Obsah článku

  Kakaové bôby drvené

  Kakaové bôby sú základnou zložkou čokolády. Zdravé nepražené sušené kakaové bôby sa čoraz častejšie používajú ako jej náhrada. Obsahujú totižto množstvo antioxidantov, ktoré chránia telo pred oxidačným stresom, udržujú zdravé trávenie, pomáhajú zlepšiť náladu a udržujú zdravé srdce i mozog.

  Kakaová drť sú malé kúsky drvených kakaových bôbov, ktoré majú horkú čokoládovú chuť. Vyrábajú sa z plodov pochádzajúcich z kakaového stromu Theobroma, známeho tiež ako kakao. Kakaové bôby sa po zbere sušia, potom fermentujú a drvia, aby sa získali malé tmavé kúsky. Tieto kakaové kúsky sú plné výživných látok a silných rastlinných zlúčenín, ktoré prospievajú zdraviu.

  Nutričné hodnoty kakaových bôbov drvených

  28 g kakaových drvených bôbov obsahuje 175 kalórií, 15 g tukov, 5 g vlákniny, 3 g bielkovín a 1 g cukrov. Ďalej obsahujú kofeín, antioxidanty - flavonoidy, polyfenoly, katechín a prokyanidíny, z minerálnych látok obsahujú mangán, meď, draslík, vápnik, sodík, horčík, železo, fosfor, a zinok.

  Kakaové drvené bôby chránia telo pred oxidačným stresom, udržujú zdravé trávenie, pomáhajú zlepšiť náladu, sú bohaté na horčík, udržujú zdravé srdce i mozog.


  Kakaové bôby drvené - 6 účinkov na zdravie
  Kakaové bôby drvené - 6 účinkov na zdravie

  Kakaové bôby drvené - 6 účinkov na zdravie

  Kakaové drvené bôby chránia telo pred oxidačným stresom

  Ak voľné radikály prevyšujú počet antioxidantov, vedie to k stavu známemu ako oxidačný stres, ktorý súvisí s mnohými chronickými stavmi, ako sú srdcové choroby, určité druhy rakoviny, mentálny pokles a cukrovka. Kakaové bôby a iné kakaové výrobky pomáhajú vďaka svojmu vysokému obsahu flavonoidov významne prispieť k príjmu antioxidantov v potrave a tak brániť vzniku tohto stresu.

  Kakaové drvené bôby udržujú zdravé trávenie

  Spracovaná čokoláda neobsahuje žiadnu vlákninu, ale 28 g kakaových drvených bôbov má neuveriteľných päť gramov! To znamená, že nielen dobre chutia, ale tiež pomáhajú udržiavať váš tráviaci systém plynulý a zdravý.

  Kakaové bôby drvené pomáhajú zlepšiť náladu

  Kakao robí zázraky na našich neurotransmiteroch, ktoré regulujú našu náladu, najmä tie, ktoré prenášajú dobré pocity. Ak sa cítite smutný, vynechajte čokoládu a siahajte radšej po drvenom kakau. Nielenže sa budete cítiť lepšie, dáte svojmu telu všetky druhy dobrých vecí.

  Kakaové bôby drvené sú bohaté na horčík

  Kakaové drvené bôby obsahujú podstatný zdroj horčíka a 28 g poskytuje 31% ODD. Horčík je esenciálny minerál, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu v ľudskom zdraví, a zvýšený príjem je spojený s pozitívnymi zdravotnými výsledkami. Vyšší príjem horčíka v strave znižuje riziko cukrovky, srdcového zlyhania, mozgovej príhody a celkovej úmrtnosti na všetky príčiny.

  Jedným z dôvodov, prečo je horčík tak dôležitý, je to, že sa podieľa na mnohých biologických procesoch. Niektoré z nich zahŕňajú svalovú kontrakciu, vazodilatáciu, krvný tlak a reguláciu inzulínu.

  Kakaové bôby drvené udržujú zdravé srdce
  Kakaové bôby drvené udržujú zdravé srdce

  Kakaové bôby drvené udržujú zdravé srdce

  Existuje pozitívny vzťah medzi príjmom potravín bohatých na flavonoidy, ako je kakao, a nižšou mierou úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia. Od 30. rokov do začiatku 50. rokov 20. storočia sa flavonoidy označovali ako „vitamín P“, pretože mali účinok na priepustnosť cievnych kapilár. Táto štúdia ukázala, že na vyvolanie významnej vazodilatácie brachiálnej artérie stačí len 5 gramov kakaovej drte.

  Kakaové bôby drvené udržujú zdravý mozog

  Rôzne zlúčeniny, vrátane flavonoidov, nachádzajúcich sa v kakaových bôboch, zvyšujú prietok krvi do mozgu, čo zlepšuje pamäť, reakčný čas, riešenie problémov a rozpätie pozornosti. Tento dodatočný prietok krvi znižuje riziko Alzheimerovej choroby a demencie pri starnutí. Ako sme už spomínali, kakaové bôby majú vysoký obsah horčíka. Horčík je životne dôležitý pre duševné zdravie a zdravý a aktívny mozog. Nedostatky horčíka boli spojené s ADHD, bipolárnou poruchou, úzkosťou, záchvaty paniky a schizofréniou.

  Ako kakaové bôby drvené používať?

  Kakaové bôby drvené majú bohatú a oveľa horkejšiu chuť ako tá najhorkejšia čokoláda akú zoženiete, pretože neobsahujú žiadne pridané sladidlá. Dajú sa ľahko začleniť do rôznych sladkých i slaných receptov, jednoducho ich primiešajte do smoothie, ovsenej kaše, zamiešajte do jogurtu, ovocia, kávy či cesta na mafiny, pripraviť si z nich môžete tiež horúcu čokoládu.

  zdroj: healthline.com, lifehack.org, realfoodrn.com