Obsah článku

  Klinčekový olej

  Klinčekový olej je unikátny vďaka svojim antimikrobiálnym, protiplesňovým, antiseptickým, antivírusovým účinkom. Používa sa na liečbu mnohých problémov, ako sú bolesti zubov, tráviace problémy, akné.

  Klinčekový olej sa extrahuje - získava zo sušených púčikov klinčekov. Farba klinčekového oleja sa pohybuje od svetložltej až po zlatohnedú. Má korenistú vôňu podobnú klinčekom. Klinček bol hojne využívaný starovekými indickými a čínskymi civilizáciami a do ostatných častí sveta vrátane Európy sa rozšíril počas 7. a 8. storočia. Dodnes sa klinček užíva v niektorých indických a čínskych pokrmoch.

  Obsah vitamínov a minerálov v klinčekovom oleji

  Klinčekový olej je bohatý na fenylpropanoidy odvodené z rastlín, pričom hlavnou zlúčeninou je eugenol. Ďalšie bioaktívne zlúčeniny zahŕňajú tymol, karvarol a cinnamaldehyd.

  Klinčekový olej pomáha liečiť akné, pomáha liečiť kandidózu, zmierňuje bolesť zubov, má antiseptické účinky, podporuje imunitu, trávenie, udržuje zdravé srdce.


  Klincekovy

  Klinčekový olej - 7 účinkov na zdravie

  Klinčekový olej pomáha liečiť akné

  Klinčekový olej sa často odporúča pre pacientov s akné, pretože má silné antimikrobiálne vlastnosti. Výskumy ukazujú, že olej znižuje baktérie Staphylococcus, ktoré môžu spôsobiť akné, vredy, opary kože, vyrážky, pľuzgiere, lišaj a syndróm stafylokokovej oparenej kože.

  Klinčekový olej pomáha liečiť kandidózu

  Fenol karvakrol a zlúčenina eugenol v klinčekovom oleji majú antikandidálny a antifungálny účinok. Môže sa použiť na liečenie kandidózy spôsobenej plesňou Candida albicans. Tieto kvasinkové infekcie sa typicky vyskytujú v ústach, ušiach, nose, nechtoch, gastrointestinálnom trakte a vagíne. Olej je účinný aj pri usmrcovaní črevných parazitov, ktoré spôsobujú hnačku a iné príznaky.

  Klinčekový olej zmierňuje bolesť zubov

  Antibakteriálne a anestetické vlastnosti klinčekového oleja ho robia veľmi účinným na zmiernenie bolesti zubov, bolesti ďasien a vredov v ústach. Pri bolesti zubov môžete aplikovať kvapku oleja priamo na zub. Prípadne zmiešajte 1 lyžičku olivového oleja a 2-3 kvapky klinčekového oleja a ponorte do neho bavlnený tampón. Aplikujte tento tampón na zapálený zub a zahryznite do neho. Držte ho asi 10 minút. Vypláchnite ústa teplou vodou. Táto zmes môže byť tiež použitá ako oplach na odstránenie zlého dychu.

  Plesnove ochorenia 5

  Klinčekový olej má antiseptické účinky

  Kvôli antiseptickým vlastnostiam je klinčekový olej užitočný na rany, rezné rany, svrab, atletickú nohu, plesňové infekcie, podliatiny, pichavé teplo a iné druhy poranení. Môže sa tiež použiť na ošetrenie bodnutí hmyzom. Olej má veľmi silný charakter a mal by byť vždy použitý v zriedenej forme. Pacienti s citlivou pokožkou by ho mali používať opatrne.

  Klinčekový olej podporuje imunitu

  Klinčeky a klinčekový olej sú užitočné na posilnenie imunitného systému. Ich antivírusové vlastnosti majú schopnosť očistiť krv a zvýšiť odolnosť voči mnohým chorobám, pretože antioxidanty v esenciálnom oleji čistia telo od nebezpečných voľných radikálov.

  Klinčekový olej podporuje trávenie

  Klinčekový olej je účinný pri liečení problémov súvisiacich so žalúdkom, ako sú poruchy trávenia, hnačka, nadúvanie. Klinčekový olej pomáha tiež stimulovať syntézu hlienu, dôležitého gastroprotektívneho faktora. To je dôvod, prečo olej a eugenol, jeho hlavná zložka, pomáhajú chrániť výstelku tráviaceho traktu a zabraňujú tvorbe vredov a gastritídy.

  Klinčekový olej udržuje zdravé srdce

  Eugenol v klinčekovom oleji pomáha roztiahnuť tepny a zároveň znížiť systémový krvný tlak. Tiež acetyl-eugenol, ďalšia bioaktívna zlúčenina v oleji, je silným inhibítorom krvných doštičiek, ktorý zabraňuje tvorbe trombu alebo krvnej zrazeniny.

  Poznámka: Klinček je prírodný riedidlo krvi a nemal by sa používať spolu s inými liekmi na riedenie krvi.

  Ako klinčekový olej nakupovať?

  Pri kúpe klinčekového oleja si dávajte pozor, či chcete olej na vnútorné použitie alebo aromaolej. Pozorne čítajte etiketu! Na vnútorné použitie uprednostnite 100% za studena lisovaný olej vo fľaši z tmavého skla.

  Ako klinčekový olej skladovať?

  Klinčekový olej skladujte na tmavom a suchom mieste pri teplote do 22 stupňov. Pri nízkej teplote môže byť produkt zakalený prípadne stuhnutý, pri izbovej teplote sa tento efekt stratí. Po otvorení ho spotrebujte do troch mesiacov.

  Ako klinčekový olej spotrebovať?

  Klinčekový olej sa používa iba v studenej kuchyni na dochutenie šalátov, cestovín, jogurtu, smoothie a pod.

  zdroj: organicfacts.net, energiezivota.com