Obsah článku

  Lucuma prášok

  Lucumový prášok sa pomaly ale isto stáva široko dostupným doplnkom a superpotravinou, ktorá vám prináša všetky potrebné výhody.

  Lucuma je ovocie stromu Pouteria lucuma pochádzajúceho z Južnej Ameriky. Má tvrdú, zelenú vonkajšiu škrupinu a mäkkú, žltú dužinu so suchou textúrou a sladkou chuťou, ktoré sa často prirovnáva k zmesi sladkých zemiakov a masla. Lucuma prezývaná „zlato Inkov“ sa používa v Južnej Amerike už niekoľko storočí ako tradičný liek. Lucuma sa môže jesť surová, ale najčastejšie sa vyskytuje v sušenej práškovej forme, ktorá sa často používa ako prírodné sladidlo a ako zdravšia alternatíva k stolovému cukru.

  Lucuma prášok - spôsob použitia a nákup

  • Lucuma prášok sa môže použiť ako alternatíva k hnedému cukru na prípravu koláčov a iných pečených receptov. Môže tiež pridať príchuť do iných potravín, ako napríklad zmrzlina, ovsená kaša, musli, smoothie i jogurt.
  • Textúra lucuma prášku je porovnateľná s granulovaným cukrom, ale jeho chuť je podobná chuti hnedého cukru.
  • Na nahradenie lucumy hnedým cukrom môžete použiť objemový pomer 1:2. Napríklad použite 1 šálku (120 g) lucumy na každú 1/2 šálky (200 gramov) hnedého cukru.
  • Možno budete musieť trochu experimentovať, pretože to nemusí fungovať dobre pre všetky recepty.
  • Prášok lucuma nájdete online alebo v obchodoch so zdravou výživou.
  Lucuma2

  Nutričné hodnoty lucuma prášku

  Jedna lyžica, čo tvorí cca 7,5 g lucumového prášku poskytuje 30 kalórií, 0 g bielkovín, 0 g tukov, 6 g sacharidov (z toho 1,5 g cukry) a 2 g vlákniny. Lucuma je obzvlášť bohatá na antioxidanty, hlavne polyfenoly a karotenoidy. Poskytuje tiež určité množstvo vápnika, železa, draslíka, vitamínu B3-niacínu a vitamínu C - hoci tieto množstvá všeobecne pokrývajú menej ako 1% dennej hodnoty. Napriek tomu je výživnejšia ako iné obľúbené sladidlá.

  Lucuma obsahuje menej cukru, ale viac živín ako stolový cukor. Presnejšie povedané, má asi polovicu sacharidov a o 75% menej cukru ako rovnaké množstvo stolového cukru. Prášok Lucuma tiež ponúka relatívne dobré množstvo rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny, na rozdiel od väčšiny iných bežných sladidiel.

  Lucuma pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi, pomáha udržiavať zdravé srdce, zdravú pokožku i svaly, bráni vzniku anémie.

  Lucuma prášok - 5 účinkov na zdravie

  Lucuma pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi

  Napriek tomu, že je lucuma bohatá na sacharidy, môže poskytnúť určitú ochranu pred cukrovkou II. typu. Čiastočne to je preto, že väčšina jej sacharidov je zložitá. Cukry sa považujú za jednoduché sacharidy, zatiaľ čo škroby a vláknina sa považujú za zložité. Ukázalo sa, že komplexné sacharidy, ako sú škroby a vláknina, ktoré tvoria väčšinu sacharidov pri lucume, podporujú zdravú hladinu cukru v krvi. A čo viac, rozpustná vláknina v lucume chráni pred cukrovkou zlepšením citlivosti na inzulín a zabránením zvýšeniu hladiny cukru v krvi po jedle.

  Lucuma môže byť použitá ako prírodné sladidlo s nízkym glykemickým indexom. Vďaka tomu je pre diabetikov bezpečná a pre nás ostatných je to skvelé, pretože pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi (rozhodujúce pre všetky telesné funkcie buniek) a dokonca vyrovnávajú hladinu energie.

  Lucuma pomáha udržiavať zdravé srdce

  Lucuma poskytuje určitú ochranu pred srdcovými chorobami, kvôli obsahu polyfenolu. Polyfenoly sú prospešné rastlinné zlúčeniny, ktoré vás chránia pred srdcovými chorobami. A jej schopnosť pôsobiť ako ACE-inhibítor môže ďalej podporovať zdravie srdca znížením krvného tlaku.

  Lucuma udržuje zdravú pokožku

  Lucuma prášok obsahuje vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky. Jedna štúdia tiež zistila, že lucuma podporuje jej regeneráciu. Vaši priatelia budú prekvapení, keď zistia, že dôvodom vašej mladej pokožky je prášok lucuma.

  Lucuma bráni vzniku anémie

  Lucuma je zdrojom železa a môže pomôcť predchádzať anémii. Toto je obzvlášť dôležité pre menštruáciu žien a športovcov. Ak ste vystavený riziku vzniku anémie, nezabudnite si do smoothies pridať odmerku lucumového prášku.

  Lucuma udržuje zdravé svaly

  Lucuma je zdrojom draslíka, ktorý pomáha pri regenerácii svalov. Je to vynikajúca voľba pre cvičenie a pre vytrvalostných športovcov všeobecne. Vážne, lucuma prášok je skvelý priateľ pre všetkých športovcov.

  zdroj: healthline.com