Obsah článku

    Zelený jačmeň

    Zelený (mladý) jačmeň sú mladé mäkké zelené výhonky, ktoré vyrastajú na jačmennej rastline. Patrí medzi najstaršie pestované trávy na svete a jeho história sa datuje už pred rokom 5 000 p.n.l.

    Objaviteľ jačmennej trávy ju vyhlasuje za „najlepšie rýchle občerstvenie v prírode“, ktorú pripisuje jej nutrične hustému profilu a viacrozmerným výhodám, ktoré boli tiež dôvodom jej popularity medzi starými Grékmi a Rimanmi. Okrem toho, že sa používa ako krmivo pre hospodárske zvieratá, v poslednom čase si na celom svete získava veľkú obľubu pre svoju schopnosť liečiť široké spektrum chorôb.

    Zelený jačmeň - spôsob užívania

    Odporúčaná denná dávka je približne 1 čajová lyžička jeden až dvakrát denne. Zelený jačmeň sa nesmie tepelne upravovať ani používať do horúcich pokrmov. Teplota pokrmu by mala mať teplotu do 40 °C. Odporúča sa konzumovať ho 1 hodinu pred jedlom a neodporúča sa užívanie tehotným aj dojčiacim ženám.

    Zelený jačmeň sa môže konzumovať ako šťava extrahovaná z klíčkov alebo vo forme zeleného prášku. Môžete ho použiť a pridať:

    • rozmiešajte s vodou alebo s džúsom
    • pridajte do smoothie alebo rozmixovaného ovocia
    • pridajte do polievky alebo iného jedla (len do 40 °C)

    Nutričné hodnoty zeleného jačmeňa

    Jačmeň je superpotravina bohatá na výživné látky s vitamínmi ako je vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, vitamín C, E a K. Obsahuje množstvo elektrolytov, ako je horčík, fosfor a draslík, spolu s ďalšími esenciálnymi minerálmi, ako je zinok, železo a vápnik.

    Zelený jačmeň je tiež bohatým poskytovateľom silných antioxidantov, esenciálnych aminokyselín a prospešných enzýmov. Dodáva telu cennú vlákninu a neponúka žiadny škodlivý cholesterol.

    Zelený jačmeň je silný antioxidant, zmierňuje ulceróznu kolitídu, má detoxikačné účinky, posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, chráni pred UV žiarením, pomáha bojovať proti závislosti, znižovať nadmernú kyslosť, udržuje mladú pleť.

    Jacmen

    Zelený jačmeň - 9 účinkov na zdravie

    Zelený jačmeň je silný antioxidant

    Zelený jačmeň má pôsobivé antioxidanty. Spolu s vitamínom E a betakaroténom je najsilnejším dodávateľom zdravého a kritického enzýmu superoxiddismutáza, ktorý pomáha neutralizovať účinky voľných radikálov produkovaných počas energetického metabolizmu. Ochranný účinok tohto enzýmu bráni rozvoju širokého spektra chorôb spôsobených oxidačným stresom.

    Zelený jačmeň zmierňuje ulceróznu kolitídu

    Zelený jačmeň je cenný pri liečbe ulceróznej kolitídy. Pomáha pri zmierňovaní zápalov a iných súvisiacich symptómov zapríčinených ulceróznou kolitídou znížením provokatívnych chemikálií v čreve. Toto krmivo bohaté na živiny tiež pomáha pri vyrovnávaní tekutosti v čreve a vylučuje nahromadené toxíny z tela.

    Zelený jačmeň má detoxikačné účinky

    Čistiaca schopnosť zeleného jačmeňa je účinná pri odstraňovaní škodlivých ťažkých kovov z tela vrátane olova, ktoré môžu spôsobiť poruchy správania a učenia, najmä u detí. Hlavnými prispievateľmi k detoxikácii sú zinok, selén a meď. Okrem toho množstvo chlorofylu a betakaroténu v týchto zelených výhonkoch stimuluje eradikáciu odpadových materiálov, ako je hlien a kryštalizované kyseliny. Podporuje tiež metabolické procesy a pomáha pri posilňovaní a detoxikácii pečene.

    Zelený jačmeň posilňuje imunitu

    Zelený jačmeň podporuje posilnenie imunitného obranného mechanizmu tela. Pravidelná konzumácia poskytuje požadovanú výživu, ktorá je nevyhnutná na vyváženie optimálnej produkcie imunitných buniek. Účinný a silný imunitný obranný systém ostražito bojuje s infekciami a zabraňuje rozvoju chorôb.

    Jacmen3

    Zelený jačmeň bráni vzniku rakoviny

    Zelený jačmeň bol experimentovaný s rôznymi diétami na prevenciu chronických chorôb. Kórejskí vedci zistili, že extrakt z jačmennej trávy spôsobil apoptózu (bunková smrť) buniek rakoviny prsníka a prostaty a môže byť užitočný pri liečbe rakoviny počas terapeutických zásahov.

    Zelený jačmeň chráni pred UV žiarením

    Ďalším priaznivým účinkom jačmennej trávy je jej ochranný účinok proti účinkom UV žiarenia, ktoré ničia bunky. Predlžuje terapeutickú úľavu na existujúcich poškodených bunkách vďaka prítomnosti enzýmov superoxiddismutázy. Pravidelná konzumácia šťavy zo zeleného jačmeňa pomáha znižovať stres u ľudí, ktorí sú mu viac vystavení, ako je napríklad populácia v mestách.

    Pôsobí tiež defenzívne proti účinkom rádioaktivity a dokonca obnovuje bunky a tkanivá poškodené rádioaktivitou. Je to vďaka prítomnosti chlorofylu, ktorý zlepšuje odolnosť proti rádioaktivite a podporuje tiež tvorbu nových krvných buniek. Z tohto dôvodu sa všeobecne odporúča piť šťavu z jačmeňa pred a po vystavení röntgenovým lúčom, aby sa tak chránil pred rádioaktívnym poškodením.

    Zelený jačmeň pomáha bojovať proti závislosti

    Zelený jačmeň je tiež liekom na boj proti rôznym závislostiam. Prítomnosť kyseliny glutámovej v ňom potláča chuť na škodlivé látky, ako sú alkohol, káva, nikotín, drogy a dokonca aj sladkosti.

    Zelený jačmeň pomáha znižovať nadmernú kyslosť

    Zelený jačmeň priaznivo prispieva k vytvoreniu rovnováhy medzi kyselinami a zásadami v tele a pripisuje sa mu super alkalickú povahu. Je to prírodný alkalický zdroj, ktorý pomáha pri znižovaní nadmernej kyslosti v tele, ktorá môže spôsobiť poškodenie acidózy. Nerovnováha pomeru kyseliny a zásady v tele môže viesť k problémom, ako sú poruchy spánku, bolesť srdca, únava, zápcha a krehké nechty.

    Zelený jačmeň udržuje mladú pleť

    Zelený jačmeň je prirodzený spôsob stimulácie regenerácie buniek bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Vitálne zložky, ako je chlorofyl, vitamín B, železo a fykocyanín, modrý pigment v jačmennej tráve, zlepšujú kostnú dreň a podporujú tvorbu bielych a červených krviniek. Tento obnovujúci účinok jačmennej trávy tiež pomáha predchádzať príznakom starnutia omladzovaním starnúcich buniek a pomáha udržiavať zdravú a mladistvú pokožku. Užitočné enzýmy, ktoré obsahuje, zlepšujú kvalitu krvi, regulujú trávenie a pôsobia ako omladzujúce tonikum pre celé telo.

    zdroj: organicfacts.net