Matcha čaj (prášok) - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Matcha čaj

  Popularita matcha čaju v poslednom období vzrástla. Matcha má jedinečný nutričný profil bohatý na antioxidanty. Poskytuje nám množstvo zdravotných i preventívnych benefitov. Pomáha nám udržiavať zdravé srdce, detoxikovať organizmus i redukovať hmotnosť.

  Matcha je druh zeleného čaju, ktorý sa vyrába tak, že sa vyzbierajú mladé čajové lístky a rozomelú sa na jasne zelený prášok. Prášok sa potom zalieva horúcou vodou. Líši sa to od bežného zeleného čaju, kde sa listy lúhujú vo vode a potom sa odstránia. Nevýhodou zeleného čaju je, že síce získate nejaké živiny, ale vyhodíte to najlepšie, pričom pri pití matcha čaju pijete celé čajové lístky.

  Listy matchy sa pestujú na kríkoch, ktoré sa udržiavajú v tieni. Odtieň zvyšuje množstvo chlorofylu v listoch, vďaka čomu sú jasne zelené a plné živín. Listy sa zbierajú ručne a tradične pomelú žulovými kameňmi na veľmi jemný prášok. Mletie listov trvá hodinu a na ochranu živín sa melú v tme.

  Najlepšia matcha pochádza z Japonska, kde sa pestuje po stáročia a je súčasťou tradičného japonského čajového obradu.

  Matcha

  Nutričné hodnoty matcha čaju

  1 gram matcha čaju obsahuje 2,7 kalórií, 37,1 mg tuky, 333 mg sacharidy (z toho 18,5 mg cukry), 314 mg vláknina - z toho 48 mg rozpustná vo vode a 266 mg nerozpustná celulóza, 274 mg bielkoviny, obsahuje skupinu antioxidantov nazývaných katechíny a má vysoký obsah katechínu nazývaného EGCG (epigallocatechin gallate), obsahuje všetky aminokyseliny - vrátane teanínu, kofeín, z vitamínov obsahuje vitamín A-betakarotén a ekvivalent retinolu, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahuje železo, vápnik, zinok, draslík a sodík.

  Matcha je bohatá na antioxidanty, je protistresová, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravé srdce, pomáha detoxikovať organizmus, pomáha redukovať hmotnosť.

  Matcha čaj - spôsob užívania a nákup

  Spôsob užívania čaju

  Odporúča sa použiť sitko na preosiatie čaju do misky, aby sa predišlo zhrčkaveniu. Potom pridajte teplú vodu a rozšľahajte. (Tradične sa to deje pomocou tzv. bambusovej metly, ktorá sa nazýva chasen.) Šľahanie vytvára penový čaj, ktorý sa dá naliať do šálky. Niektorí ľudia pridávajú prášok do iných horúcich tekutín, napríklad do mlieka, aby vytvorili jasne zelené latte.

  Tradičný čaj matcha si pripravíte vysypaním 1–2 čajových lyžičiek (2–4 gramy) prášku matcha do šálky, pridáte 60 ml horúcej vody a zamiešate bambusovou metličkou. Bambusovú metlu nájdete v špeciálnom čaji alebo v špecializovanom obchode.

  Pomer prášku matcha k vode môžete tiež upraviť podľa požadovanej konzistencie.

  V prípade riedšieho čaju zredukujte prášok na pol čajovej lyžičky (1 gram) a zmiešajte s 90–120 ml horúcej vody.

  Ak dávate prednosť koncentrovanejšej verzii, skombinujte 2 čajové lyžičky (4 g) prášku s iba 30 ml vody.

  Čaj si môžete pridať aj do studenej vody či smoothie, do cesta na prípravu chleba i pečiva.

  Kedy môžete čaj matcha piť?

  Ráno alebo skoro popoludní je kvôli obsahu kofeínu najlepší čas na pitie čaju matcha.

  Ľudia s citlivým žalúdkom môžu mať nepríjemné pocity pri pití čaju na lačný žalúdok. Ak ste jedným z týchto ľudí, dosiahnete lepšie výsledky, ak s pitím čaju počkáte a dáte si ho až po raňajkách alebo za obedom.

