Physalis - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Physalis

  Physalis je exotické ovocie, ktoré si získava popularitu aj u nás. Má protizápalové a antioxidačné účinky a vďaka tomu posilňuje imunitu, udržuje zdravé kosti, oči i srdce a zároveň bojuje proti rakovinovým bunkám.

  Physalis, alebo zlaté bobule, sú jasne oranžové, okrúhle, hladké plody, ktoré úzko súvisia s machovkov. Rovnako ako machovka, aj plody physalis sú zabalené do papierovej plevele zvanej kalich, ktorú je potrebné pred jedlom odstrániť. Rastie na slnečných miestach a dorastá do výška 0,5-1 m a niekedy až do 2 metrov. 

  Tieto plody sú o niečo menšie ako cherry paradajky a majú sladkú tropickú chuť, ktorá trochu pripomína ananás a mango.

  Physalis - spôsob použitia

  Zlaté bobule si môžete vychutnať čerstvé alebo sušené.

  Čerstvé bobule nájdete na farmárskych trhoch a mnohých obchodoch s potravinami. Sušené plody bobule sa dajú kúpiť online.

  Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete physalis začleniť do svojej stravy:

  • jedzte surové bobule
  • pridajte si ich do ovocného šalátu
  • posypte si nimi vrch šalátu
  • zmiešajte ich do smoothie
  • ponorte ich do čokoládovej omáčky ako dezert
  • premeňte ich na omáčku
  • urobte si z nich džem
  • použite ich na jogurt a musli

  Nutričné hodnoty physalis

  Jedna šálka cca 140 g obsahuje 74 kalórií, 1g tukov, 16 g sacharidov, 6 g vlákniny, 3 g bielkovín, antioxidanty - polyfenoly, popol, karotenoidy - luteín, betakarotén, vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín a vitamín C a K, z minerálnych látok obsahuje železo, fosfor, vápnik.

  Physalis bojuje proti voľným radikálom, posilňuje imunitu, udržuje zdravé kosti i oči, udržuje zdravé srdce, pomáha liečiť artritídu, bojuje proti rakovinovým bunkám, urýchľuje hojenie rán.

  Physalis1

  Physalis - 8 účinkov na zdravie

  Physalis bojuje proti voľným radikálom

  Physalis má bohaté množstvo antioxidantu, ako je vitamín C, ktoré je užitočné na odstránenie nahromadeného povlaku a bojuje proti voľným radikálom. Denné konzumovanie ovocia je nápomocné pri eliminácii oxidačného stresu.

  Physalis posilňuje imunitu

  Physalis pomáha regulovať váš imunitný systém. Ovocie obsahuje viacnásobné polyfenoly, ktoré blokujú uvoľňovanie určitých zápalových imunitných markerov.

  Okrem toho, zlaté bobule sú dobrým zdrojom vitamínu C. Jeden pohár (140 gramov) poskytuje 15,4 mg tohto vitamínu - 21% ODD pre ženy a 17% pre mužov. Vitamín C hrá niekoľko dôležitých úloh v odpovedi na zdravý imunitný systém.

  Physalis4

  Physalis udržuje zdravé kosti

  Zlaté bobule majú vysoký obsah vitamínu K, vitamínu rozpustného v tukoch, ktorý sa podieľa na metabolizme kostí.

  Tento vitamín je nevyhnutnou súčasťou kostí a chrupaviek a podieľa sa aj na zdravej miere premeny kostí - to je to, ako sa kosti rozkladajú a reformujú.

  Physalis udržuje zdravé oči

  Physalis obsahuje vitamín A, ktorý je nevyhnutnou zložkou zdravého zraku a vekom podmienených očných porúch, ako je nočná slepota, katarakta a makulárna degenerácia. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť ťažkosti s videním v noci. Pravidelný príjem physalis bude chrániť vaše oči a predchádzať chorobám očí.

  Physalis2

  Physalis udržuje zdravé srdce

  Vitamín B1 v physalis je zodpovedný za produkciu acetylcholínu, ktorý prenáša správu do nervov a svalov. Nedostatok vitamínu B1 môže znížiť tvorbu acetylcholínu, ktorý spôsobuje nepravidelný srdcový rytmus a niekedy aj kongestívne zlyhanie srdca. Konzumáciou ovocia physalis sa vaše srdce stane zdravým a riziko infarktu sa zníži.

  Physalis pomáha liečiť artritídu

  Physalis obsahuje vitamín B3-niacín, ktorý zvyšuje prietok krvi v bolestivých oblastiach. Je užitočné zvýšiť flexibilitu a zmierniť bolesť. Preto namiesto konzumácie tabliet vitamínu B3 konzumujte ovocie physalis. Pohár plný ovocia spĺňa vaše denné požiadavky na niacín.

  Physalis3

  Physalis bojuje proti rakovinovým bunkám

  Physalis obsahuje withanolides, organickú zlúčeninu, ktorá je dobrým antioxidačným a protizápalovým činidlom. Bojuje proti rakovinovým bunkám a spomaľuje rýchlosť ich produkcie. Aj keď to nie je také účinné ako chemoterapia alebo ožarovanie, určite to môže zlepšiť ich účinnosť.

  Physalis urýchľuje hojenie rán

  Vitamín C prítomný v physalis má tiež inú funkciu. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti zabezpečujú tvorbu kolagénových tkanív, ktoré pomáhajú pri hojení rán. Tiež udržuje pokožku mladú a pružnú.

  healthline.com, benefitsuses.com