Obsah článku

  Melónový olej

  Liečivé účinky melónu sú známe už oddávna. Jeho hlavným účinkom je vplyv na obličkové kamene a močovú sústavu. Účinný je však aj pri rôznych kožných ochoreniach, kde nie len znižuje podráždenie, ale aj lieči základnú infekciu spôsobujúcu zápal.

  Melónový olej sa získava lisovaním zo semien vodného melónu. Je obzvlášť bežný v západnej Afrike, kde sa tiež nazýva ootanga olej alebo kalahari olej. Vodné melóny sa pestovali pravdepodobne takmer pred 5000 rokmi v africkej púšti Kalahari a botanici zistili, že jeho divokí predkovia stále rastú. Melóny sa sťahovali na sever cez Egypt a počas rímskej éry boli kultivované a veľmi vzácne. Tradične sa semená extrahujú z puzdra semien a sušia sa na slnku. Po vysušení sa semená stlačia, aby sa získal olej. Má mierne orechovú vôňu a je svetložltej farby.

  Obsah vitamínov a minerálov v melónovom oleji

  Melónový olej v 100 g obsahuje 100 g tukov, polynenasýtenú omega 6 mastnú kyselinu linolovú 63%, omega 9 mastnú kyselinu olejovú 15%, nasýtenú kyselinu stearovú 10% a kyselinu palmitovú 11%. Ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E a vitamín A - karotén, z minerálnych látok obsahuje mangán, železo, vápnik, draslík, horčík, sodík, fosfor, meď a zinok.

  Melónový olej pomáha rozpustiť obličkové kamene, detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Melonovy 1

  Melónový olej - 5 účinkov na zdravie

  Melónový olej pomáha rozpustiť obličkové kamene

  Hlavným účinkom oleja je vplyv na obličky a močovú sústavu. Pri pravidelnom užívaní melónového oleja je schopný rozpustiť obličkové kamene, odstrániť príčinu ich vzniku a odstraňuje a rozpúšťa hlien, pomáha pri zápaloch močového systému, pri problémoch s vylučovaním moču a pri problémoch s prostatou. V tejto oblasti pôsobí i preventívne.

  Melónový olej detoxikuje organizmus

  Lokálne i vnútorné použitie melónového oleja pomáha detoxikovať telo, a to tak, že vyčistí póry a stimuluje funkciu pečene, takže vyčistí vaše telo od toxínov vo vnútri a vonku. Tento olej je tiež známy ako diuretikum, ktoré ďalej pomáha redukovať toxíny v tele. Olej z melónových semien má hepatoprotektívne vlastnosti, čo pomáha znižovať hladinu AST a ALT (enzýmy nevyhnutné na metabolizmus aminokyselín) v krvi. Tieto hladiny sú markermi poškodenia pečene, a ak sú nižšie, potom to znamená, že je pečeň znovu zdravá. Preto môže byť olej z melónových semien použitý ako prostriedok na zníženie poškodenia pečene vyvolaného toxickými látkami.

  Melónový olej podporuje trávenie

  Pravidelná konzumácia melónového oleja zlepšuje chuť k jedlu, podporuje metabolizmus a obnovuje acidobázickú rovnováhu. Acidobázická rovnováha je dynamická rovnováha medzi kyslými a zásaditými látkami vnútri organizmu, rovnováha medzi ich tvorbou a vylučovaním. Takisto pomáha tento olej normalizovať proces tvorby podkožného tuku.

  Melonovy 2

  Melónový olej udržuje zdravú pokožku

  Aplikáciou tohto oleja na zapálené oblasti, ako je psoriáza, ružienka, ekzém alebo akné, môžete rýchlo znížiť podráždenie a liečiť akúkoľvek základnú infekciu, ktorá spôsobuje zápal. Navyše je vynikajúcim nosným olejom, ktorý je schopný dodať ďalšie aktívne zložky a živiny do hlbších vrstiev pokožky a je schopný znížiť výskyt vrások i vekových (pigmentových) škvŕn.

  Melónový olej udržuje zdravé vlasy

  Aplikácia melónového oleja na vlasy robí zázraky u tých, ktorí trpia vypadávaním vlasov. Silná antioxidačná aktivita oleja znižuje oxidačný stres v pokožke hlavy, ktorý je spojený s alopéciou. Masírovanie oleja do vlasovej pokožky až po končeky vlasov je výživné a hydratujúce pre vlasy a zanechá ich mäkké a bez kučier. Naneste olej na vlhké vlasy a nechajte ho 30 minút pôsobiť. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov opakujte túto liečbu raz týždenne.

  Ako melónový olej nakupovať?

  Melónový olej si kupujte organický za studena lisovaný vo fľaši z tmavého skla.

  Ako melónový olej skladovať?

  Melónový olej má skladovateľnosť približne dva roky, ak sa skladuje v tmavej fľaši na chladnom a suchom mieste mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

  Ako melónový olej spotrebovať?

  Melónový olej sa používa v studenej kuchyni na šalátové zálievky, dezerty, do musli, jogurtu i tvarohu.

  čítaj tiež

  Melón - 10 účinkov na zdravie

  Melón - 10 účinkov na zdravie

  Šťavnatá červená dužina vodového melóna chutí ako sladká voda, preto si mnohí myslia, že je dobrý iba proti smädu a biologicky aktívnych látok v ňom veľa nie je. Omyl! Melóny obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov.

  zdroj: en.wikipedia.org