Obsah článku

Kelp je po stáročia neodmysliteľnou súčasťou východoázijskej stravy a táto strava zaviedla chaluhu do rôznych regiónov sveta. Zdravotné prínosy riasy sú rozsiahle - môže pomôcť znížiť cholesterol, bojovať s nedostatkom jódu a dokonca môže byť účinnou liečbou niektorých druhov rakoviny.
Kelp alebo hnedé riasy, ktorý rastie v chladnejších oblastiach oceánu na pobreží Kórey a Japonska, sa pri vývoji spolieha na slnko. Je často obklopený veľkým morským a rastlinným životom a odhaduje sa, že sa objavil medzi 5 až 23 miliónmi rokov. Na to, aby rasa rástla, potrebuje vodu bohatú na živiny s teplotou medzi 6-14 °C. Je známy svojim rýchlym rastom, niektoré odrody môžu rásť cez 46 cm za 24 hodín a nakoniec dosiahnuť výšku až 79 metrov. Do všeobecnej klasifikácie kelp je pravdepodobne zaradených okolo 30 odrôd.
Najväčším producentom komerčnej riasy je v súčasnosti krajina Číny. Prášková riasa sa často nachádza zapuzdrená pre ľahké požitie. Kelp sa rýchlo stáva populárnou výživovou potravou a to dáva zmysel, keď vidíte neuveriteľný obsah výživných látok iba pri jednej porcii.
Kelp - spôsob užívania a odporúčaná denná dávka
- Kelp si môžete kúpiť ako jedlo, pilulku alebo prášok.
- Kelp môžete konzumovať priamo, ale keďže má prirodzenú chuť morskej riasy a niekomu jeho chuť nemusí vyhovovať, môžete si ho pridať do smoothie, jogurtu či iného jedla. Odporúčaná denná dávka prášku kelp je iba 0,5 g denne, čo predstavuje asi iba 1/6 čajovej lyžičky.

Nutričné hodnody kelpu
Jedna porcia surovej riasy (asi 28 g) obsahuje 12 kalórií, 2,7 g sacharidov, 0,5 g bielkovín, 0,2 g tuku, 0,4 g vlákniny, antioxidanty, vitamín B9-kyselinu listovú a vitamín K, z minerálnych látok obsahuje jód, horčík, draslík, vápnik, železo, mangán, vanád a zložku fukoxantín a fukoidán.
Vzhľadom na nízku odporúčanú dennú dávku má však najväčší význam obsah jódu.
Kelp je bohatý na jód, pomáha znížiť zrážanie krvi a zlepšiť prietok krvi, bráni vzniku rakoviny, pomáha bojovať proti zápalom, pomáha znížiť hladinu cholesterolu a redukovať hmotnosť.
Kelp - 6 účinkov na zdravie
Kelp je bohatý na jód
Nedostatok jódu je hlavnou príčinou nízkej hladiny hormónov štítnej žľazy. Nedostatok v tehotenstve môže viesť k závažným problémom s duševným a kognitívnym vývojom u detí. Môže poškodiť reprodukčnú funkciu alebo spôsobiť poškodenie mozgu alebo trvalé mentálne postihnutie počas detstva. Kelp ponúka pohodlný spôsob, ako zabezpečiť pravidelný zdroj jódu, stopového prvku, ktorý je potrebný pre zdravé fungovanie štítnej žľazy. Odporúčaná denná dávka jódu je 100-200 mikrogramov pre dospelú osobu a jeden gram práškovej riasy obsahuje približne 200 mikrogramov jódu.
Kelp pomáha znížiť zrážanie krvi a zlepšiť prietok krvi
V mnohých druhoch riasy sa nachádza energetická výživa, ktorá okrem iného preukázala účinnosť proti problémom súvisiacim s krvou. Volá sa to fukoidán. Fukoidán preukázal účinnosť pri prevencii krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k nebezpečným zdravotným problémom vrátane mozgovej príhody a infarktu.
Podľa vedcov je tak efektívny, že má potenciál byť používaný ako perorálne antitrombotické činidlo, čím sa potenciálne znižuje spotreba liekov na predpis pri liečbe problémov so zrážaním. Fukoidán tiež chráni bunky vo vašom tele pred ischemickým poškodením, čo znamená poškodenie spôsobené nesprávnym prietokom krvi do určitých častí tela.

Kelp bráni vzniku rakoviny
Prítomnosť fukoxantínu je účinná proti mnohým typom rakoviny prostaty. Okrem toho môže fukoxantín pomôcť odstrániť rezistenciu voči liekom u pacientov s rakovinou, ktorí sa podrobujú nebezpečným chemoterapeutickým liečeniam, čím sa znižuje množstvo škodlivých liekov s cieľom liečiť rakovinu. Štúdie týkajúce sa fukoidánu zistili, že spôsobuje apoptózu (bunkovú smrť) rakovinových buniek leukémie, hrubého čreva, prsníka a pľúc. Je to kombinácia fukoidánu a fukoxantínu, vďaka ktorým je táto morská zelenina jednou z najúčinnejších potravín proti rakovine.
Kelp pomáha bojovať proti zápalom
Zápal je príčinou väčšiny chorôb a predpokladá sa, že chronický zápal môže byť spôsobený hyperaktívnym imunitným systémom, ktorý zaplavuje telo nebezpečnými hormónmi. Určité druhy rias majú protizápalové vlastnosti (a slúžia ako antioxidanty), čo znamená, že pomáhajú znižovať celkový zápal v tele, čo zase znižuje pravdepodobnosť ochorenia. Fukoidán, ktorý sa nachádza v kelpe, pôsobí protizápalovo a znižuje všetky dôležité subjekty v zápalovej kaskáde. V mozgových imunitných bunkách (mikroglie) ukázal fukoidán z hnedých morských rias sľubné liečenie neurodegeneratívnych ochorení spôsobených zápalom.
Kelp pomáha znížiť hladinu cholesterolu
Chaluha má schopnosť znižovať hladinu cholesterolu. A nielenže sa zníži hladina LDL alebo zlých hladín cholesterolu, ale kelp zníži triglyceridy a zvýši hladinu HDL alebo dobrú hladinu cholesterolu.
Kelp pomáha redukovať hmotnosť
Kelp nie je len potravou bohatou na živiny, ktorá je prospešná pre akúkoľvek stravu, ale má aj špecifické vlastnosti v boji proti tukom. Fukoxantín v kelpe sa ukázal ako významný pri redukácii tukového tkaniva, jeden z dôvodov, prečo sa odporúča ako zdravý doplnok na chudnutie. Ďalším spôsobom, ako môže byť kelp užitočný pri chudnutí, je prítomnosť konkrétnych molekúl známych ako algináty. Tieto algináty sa vyskytujú v niektorých druhoch riasy viac ako iné. V jednej štúdii alginát znížil aktivitu proteínu v pankrease, ktorý štiepi tuky (pankreatická lipáza). Nižšia aktivita znižuje odbúravanie tukov, čo vedie k menšiemu obsahu tukov absorbovaných po jedle.
zdroj: draxe.com, selfhacked.com