Obsah článku

  Mandľový olej

  Kým vitamín E v mandľovom oleji (v 100 g ho obsahuje až 261% ODD) ponúka antioxidačné výhody, nenasýtené mastné kyseliny podporujú zdravie srdca, trávenie a bojujú proti vzniku rakoviny.

  Mandľový olej sa získava zo sušeného jadra mandlí. Má orechovú vôňu a sladkastú chuť.

  Obsah vitamínov a minerálov v mandľovom oleji

  Mandľový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 8 g nasýtené, 17 g polynenasýtené a 70 g mononenasýtené tuky, fytosteroly. Ďalej obsahuje vitamín B8-cholín, vitamín E261% ODD a vitamín K, omega 6 mastné kyseliny.

  Mandľový olej udržuje zdravé srdce, udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, podporuje trávenie, chráni pred oxidačným stresom, chráni pred vznikom rakoviny, udržuje zdravú pokožku i vlasy.

  Odporúčaná denná dávka mandľového oleja

  • Ako prevencia proti chorobám sa odporúča konzumovať mandľový olej jedenkrát denne jednu čajovú lyžičku pred jedlom.
  • Pri akútnych stavoch sa odporúča konzumovať dvakrát denne jednu čajovú lyžičku pred jedlom.

  Mandlovy 3

  Mandľový olej - 7 účinkov na zdravie

  Mandľový olej udržuje zdravé srdce

  Mononenasýtené tuky, ktorých mandľový olej obsahuje až 70%, zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a zároveň znižujú hladiny "zlého" LDL cholesterolu. HDL je typ proteínu, ktorý prenáša cholesterol z tepien a transportuje ho do pečene, kde sa rozkladá a vylučuje z tela. Zdravé hladiny HDL cholesterolu pomáhajú chrániť pred ochorením srdca. Vysoké hladiny LDL cholesterolu a celkového cholesterolu sú považované za rizikové faktory srdcových ochorení. Zníženie týchto úrovní vám pomôže udržať zdravé srdce.

  Mandľový olej udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi

  Konzumácia mandľového oleja pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Nahradenie sacharidov nenasýtenými tukmi znižuje hladiny cukru v krvi a zlepšuje inzulínovú rezistenciu a hladiny HbA1c, čo je marker dlhodobej kontroly hladiny cukru v krvi.

  Mandľový olej podporuje trávenie

  Ak potrebujete mierne, prirodzené laxatívum na zmiernenie zápchy, môžete denne vypiť aj dve polievkové lyžice mandľového oleja (alebo ho naliať na šaláty alebo zeleninu). Niektoré výskumy dokonca naznačujú vzájomný vzťah medzi mandľovým olejom a úľavou od syndrómu dráždivého čreva. Mastné kyseliny v mandľovom oleji pôsobia ako prebiotiká. To podporuje zdravie črevných baktérií.

  Mandlovy 2

  Mandľový olej chráni pred oxidačným stresom

  Mandľový olej chráni pred oxidačným stresom, ktorý môže byť významnou príčinou chronického zápalu. Tieto antioxidačné účinky sú posilnené zlúčeninami vitamínu E v mandľovom oleji, čo zvyšuje schopnosť tela zbaviť sa voľných radikálov a ďalších škodlivých zlúčenín. To znamená, že mandľový olej je užitočný pri znižovaní zápalu, spomaľovaní starnutia a dokonca znižovaní rizika zdravotných stavov, ako sú rakovina a srdcové ochorenia.

  Mandľový olej chráni pred vznikom rakoviny

  Mandľový olej inhibuje (znižuje) rast nádorových buniek rakoviny hrubého čreva. Tieto protirakovinové účinky sú výsledkom vysokej hladiny mastných kyselín v mandľovom oleji (konkrétne kyselina olejová, o ktorej je známe, že inhibuje rast buniek rakoviny hrubého čreva).

  Mandľový olej udržuje zdravú pokožku

  Hydratačné účinky mandľového oleja sú obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí majú suchú alebo citlivú pokožku. Mandľový olej obsahuje vitamín E, ktorý chráni pokožku pred poškodením slnkom a predčasným starnutím. Lokálna aplikácia oleja dokonca znižuje šírenie strií, ako aj začervenanie a svrbenie pri ekzéme a psoriáza.

  Mandľový olej udržuje zdravé vlasy

  Na reguláciu vypadávania vlasov a lupín môžete pravidelne používať mandľový olej. Zohrejte jednu polievkovú lyžicu oleja a aplikujte ju na pokožku hlavy. Jemne ho vmasírujte, až kým sa väčšina oleja neabsorbuje do pokožky hlavy. Ponechajte ho cez noc, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Mandľový olej navyše dodáva vlasom lesk a pevnosť.

  Ako mandľový olej nakupovať?

  Mandľový olej kupujte len nerafinovaný, lisovaný za studena vo fľaši z tmavého skla. Vyhnite sa rafinovanému oleju, ktorý má vitamín E nahradený chemickým antioxidantom.

  Ako mandľový olej skladovať?

  Mandľový olej skladujte na chladnom a tmavom mieste.

  Ako mandľový olej spotrebovať?

  Mandľový olej sa využíva v studenej kuchyni na prípravu ovocných šalátov, sladkých pokrmov, pomazánok, dresingov i marinád na mäso a ryby.

  čítaj tiež

  Mandle - 7 účinkov na zdravie

  Mandle - 7 účinkov na zdravie

  Mandle patria medzi najobľúbenejšie orechy na svete. Sú vysoko výživné a bohaté na zdravé tuky, antioxidanty, vitamíny a minerály. Vďaka všetkým nutrientom nám pomáhajú udržiavať zdravú pleť, kosti i zuby, srdce, ale i hmotnosť.

  zdroj: healthline.com, selfhacked.com, stylecraze.com