Obsah článku

  Šípkový prášok

  Šípkový prášok je prirodzene bohatý na vitamín C. Tradične sa používa pre svoje liečivé vlastnosti a vďaka prítomnosti antioxidantov ponúka množstvo výhod a zlepšuje vaše zdravie rôznymi spôsobmi.

  Šípky pochádzajú z Prednej Ázie, respektíve z krajín južnej Európy a ako také boli vo veľkej miere využívané pre svoje mnohé výhody po celé veky. Šípky sú plody ružových rastlín, ktoré sa zvyčajne tvoria koncom leta a jesene po opeľovaní kvetov. Akonáhle ružové kvietky opadnú, objavia sa krásne rubínovo červené bobule, ktoré sú jedným z najviac výživných plodov akejkoľvek rastliny (v našich zemepisných šírkach).

  Táto rastlina s vysokým obsahom vitamínu C sa v starovekom Grécku používala na liečbu prechladnutia a zápalu hrdla a počas druhej svetovej vojny bola tiež veľmi užitočná - anglickí velitelia ju distribuovali do frontových línií, aby posilnili zdravie vojakov.

  Šípkový prášok - spôsob použitia

  Šípkový prášok sa užíva podľa choroby alebo stavu, ktorý chcete liečiť alebo ktorému chcete predchádzať. Zvyčajne je to 1-2 čajové lyžičky prášku.

  Prášok si môžete pridať do ovsenej kaše, cereálií, do smoothies, jogurtu, čaju alebo len rozmiešať s vodou a vypiť.

  Nutričné hodnoty šípkového prášku

  Šípkový prášok obsahuje vysoké hladiny polyfenolov, karotenoidov - betakarotén, lykopén, betakryptoxantín, rubixantín, zeaxantín a luteín, bioflavonoidov - kvercetín, katechíny, tilirozid, pektín, ružín a hesperidín, ďalej má vysoký obsah vitamínu C, ďalej vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B9-kyselinu listovú, vitamín E, K a rutín P, z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, mangán.

  Šípkový prášok posilňuje imunitu, udržuje zdravé trávenie, zlepšuje príznaky artritídy, udržuje zdravé srdce, zdravú pokožku a pomáha redukovať hmotnosť.

  Sipkovyp1

  Šípkový prášok - 6 účinkov na zdravie

  Šípkový prášok posilňuje imunitu

  Šípky, ktoré sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C v prírode, sa po stáročia používajú na boj proti infekciám, ako sú kašeľ, prechladnutie, chrípka a dýchacie ťažkosti. Vitamín C je rozhodujúci pre celkové zdravie tela v jeho úsilí bojovať proti bakteriálnym a vírusovým infekciám. Biele krvinky obsahujú 20-krát väčšie množstvo vitamínu C ako iné bunky a vyžadujú neustále doplňovanie, aby imunitný systém pracoval optimálne.

  Šípky tiež obsahujú mnoho dôležitých antioxidantov - rastlinné chemikálie, ktoré sú prirodzene protizápalové, chránia imunitné bunky pred poškodením a podporujú produkciu bielych krviniek.

  Šípkový prášok udržuje zdravé trávenie

  Šípky sú bohaté na pektín, prirodzene sa vyskytujúci polysacharid (komplexný cukor), pôsobiaci ako prebiotikum - nestráviteľná vláknina, ktorá sa používa v črevách na zvýšenie populácie zdravých baktérií, na podporu trávenia a zvýšenie vstrebávania cenných vitamínov.

  Pektín tiež podporuje laxatívny účinok v črevách a je nápomocný v prípade miernej zápchy. Zdá sa, že črevné funkcie sú modulované šípkami a ako také môžu pomôcť pri hnačkách, bolesti žalúdka a žalúdočných zápaloch.

  Šípkový prášok zlepšuje príznaky artritídy

  Protizápalová a antioxidačná kapacita šípok bola v posledných rokoch predmetom mnohých výskumov týkajúcich sa artritídy. Šípky zasiahli titulky, keď sa zistilo, že prírodný doplnok vyrobený z extraktu z šípky znižuje agóniu artritídy o ohromujúcich 90%.

  Šípkový prášok udržuje zdravé srdce

  Vďaka vysokej koncentrácii antioxidantov môže prášok prospieť zdraviu srdca. Štúdie naznačujú vzťah medzi príjmom vitamínu C a rizikom srdcových chorôb. Doplnenie najmenej 500 mg vitamínu C za deň je spojené s významným poklesom LDL (zlého) cholesterolu a triglyceridov v krvi, čo sú dva rizikové faktory srdcových chorôb. Nedostatočný príjem vitamínu C je spojený so zvýšeným rizikom úmrtia na srdcové choroby.

  Šípky majú navyše vysoký obsah flavonoidov. Tieto antioxidanty znižujú krvný tlak u ľudí so zvýšenými hladinami a zlepšujú prietok krvi do srdca.

  Sipkovyp3

  Šípkový prášok udržuje zdravú pokožku

  Príjem šípkového prášku zlepšuje stavy kože vyvolané starnutím. Zjavné stabilizačné účinky produktu na bunkové membrány uložených erytrocytových buniek pozorované v štúdii môžu prispieť k zlepšeniu životnosti buniek a bráneniu starnutiu kože.

  Šípkový prášok pomáha redukovať hmotnosť

  Tilirozid, aktívna zložka v šípkach, je zodpovedný za vlastnosti ovocia znižujúce obsah tuku. Táto zlúčenina urýchľuje metabolizmus tukov a zlepšuje využitie glukózy v tele, čo zabraňuje hromadeniu tukov v tkanive a spôsobuje spaľovanie tukov.

  zdroj: indigo-herbs.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com