Obsah článku

  Chia olej

  Existuje mnoho ingrediencií, ktoré sú rovnako prospešné pre pokožku ako aj pre telo. Chia semienka sú mimoriadne obľúbené u zdravých nadšencov, ktorí chcú zvýšiť príjem vlákniny a bielkovín. Často sa používajú do smoothies, šalátov a do jogurtu. Tieto lahodné semienka sú bohaté na antioxidanty a sú mimoriadne obľúbenou zložkou prípravkov na starostlivosť o pleť. Natoľko, že podobne ako odborníci na výživu, aj odborníci na starostlivosť o pleť odporúčajú pridať olej z chia semienok do každodenného režimu.

  Čo to chia olej je?

  Olej zo semien chia sa extrahuje zo semien rastliny chia. Tento nevonný olej obsahuje antioxidanty, ako je kyselina kávová, kyselina rozmarínová, myricetín a kvercetín. Okrem toho je olej nabitý aj omega 3 mastnými kyselinami, vitamínmi, minerálmi a polyfenolmi, ktoré sú mimoriadne prospešné vo vašom režime starostlivosti o pleť.

  Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa olej zo semienok chia katapultoval k sláve, je to, že je veľmi stabilný. To znamená, že ho možno ľahko použiť v hydratačnom prípravku, sérach, balzamoch na pery a pleťových olejoch bez toho, aby na tvári oxidoval alebo bol príliš ťažký.

  Olej z chia semienok vs. jedlé semienka chia

  Chia semienka sú skvelé pre zdravie, ale to ste už asi vedeli. Výhody konzumácie chia semiačok sú dobre zdokumentované a považujú sa za jednu z najbohatších potravín na svete. Chia s vysokým obsahom bielkovín, vlákniny a kyseliny linolénovej (omega 3 mastnej kyseliny) sú jedlo zdravé pre srdce, ale štúdie, ktoré korelujú požitie chia semienok so zdravím pokožky a výhodami pre pokožku, sú obmedzené.


  Chia olej pomáha zabrániť predčasnému starnutiu pokožky
  Chia olej pomáha zabrániť predčasnému starnutiu pokožky

  Chia olej – 6 účinkov na zdravie

  Chia olej pomáha zabrániť predčasnému starnutiu pokožky

  Olej z chia semienok je obľúbenou zložkou produktov starostlivosti o pleť vďaka vysokému obsahu mastných kyselín. Olej je obzvlášť bohatý na omega 3 vo forme kyseliny alfa-linolénovej (ALA), omega 6 a menšie množstvo iných zdravých tukov, ako je kyselina olejová a kyselina stearová.

  Spolu s lokálnou aplikáciou je strava s vysokým obsahom týchto tukov spojená so zdravšou kožnou membránou, ochranou pred ultrafialovým (UV) žiarením a lepšou hydratáciou pokožky, ktorá znižuje výskyt jemných vrások. Preto konzumácia oleja z chia semienok a používanie produktov starostlivosti o pleť s obsahom oleja z chia semienok môže pomôcť udržať pokožku mladistvú.

  Hoci je jeho lokálna aplikácia vhodná pre tých, ktorí majú suchú až zmiešanú pleť, môže byť komedogénna alebo môže spôsobiť upchávanie pórov u tých, ktorí majú mastnú pleť. Najlepšie je kupovať produkty s olejom z chia semienok, ktoré sú špeciálne navrhnuté na použitie na pokožke, pretože to môže znížiť pravdepodobnosť výskytu vyrážok alebo podráždenia.

  Chia olej pomáha zmierniť suchú pokožku

  Zdravá, hydratovaná pokožka má bohatú vrstvu lipidov (tuku), ktoré pomáhajú uzatvárať vlhkosť. Napriek tomu, keď je táto vrstva narušená alebo má nízky obsah tuku, môže sa vlhkosť v pokožke znížiť a spôsobiť jej vysušenie. Olej z chia semienok je bohatý na omega 3 mastnú kyselinu ALA a omega 6 mastnú kyselinu linolovú. Ukázalo sa, že tieto dva zdravé tuky pomáhajú obnoviť bariéru vlhkosti pokožky, najmä u tých, ktorí majú extrémne suchú pokožku, ako je atopická dermatitída a psoriáza.

