Obsah článku

  Makadamový olej

  Medzi najdôležitejšie zdravotné prínosy oleja z makadamových orechov patrí jeho schopnosť znižovať hladinu triglyceridov, zlepšovať zdravie srdca, zvyšovať hladinu energie, zlepšovať tráviaci proces a pomáhať tým, ktorí trpia celiakiou. Pomáha posilňovať zdravie kostí, stimulovať krvný obeh, chrániť zdravie očí, predchádzať chronickým ochoreniam a optimalizovať imunitný systém a ďalšie ochranné systémy.

  Čo to makadamový olej je?

  Možno poznáte makadamové orechy, ktoré sú jednou z najobľúbenejších odrôd orechov vďaka ich bohatej chuti a vysokému nutričnému profilu. Čo je však ešte cennejšie, je olej z makadamových orechov, ktorý možno z týchto orechov extrahovať na množstvo použití. Má číru až jemne jantárovú farbu a zachováva si mierne orieškovú chuť, keďže makadamové orechy sú vo svojej chuti dosť výrazné.

  Obsah mastných kyselín

  Vďaka zloženiu mastných kyselín je olej z makadamových orechov mimoriadne cenný ako rastlinný olej na vyprážanie alebo varenie; pozostáva z takmer 60% kyseliny olejovej, ako aj významného množstva kyseliny palmitolejovej a menšieho množstva kyseliny linolovej. Hoci mnohí ľudia považujú tuky vo všeobecnosti za zlé, pravdou je, že určité mononenasýtené tuky potrebujeme na vyrovnanie hladiny cholesterolu a na zabezpečenie hladkého chodu nášho tela. Tento olej je dostupný na mnohých miestach po celom svete, hoci nie je taký populárny ako iné alternatívne rastlinné oleje.

  Makadamový olej udržuje zdravé srdce
  Makadamový olej udržuje zdravé srdce

  Makadamový olej – 5 účinkov na zdravie

  Makadamový olej udržuje zdravé srdce

  Olej z makadamových orieškov sa môže pochváliť vysokým obsahom prospešných mastných kyselín, vďaka ktorým je lepší ako mnohé iné oleje. Dokonca je lepší ako posvätný olivový olej, ktorý toľko ľudí chváli! Triglyceridy sú v podstate tuky v krvi, čo môže byť veľmi nebezpečné pre srdce, pretože môže upchávať tepny, čím sa zvyšuje riziko aterosklerózy, infarktu a mŕtvice. Vysoký obsah kyseliny olejovej v makadamovom oleji (dokonca vyšší ako v olivovom oleji) ho robí dôležitým pre obnovenie rovnováhy hladín cholesterolu a zníženie hladín triglyceridov v krvi. Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny sú najčastejšie diskutované tuky a v ideálnom prípade by mali naše telá rovnomernú rovnováhu. Makadamový olej má v podstate túto rovnováhu, vďaka čomu je optimálny pre ľudské telo ako zdroj týchto tukov.

  Makadamový olej má antioxidačné účinky

  Výskum odhalil, že makadamový olej obsahuje vysokú hladinu antioxidantov vrátane tokotrienolov, ktoré môžu mať silný vplyv na celkové zdravie tela. Antioxidanty sú molekuly, ktoré neutralizujú voľné radikály, nebezpečné vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré môžu spôsobiť široké spektrum chronických ochorení vrátane apoptózy a bunkových mutácií. Vysoký obsah antioxidantov v oleji z neho robí silný doplnok k imunitnému systému a môže pomôcť vyčistiť celý systém.

  Makadamový olej udržuje zdravé oči

  Niektoré z antioxidantov v makadamovom oleji sú spojené s posilňovaním zdravia očí, konkrétne tým, že zabraňujú makulárnej degenerácii a spomaľujú rozvoj šedého zákalu. Dosahuje sa to rovnakým procesom neutralizujúcim voľné radikály ako ostatné antioxidačné účinky oleja.

  Makadamový olej udržuje zdravú pokožku
  Makadamový olej udržuje zdravú pokožku

  Makadamový olej udržuje zdravú pokožku

  Jeden z antioxidantov v makadamovom oleji, skvalén, je vzácny a má obzvlášť silný vplyv na pokožku. Skvalén je prirodzene sa vyskytujúci antioxidant v našom tele, ale jeho pridanie prostredníctvom oleja môže pomôcť znížiť oxidačný stres na telesné tuky a pokožku, čím pomáha predchádzať vráskam, stareckým škvrnám, pomalému hojeniu a iným príznakom starnutia.

  Makadamový olej môže byť tiež skvelým spôsobom, ako každodenne hydratovať pokožku, najmä u mužov, ktorí sa pravidelne holia. Namiesto používania tradičných olejov na holenie môže protizápalová povaha oleja pomôcť upokojiť pokožku a zároveň ju zvlhčiť, čím ju zanechá hladšiu a zdravšiu.

  Makadamový olej udržuje zdravé vlasy a pery

  Vďaka bohatému obsahu kyselín v makadamovom oleji je prospešný aj pre vlasy; zamiešanie do prírodných šampónov môže pomôcť zvýšiť lesk a zdravie vlasov a posilniť folikuly v ich lôžkach, čím sa zníži vypadávanie vlasov. Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam sa používa v rôznych kozmetických výrobkoch vrátane rúžov, pleťových kondicionérov, opaľovacích a kúpeľových prípravkov, odstraňovačov lakov, šampónov, sprchových olejov a iných pleťových prípravkov.

  Môžete si tiež vyrobiť prírodný balzam na pery s makadamovým olejom a včelím voskom, aby ste výrazne podporili vzhľad a zdravie pier; rýchle hojivé vlastnosti pomáhajú veľmi rýchlo popraskaným perám a zmierňujú zápaly vredov alebo rán.

  Riziká a vedľajšie účinky užívania makadamového oleja

  Ako už bolo spomenuté, vysoká hladina tukov v tele, dokonca aj prospešných, môže viesť k priberaniu na váhe, a ak vezmeme do úvahy, že veľa ľudí si makadamový olej spojí so samotnými orechmi (ktoré majú šokujúcich 718 kalórií na 100 g), v dôsledku toho zaznamenajú určité zvýšenie hmotnosti.

  Je tiež známe, že olej z makadamových orechov spôsobuje v obmedzených prípadoch zápchu.

  Tí, ktorí trpia alergiami na orechy, extrahované oleje nie vždy spôsobujú alergické reakcie, ale v niektorých prípadoch sa podobná alergická reakcia môže vyskytnúť. Pred akýmikoľvek zásadnými zmenami v strave, režime doplnkov zdravia alebo štýlu varenia sa poraďte s lekárom.

  zdroj: organicfacts.net

  zdroj obrázky: shopee.co.th,