znižovať hladinu cholesterolu

  Klíčky lucerny sú úspešné antihyperlipidemikum, čo znamená, že pomáhajú znižovať hladiny lipidov v krvi. Zníženie počtu lipidov môže mať vplyv na zníženie symptómov koronárnej choroby srdca spôsobenej vysokou hladinou cholesterolu. Štúdia z roku 1978 vykonaná na opiciach ukázala, že pridanie lucerny do ich stravy znižuje negatívne účinky cholesterolu, čo dokazuje, že lucerna je jednou z lepších potravín na zníženie cholesterolu.

  Alfalfa je skvelý doplnkový zdroj vitamínu C

  Veľká hrsť klíčkov lucerny môže ponúknuť až 14% ODD vitamínu C, vitamínu, ktorý prospieva imunitnej funkcii, zdraviu pokožky a oveľa viac. Keďže vitamín C je rozpustný vo vode, musíme si zásoby dopĺňať prostredníctvom stravy.

  Bonus navyše

  Alfalfa môže pomôcť pri trávení a tvorbe mlieka. Napriek potrebe ďalšieho výskumu mnohé komunity veria, že klíčky lucerny môžu tiež zvýšiť produkciu mlieka u dojčiacich matiek. Existujú tiež dôkazy, že táto rastlina môže pomôcť pri liečbe problémov s obličkami a močovým mechúrom – a pomáha pri podráždenom žalúdku, astme a artritíde.

  Alfalfa - riziká a vedľajšie účinky

  Alfalfa je zvyčajne dobre tolerovaná a "všeobecne uznávaná ako potravina" Úradom pre potraviny a liečivá (FDA). Aj keď je alfalfa výživná a ľahko sa pestuje, existujú určité riziká, pretože v niektorých prípadoch môžu byť domovom baktérií. Klíčky majú povesť v súvislosti s určitými chorobami prenášanými potravinami. Keďže sa konzumujú surové alebo mierne uvarené, prinášajú so sebou riziko prenášania škodlivých baktérií, ktoré môžu v niektorých prípadoch spôsobiť choroby, hoci riziko je relatívne nízke.

  Klíčky potrebujú na rast teplé a vlhké prostredie, ktoré je zároveň ideálnym prostredím pre rast baktérií. Bakteriálny problém s klíčkami zvyčajne začína semenom. Existuje množstvo techník na zabíjanie škodlivých prvkov na semenách lucerny, ale nič nedokázalo odstrániť všetky baktérie. Pestovanie klíčkov doma tiež nezaručuje, že sú bezpečnejšie, pretože problém spočíva v semene.

  FDA odporúča, aby sa deti, starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom vyhýbali konzumácii surových klíčkov. Jedinci užívajúci lieky na riedenie krvi by sa mali vyhýbať klíčkom lucerny, pretože majú vysoké hladiny vitamínu K.

  Existujú obavy, ako hladiny kanavanínu nachádzajúce sa v lucernových klíčkoch ovplyvňujú ľudské telo, konkrétne imunitný systém. Existuje varovanie o klíčkoch lucerny pre tých, ktorí trpia autoimunitnými chorobami: „Alfalfa môže spôsobiť, že sa imunitný systém stane aktívnejší, a to by mohlo zvýšiť príznaky autoimunitných chorôb. Existujú dve kazuistiky pacientov so systémovým lupusom erythematosus (SLE), u ktorých došlo k vzplanutiu ochorenia po dlhodobom užívaní produktov zo semien lucerny. Ak máte autoimunitný stav, je najlepšie vyhnúť sa užívaniu produktov z lucerny a konzumovať ju, kým nebude známe viac."

  Na presné určenie toho, ako a prečo sú klíčky lucerny ovplyvnené určitými poruchami, sú potrebné ďalšie štúdie, ale nasledujúci jedinci by sa klíčkom lucerny mali vyhýbať, kým nebude známe viac:

  • diabetici užívajúci iné bylinné doplnky a lieky, o ktorých je známe, že znižujú hladinu cukru v krvi

  • jedinci užívajúci lieky, ktoré zvyšujú citlivosť na slnečné svetlo

  • jedinci užívajúci imunosupresíva

  • osoby citlivé na estrogén

  Ako alfalfu nakupovať a pestovať?
  Ako alfalfu nakupovať a pestovať?

