Yucca - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Yucca

  Yucca je jedným z najlepších zdrojov uhľohydrátov s nízkym obsahom nasýteného cholesterolu a sodíka a je bohatá na ďalšie základné živiny, vďaka ktorým získala status superpotravina. Inými slovami, jedná sa o výživový zdroj s veľmi vysokou liečivou hodnotou.

  Yucca je typ kríka pochádzajúci z Južnej Ameriky. V tropických oblastiach sa často pestuje kvôli svojmu škrobovitému koreňu. Odhaduje sa, že tvorí potravinový základ pre polovicu miliardy ľudí na celom svete.

  Po kukurici sa považuje koreň yucca za tretí najväčší zdroj uhľohydrátov v trópoch.

  Chuť koreňov yucca, ktorá je k dispozícii v horkých aj sladkých odrodách, sa často porovnáva so zemiakmi a má textúru pripomínajúcu tekvicu.

  Yucca - spôsob použitia

  Yucca sa u nás pestule len ako okrasná rastlina. Môžete si zabezpečiť doplnky yucca, ktoré sú ľahko dostupné online alebo v obchodoch so zdravou výživou. Sú k dispozícii ako kapsuly, prášky alebo výťažky.

  Kapsuly sa obvykle dodávajú v 100 miligramových formuláciách a pri tejto dávke sa považujú za bezpečné. Existujú tiež sušené „divo vyrobené“ produkty z koreňa yucca, ktoré sa používajú na výrobu čaju alebo extraktov.

  Nutričné hodnoty yucca

  100 g koreňa yucca obsahuje približne 160 kalórií, 0,3 g tukov, 38 g sacharidov (z toho 2 g cukry), 1,4 g bielkovín a 2 g vlákniny. Ďalej obsahuje antioxidanty, chlorofyl, saponíny a polyfenoly, vitamín A, takmer všetky vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje mangán, draslík, horčík, meď, fosfor, zinok, vápnik, železo a selén.

  Yucca pomáha chrániť pred oxidačným stresom, posilňuje imunitu, zmierňuje príznaky artritídy, udržuje zdravé trávenie, mozog i pokožku.

  Yucca1

  Yucca - 6 účinkov na zdravie

  Yucca pomáha chrániť pred oxidačným stresom

  Yucca obsahuje antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály, aby sa zabránilo oxidačnému stresu a poškodeniu buniek. Antioxidanty hrajú ústrednú úlohu v celkovom zdraví a môžu byť ochranné pred mnohými chronickými stavmi vrátane rakoviny, cukrovky a srdcových chorôb.

  Yucca obsahuje tiež koncentrovanú dávku vitamínu C a mangánu, dvoch mikroživín, ktoré pomáhajú minimalizovať oxidačný stres.

  Yucca posilňuje imunitu

  Udržiavanie silného imunitného systému je bezpochyby kľúčom k celkovému zdraviu. Váš imunitný systém je zodpovedný za odvádzanie cudzích útočníkov a za udržiavanie škodlivých baktérií, vírusov a húb mimo tela, aby bol chránený pred chorobami a infekciami.

  Pridaním prospešných antioxidantov a vitamínu C v prášku yucca do vašej stravy je jednoduchým spôsobom, ako dať vášmu imunitnému systému zdravú podporu. Pomáha zmierniť príznaky a skrátiť trvanie infekcií dýchacích ciest, ako je napríklad nachladnutie. Ukázalo sa tiež, že zlepšuje výsledky pri stavoch, ako sú zápal pľúc či malária.

  Yucca2

  Yucca zmierňuje príznaky artritídy

  Artritída je stav charakterizovaný bolestivým opuchom a stuhnutosťou kĺbov. Vďaka bohatému obsahu antioxidantov a mangánu je začlenenie prášku yucca do vašej stravy obzvlášť užitočné pri zmierňovaní príznakov reumatoidnej artritídy. Yucca má totižto protizápalové vlastnosti, ktoré zmierňujú bolesť.

  Yucca udržuje zdravé trávenie

  Na živiny bohatý koreň rastliny yucca obsahuje tiež množstvo vlákniny. Toto vláknina pomáha stimulovať peristaltický pohyb v črevách a udržiavať vás v pravidelných intervaloch, čím sa odstraňujú problémy, ako je zápcha a hnačka. Strava s vysokým obsahom vlákniny vám tiež môže pomôcť zmierniť nadúvanie, kŕče a vážnejšie gastrointestinálne problémy.

  Yucca3

  Yucca udržuje zdravý mozog

  Vďaka vysokej hladine draslíka a kyseliny listovej, ktoré sú známe tým, že stimulujú prietok krvi do mozgu a zvyšujú kognitívne schopnosti, sa z prášku yucca stáva potrava pre mozog. Stimulačné dráhy v mozgu a zvyšujúci sa prietok krvi sú tiež dobré na boj proti kognitívnym poruchám.

  Yucca udržiava zdravú pokožku

  Yucca je bežnou zložkou, ktorá sa vyskytuje v mnohých prírodných procedúrach starostlivosti o pleť. Kôra sa používa na odlupovanie kože a odstránenie odumretých kožných buniek, zatiaľ čo prášok z koreňov sa môže zmiešať s medom alebo olivovým olejom a aplikovať ako kožná maska na rozjasnenie pleti.

  Konzumácia prášku yucca vám pomôže udržať vašu pokožku žiarivú. Obsahuje vitamín C, ktorý sa podieľa na syntéze kolagénu a kolagén má vlastnosti proti starnutiu. Vitamín C tiež chráni pred poškodením slnkom odstraňovaním škodlivých voľných radikálov a preukázalo sa dokonca, že potláča produkciu melanínu, čím pomáha pri prevencii tmavých škvŕn a hyperpigmentácie.

  draxe.com, organicfacts.net