Guarana - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Guarana

  Amazonské kmene používajú guaranu po celé storočia. Guarana je všeobecne známa svojou schopnosťou znižovať únavu, zvyšovať energiu a napomáhať učeniu.

  Guarana je brazílska rastlina pochádzajúca z Amazonskej kotliny. Zrelé ovocie guarany je približne také veľké ako kávové bobule. Pripomína to ľudské oko, s červenou škrupinou obklopujúcou čierne semeno zakryté bielou klenbou.

  Amazonské kmene používajú guaranu po stáročia pre svoje terapeutické vlastnosti.

  V súčastnosti sa 70% vyprodukovanej guarany používa v priemysle na výrobu nealkoholických a energetických nápojov, zatiaľ čo zvyšných 30% sa premení na prášok.

  Guarana - spôsob použitia

  Guarana ako ovocie sa u nás kúpiť nedá, môžete si ale kúpiť prášok z nej vyrobený v obchodoch so zdravou výživou.

  Guarana prášok môžete užiť priamo a zapiť vodou, môžete si ho pridať do kávy, čaju alebo smoothie. Môžete ho tiež použiť na výrobu domácich energetických tyčiniek.

  Nutričné hodnoty guarany

  Guava obsahuje pôsobivú škálu stimulantov, ako je kofeín, teofylín a teobromín. Guarana sa môže pochváliť aj antioxidantmi - ako sú triesloviny, saponíny a katechíny. Obsahuje tiež vitamíny B1-tiamín, B2-riboflavín, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahuje vápnik, fosfor, železo a sodík.

  Guarana pomáha neutralizovať voľné radikály, pomáha dodávať energiu, udržiava zdravé trávenie i srdce, pomáha zmierňovať bolesť, udržuje zdravú pokožku, má antibakteriálne vlastnosti.

  Guarana1

  Guarana - 7 účinkov na zdravie

  Guarana pomáha neutralizovať voľné radikály

  Guarana je plná zlúčenín, ktoré majú antioxidačné vlastnosti. Antioxidanty sú dôležité, pretože neutralizujú potenciálne škodlivé molekuly nazývané voľné radikály. Tieto molekuly môžu interagovať s časťami vašich buniek a spôsobiť poškodenie spojené so starnutím, srdcovými chorobami, rakovinou a inými chorobami.

  Guarana pomáha dodávať energiu

  Guarana je najznámejšia ako zložka populárnych energetických nápojov.

  Je vynikajúcim zdrojom kofeínu, ktorý vám pomáha udržiavať pozornosť a mentálnu energiu. Semená guarany môžu obsahovať štyrikrát až šesťkrát viac kofeínu ako kávové zrná.

  Kofeín v guarane sa viaže na adenozínové receptory a bráni ich aktivácii, čím pomáha mozgu relaxovať a udržiava vás v bdelom stave. Guarana môže navyše zlepšiť vašu schopnosť učiť sa a pamätať si. Už nízke dávky guarany môžu zlepšiť vašu náladu, bdelosť, učenie a pamäť.

  Guarana2

  Guarana udržiava zdravé trávenie

  Guarana sa po stáročia používa ako tonikum na liečenie tráviacich problémov, ako je chronická hnačka a zápcha. Má vlastnosti proti hnačke, pretože je bohatá na triesloviny alebo rastlinné antioxidanty.

  Taníny sú známe svojou trpkosťou, čo znamená, že môžu viazať a sťahovať tkanivo. To zabezpečuje nepremokavé steny tráviaceho traktu a obmedzuje to, koľko vody sa vylučuje do vašich čriev. Na druhej strane je guarana bohatá na kofeín, ktorý môže pôsobiť ako prírodné preháňadlo.

  Kofeín stimuluje peristaltiku, proces, ktorý aktivuje kontrakcie vo svaloch čriev a hrubého čreva. To môže zmierniť zápchu tlačením obsahu do konečníka.

  Guarana udržuje zdravé srdce

  Guarana môže znížiť riziko srdcových chorôb dvoma spôsobmi.

  Po prvé, antioxidanty v guarane napomáhajú prekrveniu a môžu zabrániť zrážaniu krvi.

  Po druhé, guarana môže znížiť oxidáciu „zlého“ LDL cholesterolu. Oxidovaný LDL cholesterol môže prispievať k tvorbe plakov v tepnách.

  Guarana3

  Guarana udržuje zdravú pokožku

  Guarana má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, čo z nej robí bežnú doplnkovú látku v kozmetických výrobkoch. Napomáha prekrveniu pokožky, redukuje poškodenie spojené so starnutím a minimalizuje nežiaduce účinky, ako je ovisnutá pokožka a vrásky.

  Guarana pomáha zmierňovať bolesť

  Historicky bola guarana používaná amazonskými kmeňmi ako prostriedok na zmiernenie bolesti. Vlastnosti guarany zmierňujúce bolesť sú dôsledkom jej vysokého obsahu kofeínu.

  Kofeín hrá úlohu v liečbe bolesti, pretože viaže a blokuje adenozínové receptory.

  Dva z týchto receptorov - A1 a A2a - sa podieľajú na stimulácii pocitov bolesti. A ak sa kofeín viaže na tieto receptory, môže zmierniť tieto pocity.

  Guarana má antibakteriálne vlastnosti

  Guarana obsahuje veľa zlúčenín, ktoré inhibujú alebo ničia škodlivé baktérie.

  Jednou z týchto baktérií je Escherichia coli (E. coli), ktorá žije v črevách ľudí. Väčšina baktérií E. coli je neškodná, ale niektoré môžu spôsobiť hnačku alebo ochorenie.

  Štúdie tiež zistili, že guarana môže potlačiť rast Streptococcus mutans (S. mutans), baktérií, ktoré môžu spôsobiť zubné plaky a zubný kaz.

  healthline.com