  Ako alfalfu nakupovať a pestovať?

  Klíčky lucerny sú ľahko dostupné vo väčšine obchodov s potravinami a na potravinových trhoch. Pri výbere hľadajte sviežosť v koreňoch a stonkách. Mali by voňať čerstvo a čisto a vyzerať jasne zeleno bez tmavých škvŕn. Po návrate domov ich nezabudnite dôkladne umyť a klíčky uchovávajte riadne v chlade. Ak zacítite zatuchnutý zápach, nekonzumujte ich.

  Pestovanie doma

  Pestovanie lucernových klíčkov doma je jednoduché a existuje viacero spôsobov, ako to urobiť v pohodlí domova. Po prvé, kúpte si organické semená, ktoré nie sú ošetrené fungicídmi ani inými chemikáliami. Mali by ste používať iba semená určené na pestovanie klíčkov. Môžete ich pestovať v dóze, hlinenej tácke alebo v iných nádobách.

  Metóda na pestovanie klíčkov doma:

  • Umyte semená (asi 60 g) a namočte ich do vlažnej vody na 6 až 8 hodín alebo cez noc pri izbovej teplote.

  • Semená po namáčaní sceďte, vráťte späť do nádoby a zakryte gázou.

  • Semená premývajte vodou aspoň 2 až 3 krát denne. Pomáha otáčať nádobu počas každého premývania, aby sa umožnilo ľahké predĺženie (rast) klíčkov, kým nebudú 4 až 10 cm dlhé a pripravené na konzumáciu.

  • Na dosiahnutie najlepších výsledkov používajte iba nechlórovanú vodu, ako je voda zo studne, pramenitá voda alebo destilovaná voda, pretože chlór v mestskej vode môže spôsobiť zlé klíčenie. Klíčenie sa najlepšie vykonáva pri teplote 21 až 27 stupňov na tmavom mieste. Naklíčenie do zrelej veľkosti bude v závislosti od teploty trvať 3 až 7 dní.

  • Umiestnite zrelé klíčky do nádoby naplnenej vodou a umyte, aby ste odstránili obaly semien a vláknité korene. Klíčky semien klesnú na dno a šupky semien budú plávať nahor. Šupky semien jemne odstráňte ručne alebo pomocou malého drôteného sitka. Nechajte klíčky odkvapkať.

  • Klíčky sú najlepšie, keď sa použijú ihneď po umytí, ale môžu sa skladovať niekoľko dní v chladničke (3 až 10 stupňov) v uzavretých sklenených a plastových nádobách alebo mraziacich vreckách.

  • Veľkosť zrelých klíčkov je rôzna. Ak necháte klíčky rásť príliš dlho (nad 6 cm), môžu zhorknúť.

  Alfalfa1

  Alfalfa ako doplnok výživy

  Účinky

  • Podporuje detoxikáciu močového ústrojenstva.

  • Prispieva k správnej zrážanlivosti krvi.

  • Pomáha zabrániť prebytočnému vstrebávaniu cholesterolu.

  • Podporuje zdravie srdca.

  • Priaznivo ovplyvňuje hladinu krvného cukru.

  • Prispieva k udržaniu zdravých kostí.

  • Má alkalické a detoxikačné účinky.

  • Pomáha zmierniť tráviace ťažkosti.

  • Podporuje chuť k jedlu.

  Pozrieť v eShope >

  Ako alfalfu spotrebovať?

  Klíčky lucerny možno pridať takmer do každého jedla. Napríklad sa bežne vyskytujú v ázijských jedlách, zvyčajne sa pridávajú do polievok, na sendviče a do šalátov.

  zdroj: draxe.com

  zdroj obrázky: plantura.garden, theseedcollection.com.au