Ako vyhnať chlad z tela? (ajurvédsky princíp)
< Spať na články
Potraviny, ktoré denne konzumujeme, ovplyvňujú náš organizmus, najmä pokiaľ ide o reguláciu tepla v tele. Podľa ajurvédy možno jedlo rozdeliť do „horúcej“ a „studenej“ kategórie.
V jesenných a zimných mesiacoch, v čase keď vonku prevláda chladné počasie odporúča sa konzumácia "horúcich" potravín, ktoré pomáhajú poskytnúť úľavu od bežných chorôb, ako je prechladnutie a chrípka.
Vo všeobecnosti, potraviny ktoré obsahujú viac tukov, bielkovín a sacharidov, majú zvyčajne zohrievajúci účinok.
Čo, podľa ajurvédy, znamená teplé a studené jedlo?
Dalo by sa uvažovať o význame dvoma spôsobmi.
Po prvé, na základe fyzikálnej teploty potravinového výrobku.
Po druhé, a čo je dôležitejšie z ajurvédskej perspektívy, sú teplé a studené potraviny založené na vnútornej povahe potravinového výrobku, ktorý by mal rôzne účinky na tri typy tela (vata, pitta a kapha) klasifikované v ajurvéde. Táto klasifikácia potravín ako teplých a studených alebo jej vrodené vlastnosti sa označuje ako „Virya“.
Zjednodušene povedané, ajurvéda sa pokúša posúdiť, či má konkrétny potravinový výrobok v tele chladivý alebo zohrievajúci účinok, čo má vplyv na váš metabolizmus a trávenie.
Keď už hovoríme o vonkajšej teplote jedla, čerstvo uvarené jedlo, môže byť nesprávne považované za „horúce“ a zmrzlina ako „studená“, ale podľa ajurvédy zmrzlina skutočne zaberá miesto v kategórii „horúce“ potraviny. Znie to ironicky, však? Podľa ajurvédy neexistuje priama spojitosť medzi fyzickou teplotou konkrétnej potraviny a jej vnútornou povahou.
Teplé jedlá podľa ajurvédy
Jav, pri ktorom jedlo spôsobí zvýšenie teploty v tele, je známy ako termogenéza. K termogenéze dochádza, keď vaše telo rozkladá jedlo, ktoré konzumujete.
"Horúce“ potraviny
Tieto potraviny sa odporúča konzumovať hlavne v jesennom a zimnom období, na zvýšenie produkcie tepla, ako prevencia pred chorobami z prechladnutia.

- cibuľa a cesnak - spotreba cibule a cesnaku zvyšuje teplotu tela. Aby ich telo strávilo, musí spotrebovať viac energie a vaše telo sa zahrieva.
- pivo a alkohol - konzumácia alkoholu vám umožní veľa sa potiť a vedie k častému močeniu. Nakoniec sa vaše telo dehydratuje a vaše krvné cievy sa začnú rozširovať. Vďaka tomu budete cítiť teplo v tele a tvári. Závisí to aj od množstva alkoholu, ktoré konzumujete. Nezabúdajte ale, že konzumácia alkoholu vo veľkom množstve je zdraviu škodlivá.
- hnedá ryža - potraviny, ktoré obsahujú komplexné sacharidy, trávia viac času trávením a naše telo na to potrebuje viac energie
- zázvor - obsahuje dve zložky gingerol a shogaol, ktoré zvyšujú teplotu tela
- korenie a korenené jedlá - kurkuma, čili, škorica, klinčeky, horčica
- zelenina - do tejto kategórie patrí obrovský zoznam zeleniny, vrátane zemiakov, brokolice, špenátu a fazule
- koreňová zelenina - počas zimnej sezóny sa dôrazne odporúča udržiavať telo v teple s koreňovou zeleninou, ako je mrkva, reďkovka, repa a podobne
- čerstvé ovocie - ako sú jablká, pomaranče a mango, sa tiež klasifikuje ako „horúce jedlo“, ale ich nadmerná konzumácia môže viesť k podráždeniu žalúdka
- bylinky - ako je bazalka, oregano a mäta, sú tiež známe, že zohrievajú telo
- vajíčka - táto super strava s vysokým obsahom bielkovín, vápnika a železa by sa mala počas leta konzumovať iba striedmo, pretože zvyšujú telesnú teplotu
- mäso - jedná sa o jedlo s vysokým obsahom bielkovín, ktoré sa ťažšie trávi, a preto vedie k zvýšeniu teploty tela
Pitie horúcich tekutín samozrejme tiež zvyšuje telesnú teplotu. Väčšina odborníkov na výživu súhlasí, že je to dobré pre vaše telo. Mierne zvýšenie telesnej teploty spôsobené konzumáciou jedla alebo cvičením vytvára prostredie, ktoré je nepriateľské voči patogénom vo vašom tele. Vaše telo s nimi môže účinnejšie bojovať. Kým v lete by ste mali konzumovať potraviny, ktoré upokojujú vaše telo, nezabudnite jesť aj niekoľko vecí, ktoré aspoň občas zvyšujú teplotu tela.
Typ tela hrá hlavnú úlohu vo výbere druhu jedla, ktoré by ste mali jesť. V prípade, že človek konzumuje prebytok teplých potravín, zvyšuje sa množstvo tepla, ktoré telo produkuje. Tieto teplé potraviny tiež spôsobujú pálenie a zvyšuje sa pitta dosha (ktorá riadi trávenie, metabolizmus a produkciu energie). Môže to viesť k problémom vo vašom tráviacom systéme, strate pohybov, vytvoreniu vyrážok na koži a dokonca aj vredov.

"Studené"potraviny
Sú to potraviny, ktoré prinášajú chlad do tela a preto sa ich konzumácia v chladných mesiacoch neodporúča.
- ovocie - do kategórie studených potravín patrí ovocie, ako sú banány, jahody, melóny, kivi a marhule. Niet divu, že sú v lete obľúbené kvôli ich chladnej povahe.
- mliečne výrobky - ako je mlieko a jogurt, smotana a syr, tiež pôsobia chladivo na organizmus
- všetky sójové výrobky - vrátane sójového mlieka a tofu
- niekoľko teplých nápojov - ako je zelený čaj, ktorý pomáha čistiť toxíny a poskytuje upokojujúci účinok na organizmus
- zelenina - ako sú huby, paradajky, špargľa, šalát
Z dôvodu nadmernej konzumácie studených potravín môže dôjsť k oneskorenému tráveniu a častým záchvatom chrípky, kašľa a horúčky.
Je dôležité poznamenať, že konzumácia potravín bez ohľadu na typ tela a ignorovanie tohto rozdielu medzi teplom a chladom môže mať podľa ajurvédy nepriaznivé účinky na vaše zdravie a môžete byť náchylnejší na choroby.
food.ndtv.com, lifealth.com