Maca - 5 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Maca

  Maca sa stala v poslednom desaťročí veľmi populárnou, ale zaslúžene sa používa ako dôležité jedlo od čias inckých bojovníkov v Peru. Jej hlavným prínosom pre zdravie je zvyšovanie libida, mužskej plodnosti a zmierňovanie príznakov menopauzy.

  Maca, Lepidium meyenii, je pôvodná andská zelenina, ktorá sa pestuje ako koreňová plodina už 6 000 rokov a niekedy sa označuje ako peruánsky ženšen.

  Rastie najmä v Andách v centrálnom Peru, v drsných podmienkach a vo veľmi vysokých nadmorských výškach - nad 4 000 metrov.

  Maca je kapustovitá zelenina, a preto sa vzťahuje na brokolicu, karfiol, kapustu a kel. V Peru má dlhú históriu kulinárskeho a liečebného použitia.

  Hlavnou jedlou časťou rastliny je koreň, ktorý rastie v podzemí. Existuje v niekoľkých farbách, od bielej po čiernu.

  Koreň Maca sa všeobecne suší a konzumuje v práškovej forme, ale je tiež dostupný v kapsulách a ako tekutý extrakt.

  Maca - spôsob použitia

  Prášok maca je sladkastý a má veľmi jemnú chuť. Optimálna denná dávka je jedna čajová lyžička, ale ak máte pred sebou úplne prvé vrecúško prášku, začnite s pol lyžičkou. Neskôr dávku navyšujte.

  Prvé pozitívne účinky pocítite približne po 10 až 15 dňoch pravidelného užívania. Mimo to, že môžete prášok pridať do akéhokoľvek pokrmu musli, smoothie, jogurt, dezert či šalát, si môžete tiež urobiť ranný povzbudzujúci nápoj. Do 250 ml vody, mlieka, šťavy či akejkoľvek inej tekutiny pridajte dané množstvo a rozmiešajte. Ak zvolíte mlieko, na dochutenie odporúčame kokos, kakao či vanilku.

  Nutričné hodnoty v maca prášku

  Prášok z koreňov maca je veľmi výživný a je vynikajúcim zdrojom niekoľkých dôležitých vitamínov a minerálov.

  28 g prášku obsahuje 91 kalórií, 1 g tukov, 20 g sacharidov, 4 g bielkovín, 2 g vlákniny, glukozinoláty a polyfenoly, vitamín B6-pyridoxín, vitamín C, z minerálnych látok obsahuje meď, železo, draslík, mangán.

  Maca pomáha zvýšiť libido, zlepšiť mužskú plodnosť, zmierniť príznaky menopauzy, zlepšiť náladu, bojovať proti voľných radikálom.

  Maca1

  Maca - 5 účinkov na zdravie

  Maca pomáha zvýšiť libido

  Maca, známa ako cenné afrodiziakum, podporuje zdravie mužov a optimalizuje ich zdravý výkon. V klinických štúdiách sa preukázalo, že maca podporuje zdravie reprodukčného systému mužov vrátane zdravého sexuálneho libida a normálnej funkcie prostaty a spermií v priebehu mnohých vekových skupín a štádií života. Maca má tiež dlhú históriu použitia na podporu reprodukčných funkcií u žien.

  Maca pomáha zlepšiť mužskú plodnosť

  Pokiaľ ide o mužskú plodnosť, kvalita a množstvo spermií je veľmi dôležité. Maca zlepšuje kvalitu spermií u neplodných aj zdravých mužov. Zvyšuje objem, počet a pohyblivosť spermií a tým zvyšuje plodnosť u mužov.

  Maca2

  Maca pomáha zmierniť príznaky menopauzy

  Maca pomáha vyrovnávať hladiny estrogénu v období menopauzy a zmierňuje príznaky menopauzy ako sú návaly horúčavy, výkyvy nálady i nočné budenie. A navyše môže pomôcť chrániť zdravie kostí, pretože ženy po menopauze majú vyššie riziko osteoporózy.

  Maca pomáha zlepšiť náladu

  Ukázalo sa, že maca poskytuje trvalú energiu po celý deň bez príjmu kofeínu. Zabezpečí, že budete viac prebudení a budete mať viac energie, takže ste schopní oceniť každý okamih a zamerať sa na veci, na ktorých vám záleží. Udržiavaním pozitívnej úrovne energie po celý deň môže maca tiež pomôcť zlepšiť náladu.

  Maca pomáha bojovať proti voľným radikálom

  Koreň maca podporuje v tele prírodné antioxidanty, ako je glutatión a superoxiddismutáza. Antioxidanty pomáhajú odbúravať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky v tele a tak pomáhajú predchádzať niektorým zdravotným stavom, vrátane srdcových chorôb a rakoviny.

  healthline.com, medicalnewstoday.com, gaiaherbs.com