Obsah článku

  Marhuľový olej

  Marhuľový olej má širokú škálu vitamínov, najmä vitamínov skupiny B, ktoré majú protirakovinové účinky, likvidujú bunky napadnuté rakovinou a chránia bunky zdravé. Môžete ho tiež aplikovať na ekzematickú pokožku i ako prevenciu proti vráskam.

  Marhuľový olej sa lisuje z jadier marhule Prunus armeniaca. Olej je podobný mandľovému oleju a broskyňovému oleju, z ktorých oba sa tiež extrahujú z jadier príslušného ovocia. Tento olej je pomerne ľahký a má orechovú a aromatickú príchuť. V každom jadre je vysoká koncentrácia oleja a pravdepodobne sa používa tisíce rokov vzhľadom na jeho mnohostranné využitie v tradičnej čínskej medicíne.

  Už dlhodobo sa mu pripisujú telu prospešné vlastnosti, nemôžete to však s jeho konzumáciou preháňať.

  Obsah vitamínov a minerálov v marhuľovom oleji

  Marhuľový olej obsahuje katechíny, vitamín A, vitamíny skupiny B - sú v ňom obsiahnuté aj vitamíny B15 (kyselina pangamová), B17 (leatrilu) a B19, ktoré žiadne iné panenské oleje neobsahujú, vitamín C, E a K, vlákninu, betakarotén a lykopén, z minerálnych látok obsahuje hlavne draslík, nenasýtené mastné kyseliny kyselinu kávovú, olejovú a linolovú, palmitovú, palmitoolejnú a stearovú.

  Marhuľový olej pomáha liečiť ekzém, pomáha upokojiť bolesť pri artritíde, bráni vzniku rakoviny, podporuje imunitu, trávenie, udržuje zdravé oči i vlasy.


  Marhulovy 1

  Marhuľový olej - 7 účinkov na zdravie

  Marhuľový olej pomáha liečiť ekzém

  Keď sa aplikuje lokálne, zmäkčujúce vlastnosti marhuľového oleja pomáhajú odlupovať a zvlhčovať pokožku, pomáha jej udržiavať vlhkosť, odstraňovať škvrny suchej kože a zmierňovať zápalové stavy, ako je napríklad ružienka, lupienka a ekzém. Olej z marhuľových jadier je plný antioxidantov a tým je schopný znížiť oxidačný stres v koži. Pomáha zjemniť pokožku, znížiť výskyt pigmentových škvŕn a zabrániť bunkovej mutácii, ktorá môže viesť k rakovine kože.

  Marhuľový olej pomáha upokojiť bolesť pri artritíde

  Ak trpíte chronickou bolesťou a zápalom zo stavu, ako je artritída alebo dna, lokálne aplikovanie tohto oleja do oblasti bolesti môže rýchlo upokojiť bolesť a znížiť opuchy a začervenanie.

  Marhuľový olej bráni vzniku rakoviny

  Marhuľový olej je jedným z olejov, ktorý má výhody pre prevenciu rakoviny prirodzene. Ako? Podľa výskumu, marhuľový olej má vysoký obsah vitamínu B17, ktorý slúži na prevenciu rizika rakoviny. Okrem toho, marhuľový olej tiež obsahuje vitamín C, ktorý slúži na prevenciu výskytu rakovinových buniek, vrátane prevencie rakoviny kostí a krčka maternice, prostaty, prsníka, pľúc.

  V marhuľovom oleji sú obsiahnuté aj vitamíny B15 (kyselina pangamová), B17 (leatrilu) a B19, ktoré žiadne iné panenské oleje neobsahujú. Tieto vitamíny majú protirakovinové účinky, likvidujú bunky napadnuté rakovinou a chránia bunky zdravé.

  Marhulovy 3

  Marhuľový olej podporuje imunitu

  Marhuľový olej je ideálne užívať ako prevenciu pred nachladnutím i chrípkou. Marhuľový olej má prospešný výživový obsah, ktorý podporuje imunitný systém a bojuje proti vírusom, ktoré môžu spôsobiť chrípku.

  Marhuľový olej podporuje trávenie

  Marhuľové oleje majú vysoký obsah vlákniny. Vláknina je potrebná pre telo, aby pomohla zažívaciemu systému správne fungovať. Takže tým, že konzumuje tento marhuľový olej, môžete sa vyhnúť zápche a hnačke.

  Marhuľový olej udržuje zdravé oči

  Marhuľový olej obsahuje betakarotén, ktorý pôsobí ako antioxidant, slúžiaci na udržanie zdravých očí. Týmto spôsobom môže olej pomôcť vašim očiam vyhnúť sa poruchám oka, ako je šedý zákal, makulárna degenerácia a ďalekozrakosť.

  Marhuľový olej udržuje zdravé vlasy

  Mnohí ľudia používajú tento olej na vlasy a pokožku hlavy, pretože pomáha posilniť slabé vlasové pramene a podporiť zdravie vlasových folikulov. Znižuje hladiny niektorých chemických látok, ktoré sa hromadia v pokožke hlavy v reakcii na testosterón, ktorý môže spomaliť rast vlasov a dokonca viesť k vypadávaniu vlasov. Trením tohto oleja do pokožky hlavy sa tiež znížia zápalové stavy na pokožke hlavy, ako sú lupiny.

  Ako marhuľový olej nakupovať?

  Marhuľový olej si kupujte len 100% za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla.

  Ako marhuľový olej skladovať?

  Marhuľový olej skladujte pri izbovej teplote na tmavom a suchom mieste. Po otvorení ho uchovávajte v chladničke a spotrebujte do troch mesiacov.

  Ako marhuľový olej spotrebovať?

  Marhuľový olej môžete použiť na prípravu jedál ako aj priamo aplikovať na pokožku. Výborne dochutí šaláty, jogurt, dressing, tvaroh a môžete ho pridávať do už uvarených jedál. Neodporúča sa na ňom variť, lebo stráca všetky výživové hodnoty a rýchlo sa prepaľuje.

  čítaj tiež

  Marhuľa - 10 účinkov na zdravie

  Marhuľa - 10 účinkov na zdravie

  Marhule patria medzi najlahodnejšie a pritom veľmi zdravé ovocie. Z hľadiska výživových a biologických hodnôt patria k najcennejšiemu kôstkovému ovociu, ktoré by sme mali počas sezóny konzumovať každý deň.

  zdroj: organicfacts.net, stylecraze.com, drhealthbenefits.com