Obsah článku

  Kakaový prášok

  Kakao uchvátilo svet pred tisíckami rokov a je súčasťou modernej kuchyne vo forme čokolády. Obsahuje flavanoidy, zložku, ktorá pomáha znížiť krvný tlak a zlepšuje prietok krvi do srdca i mozgu. Ak však chcete maximalizovať zdravotné výhody, nezabudnite použiť nealkoholizovaný kakaový prášok alebo horkú čokoládu s obsahom viac ako 70% kakaa.

  Kakao je prvá potravina, ktorú používala Mayská civilizácia Strednej Ameriky. Do Európy ho doviezli španielski dobyvatelia v 16. storočí a rýchlo sa stal populárnym liekom na podporu zdravia. Kakaový prášok sa vyrába drvením kakaových bôbov a odstránením tuku alebo kakaového masla. Kakao je dnes najslávnejšie vďaka čokoláde, ktorá sa z neho vyrába.

  Kakaový prášok - spôsob použitia

  • Presné množstvo kakaového prášku, ktoré by ste mali zahrnúť do svojho jedálnička na dosiahnutie zdravotných výhod, nie je jasné.
  • Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúča 2,5 g prášku alebo 10 g horkej čokolády obsahujúcej najmenej 200 mg flavanoidov, aby sa dosiahol prínos pre zdravie srdca.
  • Celkovo je dôležité vybrať si také zdroje kakaového prášku, ktoré majú vysoký obsah flavanoidu - čím menej spracovaných, tým lepšie.

  Kakaový prášok môžete konzumovať ako:

  • horkú čokoládu - uistite sa ale, že je kvalitná a obsahuje najmenej 70% kakaa
  • kakaový nápoj - zmiešajte kakao s teplým alebo studeným mliekom
  • smoothies
  • puding - k domácemu chia alebo ryžovému pudingu môžete pridať bio raw kakaový prášok (nie holandský)
  • posypte si ním ovocie či ovsenú kašu
  Kakao1

  Nutričné hodnoty kakaového prášku

  100 g kakaového prášku obsahuje 227 kalórií, 14 g tukov, 58 g sacharidov (z toho 2 g cukry), 20 g bielkovín a 33 g vlákniny. Ďalej obsahuje kofeín, antioxidanty - polyfenoly, katechín a prokyanidíny, flavanoidy, z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, vápnik, sodík, železo, meď, zinok, fosfor a mangán.

  Kakaový prášok pomáha znížiť krvný tlak, udržuje zdravé trávenie, zdravé srdce, zdravý mozog, pomáha zlepšiť náladu a príznaky depresie.

  Kakaový prášok - 5 účinkov na zdravie

  Kakaový prášok pomáha znížiť krvný tlak

  Flavanoidy v kakaovom prášku zlepšujú hladiny oxidu dusnatého v krvi, čo môže zlepšiť funkciu vašich krvných ciev a znížiť krvný tlak. Kakao obsahujúce medzi 30–1 218 mg flavanoidov môže znížiť krvný tlak v priemere o 2 mmHg.

  Kakaový prášok udržuje zdravé trávenie

  Vláknina nachádzajúca sa v kakau pomáha udržať vaše črevné pohyby pravidelné. V klinickej štúdii dostali pacienti kakaový prášok doplnený kakaovými otrubami s vysokým obsahom vlákniny dvakrát denne počas dvoch štvortýždňových období, oddelených trojtýždňovým obdobím, v ktorom sa kakao nekonzumovalo. Frekvencia pohybu čriev sa zvýšila a pocity zápchy sa znižovali v období konzumácie kakaového prášku.

  Kakao2

  Kakaový prášok udržuje zdravé srdce

  Okrem zníženia krvného tlaku má kakao aj ďalšie vlastnosti, ktoré môžu znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody. Kakao bohaté na flavanoidy zlepšuje hladinu oxidu dusnatého v krvi, ktorá uvoľňuje a rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi. Navyše kakao redukuje „zlý“ LDL cholesterol, má účinok riedenia krvi podobný aspirínu, zlepšuje hladinu cukru v krvi a zmierňuje zápaly. A tieto vlastnosti sú spojené s nižším rizikom srdcového infarktu, srdcového zlyhania a mozgovej príhody.

  Kakaový prášok udržuje zdravý mozog

  Polyfenoly nachádzajúce sa v kakau, znižujú riziko neurodegeneratívnych chorôb zlepšením funkcie mozgu a prietoku krvi. Flavanoidy prechádzajú hematoencefalickou bariérou a podieľajú sa na biochemických dráhach, ktoré produkujú neuróny a dôležité molekuly pre fungovanie mozgu. Flavanoidy navyše ovplyvňujú tvorbu oxidu dusnatého, ktorý uvoľňuje svaly krvných ciev, zlepšuje prietok krvi a prísun krvi do mozgu.

  Kakaový prášok pomáha zlepšiť náladu a príznaky depresie

  Okrem pozitívneho vplyvu kakaa na duševnú degeneráciu súvisiacu s vekom môže jeho účinok na mozog tiež zlepšiť náladu a príznaky depresie znížením úrovne stresu a zlepšením pokoja, spokojnosti a celkovej psychickej pohody. Pozitívne účinky na náladu sú spôsobené kakaovými flavanoidmi, konverziou tryptofánu na prírodný stabilizátor nálady serotonínu, obsahom kofeínu alebo jednoducho zmyslovým potešením z konzumácie čokolády.

  zdroj: healthline.com