Obsah článku

  Nechtíkový olej

  Pokožka je jedným z najdôležitejších orgánov tela a vyžaduje si náležitú starostlivosť. Nechtíkový olej je jednou z najlepších zložiek starostlivosti o pleť, ktoré môžete použiť na udržanie zdravia pokožky.

  Všetci chceme hladkú, čistú a mladistvú pleť, pretože to zvyšuje našu krásu a mladistvosť. Nie každý má však krásnu pleť bez námahy. Našťastie existujú zložky starostlivosti o pleť, ktoré podporujú zdravú a žiarivú pleť.

  Nechtík je neuveriteľná kvetina, ktorú po stáročia využívajú mnohé kultúry, vrátane ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny. Vo veľkej miere sa používa vo forme oleja na starostlivosť o pleť, pretože má holistické liečivé vlastnosti. A čo viac, je úplne prírodný, a to znamená, že sa človek nemusí báť, že bude mať nejaké nepriaznivé účinky na pokožku.

  Čo to nechtíkový olej je?

  Nechtík lekársky alebo aj Calendula Officinalis je rastlina, ktorá patrí do čeľade Asteraceae/Compositae. Kvet nechtíka je oranžový alebo žltý, jedlý a plný rôznych výhod pre pokožku.

  Nechtíkový olej sa vyrába namočením kvetov do nosného oleja (ako je olivový olej, jojobový olej alebo kokosový olej). Olej možno použiť samostatne alebo ako prísadu do mastí, balzamov, krémov alebo pleťových vôd. Môže sa spracovať aj do formy tinktúry, čaju alebo kapsúl. Aktívne zložky kvetu nechtíka sú prirodzene sa vyskytujúce chemikálie, ako sú triterpénové saponíny (glykozidy kyseliny oleanolovej), triterpénové alkoholy (α-, β-amyríny, faradiol) a flavonoidy (kvercetín a izohamnetín). Tieto zlúčeniny sú známe tým, že poskytujú antioxidačnú ochranu a zároveň upokojujú pokožku a znižujú nepohodlie. Predpokladá sa, že ochranný účinok lokálnych gélových prípravkov nechtíka je spojený so zlepšením syntézy kolagénu v koži.

  Nechtíkový olej pomáha chrániť pred oxidačným stresom
  Nechtíkový olej pomáha chrániť pred oxidačným stresom

  Nechtíkový olej – 8 účinkov pre zdravie pokožky

  Nechtíkový olej zmierňuje zápal

  Nechtíkový olej má dobré výsledky pri upokojovaní zápalu v pokožke. Obsahuje totiž flavonoidy, saponíny a triterpenoidy, o ktorých je známe, že majú protizápalové účinky. Dokáže upokojiť zápal kože, ktorý sa spúšťa v dôsledku akné, spálenia od slnka, rosacey, psoriázy, ekzému či dokonca rozpadu kolagénu. Na zmiernenie svrbenia a nepohodlia ho aplikujte priamo na pokožku. Pri aplikácii na kĺby a svaly môže tiež znížiť bolesť z vyvrtnutia alebo natiahnutia.

  Nechtíkový olej pomáha chrániť pred oxidačným stresom

  Nechtíkový olej obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť eliminovať oxidačný stres v pokožke. Keď sa v tele nahromadia reaktívne formy kyslíka, oxidačný stres môže poškodiť bunky a spôsobiť zápal. Antioxidanty v nechtíkovom oleji potláčajú voľné radikály tým, že reagujú s reaktívnymi formami kyslíka namiesto buniek, čím chránia bunky pred poškodením a zápalom. Aplikovaním nechtíkového oleja na pokožku alebo používaním produktov starostlivosti o pleť s obsahom nechtíkového oleja bude pokožka zdravšia a menej náchylná na podráždenie.

  Nechtíkový olej má anti-aging účinky

  Máte vy alebo niekto z vašich známych zrýchlené starnutie pleti súvisiace so stresom alebo chorobou? Možno budete musieť pridať nechtíkový olej do vašej pravidelnej starostlivosti o pleť. Nechtíkový olej, ktorý sa nachádza v kréme proti starnutiu, pomáha spomaľovať výskyt jemných línií a vrások a iných príznakov starnutia pokožky. Používanie tohto oleja tiež zvyšuje hydratáciu pleti a pomáha podporovať jasnú, mladistvú a žiariacu pleť.

  Nechtíkový olej uzdravuje poškodenú pokožku

  Nie každý má čistú a žiarivú pleť, ako už bolo spomenuté, a jedným z dôvodov je, že nepoužívate produkty starostlivosti o pleť pre váš typ pleti. Alebo si nanášate príliš veľké množstvo ingrediencií na pokožku. Príliš veľa čohokoľvek môže byť pre pokožku zlé. Začlenenie nechtíkového oleja má zmysel, pretože plní niekoľko funkcií, ktoré nahrádzajú mnohé iné zložky, čím sa znižuje potreba viacerých zložiek na pokožke.

  Nechtíkový olej má tiež liečivé vlastnosti, čo pomáha zmierniť suchosť, odlupovanie a leptanie. Liečivé vlastnosti pochádzajú zo schopnosti nechtíka zvýšiť prietok krvi a kyslíka do pokožky a to je presne to, čo pomáha pokožke fungovať čo najzdravšie.

  Nechtíkový olej hydratuje pokožku
  Nechtíkový olej hydratuje pokožku

  Nechtíkový olej účinne lieči akné

  Nechtíkový olej je ideálny pre citlivú, mastnú a aknóznu pleť. Vďaka protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam môže pomôcť odstrániť tmavé škvrny, akné a jazvy po akné. A čo viac, dokáže obnoviť elasticitu pokožky a poskytnúť hladkú a jemnú textúru.

  Nechtíkový olej hydratuje pokožku

  Ak nezabezpečíte, že pokožka bude hydratovaná, môžete si spôsobiť viaceré problémy s pokožkou, od svrbenia až po skorý výskyt jemných vrások. Ak chcete zvlhčiť pokožku, nehľadajte nič iné ako olej z nechtíka lekárskeho. Nechtíkový olej má ľahkú textúru, čo znamená, že sa ľahko vstrebáva do pokožky a môže sa dostať do najhlbšej vrstvy, aby ju zvlhčil.

  Nechtíkový olej pôsobí ako opaľovací krém

  Každý dermatológ vám odporučí len jedno: chrániť sa pred slnkom! Opaľovací krém funguje ako ďalšia vrstva ochrany tela tým, že odráža alebo absorbuje škodlivé ultrafialové slnečné lúče. Nechtíkový olej má určité vlastnosti, ktoré chránia pred slnkom. V štúdii sa zistilo, že má ekvivalent SPF 14.

  Nechtíkový olej udržuje zdravú pokožku hlavy

  Nechtíkový olej je vynikajúcim zvlhčovačom pokožky hlavy. Má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, vďaka čomu je vhodný na liečbu lupín a seboroickej dermatitídy. Pomáha tiež hydratovať pokožku hlavy a pomáha znižovať svrbenie. Ale robí ešte jednu vec: môže podporiť rast vlasov znížením zápalu pokožky hlavy.

  zdroj: healthshots.com, admskin.com

  zdroj obrázky: healthshots.com