Obsah článku

  Neemový olej

  Neemový olej je výťažok z neemového stromu. Niektorí praktizujúci tradičnej čínskej a ajurvédskej medicíny používajú neemový olej na liečbu ochorení od vredov až po plesňové infekcie. Tento typ oleja obsahuje niekoľko zlúčenín, vrátane mastných kyselín a antioxidantov, ktoré môžu byť prospešné pre pokožku. Vďaka svojej horkej chuti a cesnakovej vôni má neemový olej schopnosť pôsobiť ako prírodný pesticíd, ktorý odrádza hmyz aj choroby.

  Čo to neemový olej je?

  Neemový strom Azadirachta indica pochádza z juhovýchodnej Ázie a Afriky a patrí do čeľade Meliaceae. Je to veľký, rýchlo rastúci vždyzelený strom, ktorý môže dosiahnuť výšku približne 12 až 24 metrov. Je odolný voči suchu, teplu a môže žiť až 200 rokov! Dnes sa väčšinou vyskytuje v Indii, Pakistane, Bangladéši a Nepále. Neemový olej pochádza zo semien tohto stromu. Vysokokvalitný olej je lisovaný za studena z jadier semien plodov, ktoré boli rozdrvené, umyté, vysušené a zbavené šupiek.

  Tento mimoriadne funkčný olej má účinné antivírusové, ako aj antibakteriálne vlastnosti a je tiež vysoko účinným pesticídom, fungicídom a germicídom, čo z neho robí dôležitý prvok pre takmer všetky druhy poľnohospodárstva, domácnosti, osobnej starostlivosti a medicínskych dôvodov. Používa sa na hubenie a odpudzovanie chrobákov v záhradách a na poliach a tiež pre ľudí, je účinný pri liečbe kožných ťažkostí, ako sú akné, ekzémy, psoriáza, svrab a bolesti kĺbov. Ľudia ho tiež používajú na zníženie výskytu komárov, múch, bĺch, kliešťov, roztočov, ako aj vší.

  Keďže neem má tiež obzvlášť vysoký obsah dôležitých mastných kyselín a vitamínu E a dokáže rýchlo preniknúť do vonkajších vrstiev kože, je mimoriadne účinný pri hojení suchej a poškodenej pokožky.

  Nutričné hodnoty neemového oleja
  Nutričné hodnoty neemového oleja

  Nutričné hodnoty neemového oleja

  Olej z neemových semien sa skladá zo zmesi zložiek, vrátane terpenoidov, liminoidov a flavonoidov. Neem sa skladá z mnohých aminokyselín, ako je kyselina glumatická, tyrozín, arginín, metionión, fenylalanín, histidín, kyselina arminokaprylová a izoleucín.

  Neemový olej – 5 účinkov na zdravie

  Neemový olej má antioxidačné vlastnosti

  Štúdie ukázali, že neem je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu hrať úlohu pri prevencii a liečbe chorôb prostredníctvom inhibície rastu baktérií a modulácie genetických dráh. Neem obsahuje aktívne zložky ako nimbín, nimbidín, nimbolid, imonoidy a kvercetín. Tieto zlúčeniny majú nielen protiplesňové a antibakteriálne účinky, ale vykazujú aj protizápalové, antiartritické, protinádorové účinky a ďalšie. Ukázalo sa, že neem má aktivitu zachytávajúcu voľné radikály a pomáha pri liečbe rakoviny prostredníctvom regulácie bunkových signálnych dráh. Tiež hrá úlohu ako protizápalové činidlo prostredníctvom regulácie aktivít prozápalových enzýmov.

  Tradične rôzne časti rastliny neem používali populácie z mnohých krajín na liečbu niekoľkých chorôb, ako napríklad:

  • malomocenstvo
  • očné problémy
  • eliminácia črevných červov
  • kožné vredy a kožné ochorenia
  • cukrovka
  • poranenia
  • svrbenie

  Neemový olej udržuje zdravú pokožku

  Štúdie ukazujú, že olej z neemových semien je bohatý na esenciálne mastné kyseliny (EFA), triglyceridy, vitamín E a vápnik. Vďaka týmto esenciálnym mastným kyselinám a vitamínu E preniká olej hlboko do pokožky, aby zacelil drobné trhlinky spôsobené suchosťou. Medzi mastné kyseliny prítomné v oleji patrí kyselina olejová (52,8%), kyselina linolová (2,1%), kyselina palmitová (12,6%) a kyselina stearová (21,4%).