  Nákup čaju

  Pri kúpe si dávajte pozor na kvalitu výrobku, pretože tie lacnejšie formy môžu byť nekvalitné a kvalita listov ovplyvňuje chuť čaju:

  • kvalitná matcha má jasne zelenú farbu a je na dotyk hladká - napríklad Organic Matcha od Altevity
  • priemerná matcha je žltá a na dotyk zrnitá - je to kvôli tvrdším čajovým listom
  • dobrá (nekvalitná) matcha nemá vôbec chuť
  Matcha1

  Matcha čaj - 6 účinkov na zdravie

  Matcha je bohatá na antioxidanty

  Matcha je bohatá na katechíny, triedu rastlinných zlúčenín, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty. Antioxidanty pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek voľnými radikálmi a dokonca pomáha znížiť riziko vzniku niekoľkých chronických chorôb.

  Podľa jedného odhadu je počet určitých katechínov v matcha až 137-krát vyšší ako v iných typoch zeleného čaju.

  Je to vynikajúca správa pre budovanie silnejšieho imunitného systému!

  Matcha je protistresová

  Matcha obsahuje vyššie hladiny aminokyselín (stavebné kamene bielkovín) ako ktorýkoľvek iný čaj. A ukázalo sa, že má najvyššie hodnoty v jednej z najcennejších aminokyselín, teaníne. Účinok pitia matcha čaju sa všeobecne označuje ako „uvoľnená bdelosť“, pretože kofeín pomáha mozgu sústrediť sa a zostať v strehu, zatiaľ čo teanín pomáha relaxovať.

  Teanín pôsobí ako doplnok ku kofeínu, vyrovnáva nervozitu alebo úzkosť a zároveň vám dodáva energiu.

  Zatiaľ čo všetok zelený čaj obsahuje teanín, úrovne nájdené v matcha sú bezkonkurenčné. Väčšina zelených čajov má 4 mg teanínu na jednu porciu, ale matcha má 20 miligramov!

  Matcha pomáha brániť vzniku rakoviny

  Matcha obsahuje silný antioxidant EGCG, ktorý má silné protirakovinové vlastnosti, najmä proti rakovine kolorektálnych typov, ale aj prsníkov, prostaty a pľúc. Zlúčenina EGCG v matcha čaji inhibuje (spomaľuje) rast rakovinových buniek usmrtením malígnych buniek.

  Matcha3

  Matcha udržuje zdravé srdce

  Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete, čo predstavuje približne jednu tretinu všetkých úmrtí u ľudí starších ako 35 rokov. Katechíny zeleného čaju prispievajú k zdravému kardiovaskulárnemu systému. A matcha je najsilnejším typom zeleného čaju.

  Matcha znižuje hladiny celkového a „zlého“ LDL cholesterolu, ako aj triglyceridov.  LDL je typ cholesterolu, ktorý vedie k nahromadeniu mastných kyselín v tepnách, čo zase zvyšuje riziko infarktu i mozgovej príhody. V kombinácii s dobre vyváženou stravou a zdravým životným štýlom vám pitie čaju matcha môže pomôcť udržať vaše srdce zdravé.

  Matcha pomáha detoxikovať organizmus

  Chlorofyl, chemická látka zodpovedná za krásnu zelenú farbu rastlín, je osvedčenou pomôckou pri detoxikácii. Pomáha odplavovať ťažké kovy, toxíny a chemikálie z vášho tela.

  Pretože čajové listy matcha sa pestujú v tieni, získavajú vyššiu hladinu chlorofylu ako iné zelené čaje, vďaka čomu je matcha najúčinnejším zdrojom chlorofylu.

  Matcha pomáha redukovať hmotnosť

  Zelený čaj je známy svojou schopnosťou zvyšovať chudnutie. A preto aj matcha čaj pomáha urýchliť metabolizmus, aby sa zvýšila energetická náročnosť a podporilo spaľovanie tukov. V jednej štúdii pitie zeleného čaju počas mierneho cvičenia zvýšilo spaľovanie tukov o 17%.

  time.com, womenshealthmag.com, healthline.com, foodrevolution.org