Molybdén
Molybdén je základným minerálom v tele, rovnako ako železo a horčík. Hoci vaše telo potrebuje len malé množstvo, je to kľúčová zložka mnohých životne dôležitých funkcií. Bez neho by sa vo vašom tele hromadili smrtiace siričitany a toxíny.
Molybdén pôsobí ako kofaktor dôležitých enzýmov. Akonáhle budete konzumovať potraviny obsahujúce molybdén, bude sa vstrebávať do krvi z žalúdka a čriev, potom sa prenesie do pečene, obličiek a ďalších oblastí. Niektoré enzými z tohto minerálu sú uložené v pečeni a obličkách, ale väčšina z nich je premenená na molybdénový kofaktor. Akýkoľvek prebytok molybdénu sa potom vylúči močom.
Molybdén je ťažký kov podobný olovu. Používa sa na zušľachťovanie ocele, ktorú chráni pred okysličovaním a koróziou. Podobne pôsobí molybdén aj v ľudskom organizme. Bráni okysličovaniu tukov a tukových látok v stenách buniek a svojim účinkom pripomína vitamín E.
V ľudskom tele sa nachádza asi 20 g molybdénu a za celý život sa spotrebuje len 8 až 12 g. Na zabezpečenie tohto množstva musí telo prijať denne 150 až 200 mcg. V miernom pásme sa také množstvo dá zaistiť jeho prijímaním v strave. V tele dospelého 70 kilového človeka sa nachádza približne 0,005 g molybdénu.
Funkcie molybdénu v tele
- ovplyvňuje ukladanie fluóru a tým aj chráni pred tvorbou zubného kazu
- je súčasťou enzýmov, potrebných pri prenose genetickej informácie
- zabezpečuje metabolizmus dusíkatých látok a spoločne so železom pomáha štiepiť puríny a finálny produkt, kyselinu močovú, odvádza z tela von
- podporuje tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka červenými krvinkami do všetkých telových buniek
- podporuje zabudovávanie vápnika do kostí a zubov a spolu s fluórom sa stará o zubnú sklovinu
- je účinný antioxidant, ktorý chráni pred rakovinou
- podporuje pohlavnú aktivitu
- podporuje dlhovekosť
- chráni pred artritídou a dnou
Zdroje molybdénu
Zdrojmi molybdénu sú: kôpor (8), petržlenová vňať (85), špenát (31), zemiaky (20), celozrnný chlieb (31), kukurica celé zrno (55), ovos (70), pšeničné klíčky (100), ryža hladená (80) , fazuľka (43), strukoviny (70), sójová múka (49), pšeničná múka (45), vajcia (45). Údaje sú v mcg/100g. Vyskytuje sa aj v tmavej listovej zelenine.
Odporúčaná denná dávka molybdénu
Denný príjem molybdénu je od 17-50 mikrogramov, pričom vyvážená strava ho obsahuje dostatok.
deti:
- 1–3 roky - 17 mcg denne
- 4–8 rokov - 22 mcg denne
- 9–13 rokov - 34 mcg denne
- 14–18 rokov - 43 mcg denne
dospelí:
- všetci dospelí nad 19 rokov - 45 mcg denne
tehotné alebo dojčiace ženy:
- tehotné alebo dojčiace ženy v každom veku - 50 mcg denne
Príznaky nedostatku molybdénu
Vaše telo si vyžaduje molybdén len v stopových množstvách, takže nedostatok je veľmi zriedkavý.
Príznakmi nedostatku molybdénu sú neurologické problémy, mentálna retardácia, zvýšená kazivosť zubov, u detí môže nastať aj smrť.
Ďalšie príznaky môžu byť: rakovina hrtanu, nízka pohlavná aktivita mužov, nepravidelná činnosť srdca, neschopnosť produkovať kyselinu močovú, podráždenosť, poruchy ústnej dutiny a ďasien, oslabenie kostného tkaniva. U malých detí môže spôsobiť epileptické záchvaty, mentálnu retardáciu a vadu zraku.
Príznaky prebytku molybdénu
- tzv. molybdenóza - typická je spomalením rastu kostí a minerálnej hustoty kostí
- môže vzniknúť chudokrvnosť (anémia)
- môžu byť tráviace problémy s vracaním
- zapálené kĺby (dna) - príliš veľa molybdénu môže spôsobovať nahromadenie kyseliny močovej, čo spôsobí, že okolo kĺbov sa vytvárajú drobné kryštály a vedie to k bolesti a opuchom
Zvýšeným príjmom molybdénu môže dôjsť k nedostatku medi v tele a naopak.
Viac informácii o molybdéne.
Zdroj: rehabilitace.info, healthline.com