Vanád je stopový prvok a je esenciálnou súčasťou niektorých enzýmov. Objavil ho Švéd Sefström a pomenoval ho podľa švédskej bohyne Vanadis. Vanád sa dnes používa aj ako anorektikum, ktoré pomáha cítiť sa rýchlejšie sýty. Je napr. v tabletkách na chudnutie TrimSpa.
Zastúpenie vanádu v tele dospelého človeka je 17 až 43 mg.
Funkcie vanádu v tele
- bráni tvorbe a hromadeniu cholesterolu v krvnom obehu
- je potrebný pre bunkový metabolizmus a pre stavbu kostí a zubov
- účinkuje proti vzniku zubného kazu
- redukuje alergické reakcie
- pôsobí proti vzniku cukrovky, možno ho využiť spolu s chrómom pri liečbe cukrovky, ale treba ich brať každý v inú dobu
- má antikancerogénny účinok (podporuje ochranu organizmu proti rakovine)
- pomáha zlepšovať transport živín do svalového tkaniva
- ovplyvňuje plodnosť mužov i žien
Zdroje vanádu
Červené mäso, ryby, rastlinné oleje, celé zrná, fazuľa, kôpor a iné druhy zeleniny, prevažne tých, ktoré sú vhodné na liečenie cukrovky. Vanád sa ťažko vstrebáva.
Najviac vanádu obsahujú: jablká, hrušky, slivky, biela kapusta, cesnak, černice, špenát, mrkva, reďkovka, mlieko a tvaroh, huby.
Odporúčaná denná dávka vanádu
Odporúčaná denná dávka vanádu sa pohybuje medzi 100-300 mcg. Medzi vanádom a meďou môže dôjsť k vzájomnej väzbe, a preto, ak sa využívajú oba tieto prvky, treba ich brať oddelene.
Príznaky nedostatku vanádu
Nedostatok vanádu spôsobuje retardáciu rastu, zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi, kardiovaskulárne ochorenia, poruchy funkcie obličiek, môže sa podieľať na neplodnosti mužov a žien. Je jednou z príčin úmrtnosti detí. Súčasne je nedostatok vanádu príčinou vzniku cukrovky u ľudí, ale aj u zvierat.
Príznaky prebytku vanádu
Pri predávkovaní sa môže vyskytnúť astma, zápal pľúc a rôzne kožné ekzémy.
Viac informácií o vanáde.
Zdroj: rehabilitace.info