Obsah článku

  Moringa

  Moringa obsahuje 7x viac vitamínu C ako pomaranče, 10x viac vitamínu A ako mrkva, 15x viac draslíka ako banány a 25x viac železa ako špenát. Jej antimikrobiálne, protizápalové a antioxidačné zlúčeniny pomáhajú chrániť vaše telo a zároveň ho posilňujú pred rôznymi chorobami.

  Moringa je rastlina zabalená v živinách, ktorá je využívaná pre svoje zdravotné prínosy už tisíce rokov. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a je známa aj ako "zázračný strom". Takmer všetky časti stromu sa konzumujú alebo používajú ako prísady do tradičných rastlinných liekov. Platí to najmä pre listy a struky, ktoré sa bežne konzumujú v niektorých častiach Indie a Afriky.

  Najúčinnejší nutričný obsah a liečivé vlastnosti pochádzajú z listov moringy. Listy sú jedlé surové aj varené. V západných krajinách sa sušené listy predávajú ako potravinové doplnky, buď vo forme prášku alebo kapsuly.

  Moringa - spôsob užívania

  Prášok je vyrobený zo sušených a mletých listov a má jemnú mierne zemitú chuť (podobá sa špenátu alebo zelenému čaju matcha). Pridajte k všetkému od zelených smoothies a ovsených vločiek po humus a guacamole. Môže sa tiež pridať do polievok a šalátov, na avokádový toast alebo sladký zemiakový toast, piecť v mufinách i chlebe alebo zamiešať do obľúbených energetických nápojov. Alebo použite prášok ako matcha a rozšľahajte ho do horúcej vody, aby ste dosiahli kávu bez kofeínu.

  Odporúčaná denná dávka moringa prášku je 1 čajová lyžička, čo predstavuje približne 5 g denne.

  Moringa2

  ​Nutričné hodnoty moringy

  Moringa získava titul superpotravina z bohatého výživového profilu, ktorý poskytuje viac živín na gram ako mnoho iných druhov rastlín.

  Mnohé štúdie hodnotiace moringu tvrdia, že má väčšie množstvo vitamínu C ako pomaranče, viac vitamínu A ako mrkva, viac draslíka ako banány, viac železa ako špenát, viac vápnika ako mlieko a viac bielkovín ako hovädzí steak.

  Moringa obsahuje impozantných 8 z 9 esenciálnych aminokyselín, čo je zriedkavý znak v rastlinných proteínoch.

  Jedna šálka čerstvých nasekaných listov (21 gramov) obsahuje 2 g bielkovín, vitamín A, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, vitamín C,vitamín E a vitamín K, z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík, železo, horčík, z antioxidačných látok obsahuje kvercetín a kyselinu chlorogénovú.

  Moringa pomáha znížiť hladinu cukru v krvi, znižovať zápal, pomáha pri poruchách trávenia, pomáha znížiť únavu, posilňuje imunitu, je antistresová, udržuje zdravé kosti, udržiava zdravú pokožku.​

  Moringa - 8 účinkov na zdravie

  Moringa pomáha znížiť hladinu cukru v krvi

  Vysoké hodnoty inzulínu a cukru v krvi môžu spôsobiť výkyvy nálady a chuť na cukor a dokonca viesť k rozvoju cukrovky typu 2 a obezite. Proteíny podobné inzulínu, ktoré sa nachádzajú v moringe, pomáhajú znížiť hladinu cukru v krvi. Rastlinné chemikálie nachádzajúce sa v listoch môžu telu pomôcť lepšie spracovať cukor a môžu ovplyvniť spôsob, akým telo uvoľňuje inzulín.

  Moringa pomáha znižovať zápal

  Zápal je prirodzenou reakciou tela na infekciu alebo zranenie. Je to nevyhnutný ochranný mechanizmus, ale môže sa stať hlavným zdravotným problémom, ak bude pretrvávať po dlhú dobu. Moringa významne znižuje zápal v bunkách. Okrem toho, že obsahuje polyfenoly a izotiokyanáty znižujúce zápal, znižuje zápal potlačením zápalových enzýmov a proteínov v tele.

  Moringa pomáha pri poruchách trávenia

  Prášok z listov moringy obsahuje asi 30% vlákniny, väčšina z nich je nerozpustná, niečo, čo potrebujete nielen na trávenie, ale čo môže tiež znížiť riziko ochorenia. Moringa je prírodné antibiotikum a antibakteriálne činidlo a môže pomôcť inhibovať (znižovať) rast rôznych patogénov, ktoré môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti. Ukázalo sa, že protizápalové vlastnosti moringy pomáhajú pri poruchách trávenia, ako je kolitída, a nedávna štúdia zistila, že môže zlepšiť črevné baktérie.

  Moringa pomáha znížiť únavu

  Jedna porcia prášku moringy (10g alebo 2-3 čajové lyžičky) poskytuje 32,2% vašej dennej potreby železa a 18,9% vitamínu A. Železo je nevyhnutné na zníženie únavy a vitamín A podporuje metabolizmus železa, čím sa zvyšuje jeho absorpcia. Pridanie moringy do vašej každodennej rutiny je účinný a prirodzený spôsob, ako zabrániť únave. Vďaka bohatému obsahu železa v moringe je tiež ideálna pre vegánov, vegetariánov a ľudí trpiacich anémiou.

  Moringa posilňuje imunitu

  Jednou z najlepších výhod moringy sú jej schopnosti zosilňovať imunitu. Udržiavanie zdravého imunitného systému je nevyhnutné na pomoc telu odvrátiť infekcie a choroby.

  Moringa1

  Moringa je antistresová

  Listy stromu moringa sú silným prírodným adaptogénom. Adaptogény sú byliny alebo rastliny, ktoré chránia telo pred toxickými účinkami stresu. Používajú sa po stáročia v ajurvédskej a čínskej medicíne, pomáhajú znižovať stres a zlepšujú pozornosť a vytrvalosť tvárou v tvár únave. Štúdie naznačujú, že adaptogény nielen pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom, ale môžu tiež zlepšiť celkový zdravotný stav a výkon.

  Moringa udržiava zdravé kosti

  Udržiavanie silných a zdravých kostí je dôležitou súčasťou celkového zdravia. Listy moringy sú bohatým zdrojom vitamínu K (158,7% ODD), bielkovín (25%) a vápnika (24,7%), z ktorých všetky podporujú zdravie kostí.

  Moringa udržuje zdravú pokožku

  Moringa obsahuje 18,9% ODD vitamínu A a 16,9 ODD vitamínu E. Vitamín A je nevyhnutný pre zdravú a žiariacu pokožku a vitamín E chráni bunky pred oxidačným stresom a pomáha tak bojovať proti príznakom starnutia.

  Moringa má tiež jeden z najvyšších antioxidačných obsahov akejkoľvek potraviny. Antioxidanty sú nevyhnutné na ochranu, opravu a prevenciu poškodenia buniek a minimalizujú proces starnutia pokožky v dlhodobom horizonte. Pomáhajú pôsobiť proti oxidačnému stresu a účinkom voľných radikálov. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré poškodzujú kolagén a spôsobujú suchosť pokožky, vrásky a predčasné starnutie.

  zdroj: bulletproof.com, healthline.com, mindbodygreen.com, aduna.com