Nikel je minerál, ktorý sa nachádza v tele človeka v množstve asi 10 mg. Prvok bol pomenovaný po zlom škriatkovi Nickelovi. Hoci nikel nie je tak dôležitý ako hlavné minerály, aj tak sa považuje za základnú živinu, a to nielen preto, že telo má pre ňu bunkové receptory, ale aj preto, že sa zúčastňuje na mnohých biologických procesoch. Jeho presná úloha v niektorých z nich je však stále nejasná. Nikel môže ovplyvniť krvný tlak, tým, že spôsobí zúženie alebo relaxáciu ľavej koronárnej tepny.
Funkcie niklu v tele
- zlepšuje vstrebávanie železa
- chráni pred vznikom anémie
- môže ovplyvňovať krvný tlak
- zlepšuje osteoporózu a zdravie kostí
Zdroje niklu
Orechy, sušené fazule a hrach, sójové bôby, zrná a čokoláda.
Odporúčaná denná dávka niklu
deti
- 1-3 roky - 0,2 mg
- 4-8 rokov - 0,3 mg
- 9-13 rokov - 0,6 mg
dospelí
- 1 mg na deň
Bezpečnosť
Ľudia, ktorí sú citliví na nikel, vrátane tých, ktorí mali v minulosti kožnú vyrážku po kontakte so šperkami obsahujúcimi nikel - mincami, predmetmi z nehrdzavejúcej ocele, chirurgickými implantátmi alebo zubnými korunkami, sa môžu vyvinúť alergické reakcie na nikel, pokiaľ ho užívajú orálne (ústne). Títo ľudia by nemali brať doplnky niklu.
Ľudia s ochorením obličiek nemusia byť schopní tolerovať nikel. Najlepšie je vyhnúť sa doplnkom niklu, ak máte problémy s obličkami.
Príznaky nedostatku niklu
Nedostatok niklu môže spôsobiť hypotenziu (nízky krvný tlak), vysokú hladinu cukru v krvi, ochorenie pečene, anémiu alebo depresiu.
Príznaky prebytku niklu
Nadmerný príjem niklu môže spôsobiť angínu, nízku hladinu cukru v krvi, astmu, nevoľnosť.
Viac informácií o nikle.
Zdroj: webmd.com, healthknot.com