Obsah článku

  Acerola

  Acerola je superpotravina s neskutočne vysokým obsahom vitamínu C. V 100 g ho obsahuje až 2021% odporúčanej dennej dávky. A spolu s antioxidantmi vám poskytuje výnimočnú ochranu pred mnohými chorobami.

  Acerola je ker alebo malý strom, ktorý nám ponúka vynikajúce ovocie výzorom podobné našim čerešniam, a preto sa často používa výraz „acerola cherry“ (acerola čerešňa). Toto ovocie, ktoré pochádza z Mexika, Južnej a Strednej Ameriky, je už tisíce rokov oceňované rôznymi domorodými kultúrami. V súčasnosti sa široko vyváža do celého sveta a pestuje sa tiež v určitých častiach indického subkontinentu, ako aj v južných oblastiach Spojených štátov.

  Acerola - spôsob použitia

  Pokiaľ ide o kulinárske využitie, má acerola výraznú arómu a konzumuje sa takmer rovnako ako bežné čerešne, hoci nemajú nič spoločné.

  Konzumuje sa buď surová alebo v pečive, cukrovinkách, zmrzlinách, želé, džemoch a koncentrátoch mrazenej šťavy. Toto ovocie sa tiež používa pri výrobe určitých alkoholov.

  U nás sa najčastejšie vyskytuje v doplnkovej forme. Je to preto, že sa bobule rozkladajú do piatich dní od zberu a strácajú veľkú časť výživy. Dokonca aj šťavy sa kazia rýchlo, pokiaľ nie sú do nich pridané konzervačné látky. Môžete si kúpiť acerola kapsuly, tinktúru alebo prášok z aceroly, ktorý môžete pridať do ovocnej šťavy, musli, jogurtu alebo smoothie. Prášok má sladko-kyslú chuť.

  Odporúčaná denná dávka acerola prášku je 1 g, čo predstavuje približne 1/2 čajovej lyžičky. Tento jeden gram obsahuje až 170 mg vitamínu C, pričom jeho ODD je 80 mg. Zvyšný vitamín C sa vylúči močom.

  Acerola2

  Nutričné hodnoty aceroly

  100 g surovej aceroly obsahuje 32 kalórií, 0,3 g tukov, 8 g sacharidov, 0,4 g bielkovín a 1 g vlákniny, antioxidanty - karotenoidy a bioflavonoidy, vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C až 2021% ODD, z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, vápnik, fosfor, sodík, železo a zinok.

  Acerola prášok v jednej 1 g dávke obsahuje 3 kalórie, 0,5 g tukov, 0,7 g sacharidov (z toho 0,5 g cukry), 0,5 g bielkovín a 170 mg vitamínu C (213% ODD).

  Acerola posilňuje imunitu, zlepšuje metabolizmus, bráni vzniku rakoviny, bráni zvýšeniu hladiny cukru v krvi, má anti-aging vlastnosti, udržuje zdravé srdce.

  Acerola - 6 účinkov na zdravie

  Acerola posilňuje imunitu

  Čerešne acerola majú jeden z najvyšších obsahov vitamínu C. Ľudia trpiaci oslabenou imunitou by ju mali zaradiť do svojho jedálneho lístka. Vitamín C stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú primárnou obrannou líniou tela proti cudzím látkam a patogénom. Vitamín C je navyše rozhodujúcou súčasťou kolagénu, čo znamená, že vaše telo sa môže rýchlejšie liečiť opravou buniek, krvných ciev, orgánov a tkanív pred ochorením alebo zranením.

  Acerola zlepšuje metabolizmus

  Aby vaše telo fungovalo normálnym tempom, musíte regulovať váš metabolizmus. Jednou z najdôležitejších skupín vitamínov, ktoré na to pomáhajú, je rodina vitamínov B. Tieto vitamíny vrátane niacínu, riboflavínu a kyseliny listovej pomáhajú regulovať vaše hormonálne a metabolické procesy a zabezpečujú tak hladký chod vášho tela.

  Acerola

  Acerola bráni vzniku rakoviny

  Čerešne acerola obsahujú rozmanitú zmes antioxidantov vrátane karotenoidov a bioflavonoidov, ktoré neutralizujú účinky voľných radikálov v tele. Voľné radikály sú škodlivé vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré spôsobujú, že zdravé bunky sa zmutujú na rakovinové alebo nezdravé, a zhoršujú aj ďalšie vážne choroby. Laboratórne štúdie naznačujú pozitívne spojenie medzi extraktmi aceroly a reguláciou abnormálneho bunkového rastu v určitých štádiách nádoru pľúc.

  Acerola bráni zvýšeniu hladiny cukru v krvi

  Antioxidanty nachádzajúce sa v acerole môžu pomôcť spomaliť uvoľňovanie cukru do krvného obehu. Táto regulácia inzulínu a glukózy je pre ľudí s cukrovkou zásadným prostriedkom, ktorý bráni zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

  Acerola má anti-aging vlastnosti

  Vysoká hladina antioxidantov nachádzajúcich sa v acerole je vhodná na čistenie tela od toxických látok a látok, ktoré spôsobujú jeho rozklad. Karotenoidy v acerole pomáhajú chrániť zdravie očí a zlepšujú zdravie vašej pokožky, zatiaľ čo bioflavonoidy pomáhajú posilňovať kognitívnu funkciu a zabraňujú vzniku ďalších chorôb súvisiacich s vekom.

  Acerola udržuje zdravé srdce

  Acerola ako bohatý zdroj draslíka môže tiež zlepšiť zdravie srdca. Draslík je vazodilatátor, takže pomáha uvoľňovať napätie v kardiovaskulárnom systéme dilatáciou krvných ciev a zvýšením krvného obehu, čím sa znižuje krvný tlak. To môže znížiť vaše šance na rozvoj aterosklerózy a môže tiež zabrániť srdcovému infarktu a mozgovej príhode. Bohatá škála antioxidantov tiež pomáha udržiavať kardiovaskulárny systém bez prebytočného cholesterolu a voľných radikálov spôsobujúcich oxidačný stres.

  zdroj: organicfacts.net