Chlór je halogénny prvok vyskytujúci sa v organizme spolu so sodíkom ako chlorid sodný. Je dôležitá a nevyhnutná minerálna látka ľudskej potravy. Chlór je súčasťou všetkých sekrétov a vylučovaní tela, ktoré sú výsledkom procesov budovania (anabolizmu) a rozkladu (katabolizmu) telesných tkanív. Úrovne chlóru úzko rovnobežne súvisia s príjmom a výdajom sodíka, pretože primárnym zdrojom je chlorid sodný, alebo bežná kuchynská soľ. Chlór sa nachádza v obmedzenom rozsahu v koži, podkožnom tkanive a kostre a tvorí dve tretiny negatívne nabitých iónov (aniónov) v krvi a krvnej plazme. Chlór sa ľahko vstrebáva počas trávenia a rýchlosť vylučovania potom, obličkami a črevami je vysoká. V našom tele sa chlór nachádza v množstve 80 g. Jeho príjem v potrave je však potrebné udržiavať v rozumných medziach, pretože jeho prebytok pôsobí nepriaznivo na kardiovaskulárny systém a zvyšuje riziko infarktu myokardu.

Funkcie chlóru v tele

  • zabezpečuje rovnováhu vody v organizme a je dôležitý pre zachovanie acidobázickej rovnováhy (rovnováha medzi kyslými a zásaditými látkami vnútri organizmu, rovnováha medzi ich tvorbou a vylučovaním)
  • má úlohu ako súčasť žalúdočnej kyseliny pri tvorbe kyseliny chlorovodíkovej, čím pomáha pri využití prijatej potravy

Zdroje chlóru

Najlepší zdroj chlóru je obyčajná soľ, ale chloridy sú tiež prirodzene obsiahnuté v údenom mäse, mlieku, syroch, chlebe i vajciach. Takmer všetky konzervované potraviny majú počas procesu konzervovania pridanú soľ.

Odporúčaná denná dávka chlóru

Denná potreba pre dospelého človeka je 3 – 5 g (3000 – 5000 mg).

Bezpečnosť

Zásoby chlóru v tele sa počas horúceho počasia rýchlo vyčerpávajú, keď nadmerné potenie znižuje obsah tekutín v tele. Uložené chloridy sa tiež môžu stať nebezpečne nízkymi v období silného zvracania, hnačky a pri chorobách, ktoré spôsobujú ťažkú alkalózu, hromadenie bázy alebo stratu kyseliny v tele. Liečba nedostatku chlóru je zameraná na základnú príčinu.

Príznaky nedostatku chlóru

  • zhoršené trávenie - v dôsledku nedostatku chlóru a následného nedostatku kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočnej šťave
  • svalová slabosť
  • hypochloremická alkalóza - dochádza k nej pri strate žalúdočnej šťavy vracaním, kedy dochádza k strate chlóru a sodík sa v plazme zachováva
  • edém mozgu - pri strate nad 45 g chlóru môže dôjsť k ohrozeniu života

Príznaky prebytku chlóru

  • škodlivé následky vznikajú pri nadmernom solení u ľudí s vysokým tlakom (hypertenziou)
  • zápal sliznice žalúdka - pri vysokých dávkach chlóru môže dôjsť k vysokej produkcii žalúdočných štiav, hoci ako dôvod týchto príznakov sa často uvádza stres, prílišná konzumácia kávy, alkoholu, používanie ostrých korenín
  • prebytok chlóru nepriaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém a zvyšuje riziko infarktu myokardu.

Viac informácií o chlóre.

https://www.britannica.com/sci...

https://www.zdravie.sk/clanok/...