  Pokožka ľahko absorbuje mastné kyseliny a vitamín E bez toho, aby bola príliš mastná. Po vstrebaní môžu tieto účinné látky pomôcť omladiť pokožku. Vitamín E pôsobí ako lapač voľných radikálov tým, že bráni oxidačným procesom v pokožke.

  Neemový olej je tiež prírodným liekom na ekzém – vrátane suchej, červenej a svrbiacej pokožky. Výskumníci poukazujú na to, že olej môže byť náhradou palmového oleja pri výrobe mydiel, takže používatelia môžu využívať jeho prospešné liečivé vlastnosti.

  Výskumná štúdia publikovaná v roku 2017 zistila, že lokálna aplikácia neemu môže pomôcť znížiť príznaky starnutia pokožky, vrátane zhrubnutia, vrások, straty vlhkosti a začervenania.

  Neem sa tiež často nachádza v produktoch starostlivosti o pleť, aby prirodzene bojovali proti akné, a to z dobrého dôvodu! Výskum ukazuje, že neemový olej má antibakteriálne schopnosti proti mikróbom, ktoré spôsobujú akné. Môže sa použiť ako bodové ošetrenie, ktoré pomáha pri hojení škvŕn a na prevenciu vyrážok.

  Neemový olej udržuje zdravé vlasy
  Neemový olej udržuje zdravé vlasy

  Neemový olej udržuje zdravé vlasy

  Vďaka obsahu mastných kyselín je neemový olej skvelý na zlepšenie suchých vlasov a výživu vlasovej pokožky. So svojimi protiplesňovými vlastnosťami je tiež skvelou zložkou na prirodzený boj proti lupinám, ktoré sú spôsobené kvasinkami podobnými hubám.

  Hľadajte neemový olej a výťažky z neemu v prírodných produktoch starostlivosti o vlasy alebo môžete pridať niekoľko kvapiek do šampónov, kondicionérov a masiek na vlasy, aby ste zvýšili ich výhody.

  Neemový olej pomáha proti malárii

  Neemový olej je skvelým prírodným repelentom proti komárom, ktorý sa dá bezpečne použiť proti infikovaným komárom, ktoré môžu spôsobiť maláriu. Jedna štúdia uvádza, že 2% neemový olej zmiešaný s kokosovým olejom a potom aplikovaný na odhalené časti tela dobrovoľníkov, poskytol úplnú ochranu na približne 12 hodín pred uštipnutím všetkých druhov anofelínov. Štúdia dospela k záveru, že aplikácia neemového oleja môže dokonca poskytnúť ochranu pred maláriou v endemických krajinách.

  Neemový olej pomáha liečiť plesne

  Pleseň nechtov, lišaj, ako aj atletická noha sú typické plesňové infekcie kože. Gedunin a nimbidol, látky obsiahnuté v listoch neemu, sú zvyčajne účinnými protiplesňovými činidlami, ktoré likvidujú tieto plesne. Výťažky z neemu boli laboratórne overené ako jedovaté pre viac ako 14 kultúr bežných húb, ktoré napádajú kožu.

