Pri vianočnom pečení používame v domácnosti aj množstvo korenín. Ich priaznivé účinky však oceníte aj mimo kuchyne. Poďme sa pozrieť na tie, ktoré majú blahodarný vplyv na naše zdravie.
Liečivý zázrak škorica

Škorica v zimnom období dokáže náš organizmus prehriať, má antibiotické účinky a povzbudzuje náš imunitný systém. Už v minulosti ju starí Gréci a Egypťania považovali za zázračnú, dnes sa spomína predovšetkým s jej protirakovinovými účinkami. Údajne má schopnosť zastaviť rozširovanie nežiaducich buniek. Chorí ľudia, predovšetkým na rakovinu kostí, žalúdka a čriev, by mali užívať lyžicu škorice s lyžicou medu 3krát denne jeden mesiac. Spojenie škorice s medom sa považuje za najvhodnejšiu prírodnú prevenciu pred chrípkou, angínou, či prechladnutím.
Škorica dokonca lieči aj dušu. Má upokojujúce účinky, uvoľňuje napätie a stimuluje krvný obeh.
Tehotným ženám sa konzumácia škorice neodporúča.
Klinčeky tlmia bolesť

Táto voňavá korenina dodáva neopakovateľnú chuť varenému vínu, čajom, červenej kapuste, či medovníkom. Ak práve sladkosti zaútočia na vaše citlivé zuby, pomôžu klinčeky. Silný éterický olej z klinčekov je natoľko účinný, že otupí nervové zakončenia bolesti. Pri drobných zápaloch v ústach zároveň zneškodní baktérie, vírusy a huby a dezinfikuje sliznicu v ústach a ďasná.
Pri bolestiach zubov, či zápale ďasien sa odporúča vložiť si do úst na vnútornú stranu líca alebo na jazyk klinček, nechať pôsobiť 10 minút a vypláchnuť vlažnou vodou.
Svoj žalúdok potešíme zázvorom

Zázvor, alebo tiež ďumbier lekársky, je prvá pomoc pri nevoľnosti žalúdka. Vyznačuje sa svojou ostrou až štipľavou chuťou, vďaka látke gingerol a kapsaicínu. Látky, ktoré mu dávajú jeho čerstvú ostrosť, však rýchlo upokojujú žalúdok. Najúčinnejšie je požuť dva tenké plátky očisteného zázvoru, pokiaľ možno v biokvalite. Vďaka svojmu obsahu vitamínov a iných dôležitých živín je zázvor ideálny pomocník aj pri chrípke, nádche, angíne a horúčkach. V chladničke nám vydrží čerstvý minimálne tri týždne.
Autor: Soňa Štubňová