  Riziká a vedľajšie účinky používania neemového oleje

  • Pre väčšinu dospelých je neem vo všeobecnosti bezpečný na lokálne použitie na kožu až do dvoch týždňov, keď sa užíva ústami až 10 týždňov alebo keď sa aplikuje do úst až šesť týždňov.
  • Neem môže byť pre dospelých nebezpečný, ak sa používa vo veľkých množstvách alebo na dlhší čas. Hlavným problémom nadmerného užívania je, že môže poškodiť pečeň alebo obličky.
  • Tento olej by nemali používať dojčiace ženy alebo tehotné ženy. U tehotných žien môže podnecovať potrat, preto sa nepovažuje za bezpečný.
  • Nepoužívajte neem produkty u svojich detí, pokiaľ ich neschváli lekár. U dojčiat a malých detí sa môžu vyskytnúť závažné vedľajšie účinky, ako je vracanie, hnačka, ospalosť a iné.
  • Niektorí ľudia môžu byť citliví na kontakt s neemom. Keďže neem je silný olej, je najlepšie ho zriediť zmiešaním v rovnakom pomere nosného oleja, ako je kokosový olej.
  • Je dobré vyskúšať veľmi malé množstvo zriedeného oleja na malom mieste pokožky, aby ste sa uistili, že pred ďalším použitím nebudete mať negatívnu reakciu.

  Interakcie

  Ak máte chronické ochorenie alebo v súčasnosti užívate lieky, pred použitím neemových produktov sa poraďte so svojím lekárom.

  Neem sa zvyčajne neodporúča u ľudí s nasledujúcimi problémami:

  • autoimunitné ochorenia vrátane sklerózy multiplex (MS), lupusu alebo reumatoidnej artritídy
  • neplodnosť
  • diabetes - neem môže spôsobiť príliš nízku hladinu cukru v krvi, takže ak diabetik používa neem, musí sa hladina cukru v krvi pozorne sledovať
  • operácia - prestaňte používať neem najmenej dva týždne pred operáciou
  • transplantácia orgánu

  Neem môže tiež interagovať s nasledujúcimi liekmi: lieky proti cukrovke, lítium a imunosupresíva.

  Neemový olej je účinný proti vráskam.
  Neemový olej je účinný proti vráskam.

  Ako neemový olej nakupovať?

  Neemový olej nájdete v obchodoch so zdravou výživou alebo online. Hľadajte olej, ktorý má žltú farbu, je zakalený a má vôňu podobnú cesnaku a síre. Najlepšie je zvoliť si 100-percentne čistý neemový olej, v ideálnom prípade certifikovaný organický, pretože to zaisťuje, že neobsahuje nežiaduce rozpúšťadlá alebo petrochemické látky, ktoré mohli byť použité v procese čistenia.

  Ak sa snažíte bojovať proti plošticiam alebo komárom, môžete sa poobzerať po produktoch, ako sú spreje s neemovým olejom, ktoré sú zdravšími, ale účinnými alternatívami používania agresívnych chemikálií.

  Neemový olej môžete použiť na pokožku a vlasy v podobe kozmetických výrobkov, ktoré neem obsahujú, alebo si môžete olej pridať do svojich domácich výrobkov.

  Nápad na DIY (doma vyrobený) recept proti vráskam:

  INGREDIENCIE:

  • 227 g organického jojobového oleja
  • 14 g čistého organického neemového oleja
  • 4–5 kvapiek čistého levanduľového oleja

  POKYNY:

  • Vložte ingrediencie do kozmetickej nádoby alebo malej kozmetickej fľaštičky. Dobre premiešajte alebo pretrepte. Aplikujte ako zvlhčovač na pokožku.
  • Pri kožných problémoch, ako je akné alebo ekzém, aplikujte priamo na pokožku dva-trikrát denne.
  • Na pokožku by ste nemali používať neriedený neemový olej. Vždy vyskúšajte veľmi malé množstvo zriedené na malej ploche pokožky, aby ste sa uistili, že pokožka nebude mať negatívnu reakciu.

  Ako neemový olej skladovať?

  Neemový olej skladujte v chladničke alebo na chladnom a tmavom mieste, kde vydrží dlhšie. Mal by vydržať čerstvý asi rok alebo dva. Pri nízkych teplotách môže stuhnúť, ale nádobu môžete jednoducho položiť do teplej vody, aby ste ho dostali späť do tekutej formy. Dávajte pozor, aby sa príliš neohrial, pretože teplo ničí azadirachtín (jeho najúčinnejšiu zložku).

  zdroj: draxe.com

  zdroj obrázky: stylecraze.com, amazon.co.uk