  V jednej malej štúdii si dve skupiny účastníkov – päť zdravých a päť so svrbiacou kožou v dôsledku ochorenia obličiek v konečnom štádiu alebo cukrovky – aplikovali 4% olej z chia semienok lokálne na suchú časť pokožky počas 8 týždňov. Na konci štúdie obe skupiny zaznamenali výrazné zlepšenie podráždenia pokožky, vnímaného svrbenia a celkovej hydratácie pokožky. Hoci je táto štúdia malá, ukázala potenciálne výhody oleja z chia semienok na suchú pokožku.

  Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si olej z chia semienok nanesiete na pokožku ihneď po sprchovaní alebo kúpaní ešte na vlhkú pokožku, pretože vtedy najlepšie absorbuje vodu.

  Chia olej pomáha redukovať krepovité vlasy
  Chia olej pomáha redukovať krepovité vlasy

  Chia olej pomáha redukovať krepovité vlasy

  Krepovité vlasy sú výsledkom nedostatku vlhkosti vo vonkajšej vrstve vlasu, ktorá je známa ako kutikula. Keď sú vlasy veľmi suché, kutikula sa stáva drsnou a napučiava, čo má za následok strapatý vzhľad. Olej z chia semienok je bohatý na rôzne mastné kyseliny, ktoré dokážu preniknúť do vlasového kmeňa a uzavrieť vlhkosť. Výsledkom sú jemnejšie, hladšie a hydratovanejšie vlasy.

  Okrem toho, silný a hydratovaný vlasový kmeň môže pomôcť zabrániť ďalšiemu lámaniu, aby vlasy zostali dlhšie a zdravšie. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov naneste malé množstvo do mierne vlhkých vlasov alebo ako úpravu na suché vlasy.

  Hoci niektoré webové stránky tvrdia, že olej z chia semienok môže podporovať rast vlasov vďaka vysokému obsahu bielkovín, nie je to tak. Vzhľadom na to, že ide o olej, jeho obsah bielkovín je extrémne nízky. Chia semienka a iné potraviny bohaté na bielkoviny radšej konzumujte a tak podporte rast vlasov.

  Chia olej udržiava vlasy lesklé

  Zdravé vlasy sú zvyčajne lesklé a hladké, aj keď miera, do akej to tak je, môže závisieť od prirodzenej štruktúry vlasov. Keď sú vlasy poškodené a suché, svetlo sa od nich nemôže odrážať, výsledkom čoho je matný vzhľad. Aby ste dosiahli zdravý lesk, je dôležité, aby ste sa uistili, že sú vlasy dobre hydratované a bez poškodenia.

  Olej z chia semienok sa používa v mnohých kultúrach ako prírodný produkt na vlasy. Jeho vysoký obsah mastných kyselín dokáže preniknúť do vlasového vlákna, čo umožňuje vlasom zostať hydratované a dodať im prirodzený lesk.

  Chia olej udržuje zdravé srdce

  Olej z chia semienok je bohatý na ALA, rastlinný omega 3 tuk, ktorý si telo nevytvára a musí ho získavať potravou. ALA pomáha vytvárať dve ďalšie omega 3 známe ako kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA), ktoré sú spojené so zlepšením zdravia srdca. Vzhľadom na to, že medzi najobľúbenejší šalátový olej patrí olivový, môžete vyskúšať chia olej, aby ste zvýšili príjem omega 3. Chia olej má však nízky bod dymu a nie je vhodný na varenie.

  Zatiaľ čo niektoré štúdie zistili, že konzumácia chia semienok môže znížiť hladinu cholesterolu, obvod pása a riziko srdcových chorôb, nie je známe, či má olej z chia semienok rovnaké účinky. Je to preto, že vláknina, ktorá tiež prospieva zdraviu srdca a regulácii hmotnosti, bola z neho odstránená. Tiež si všimnite, že oleje, vrátane oleja z chia semienok, sú vysoko koncentrované zdroje kalórií, preto je dôležité dbať na veľkosť porcie. Napriek tomu môže byť zvýšenie príjmu omega 3 z rôznych zdrojov potravy skvelým spôsobom, ako podporiť zdravie srdca.

  Chia olej udržuje zdravý mozog

  Vďaka vysokému obsahu omega 3 môže olej z chia semienok pomôcť pri podpore zdravia mozgu. Početné štúdie ukázali, že všetky formy omega 3 – ALA, EPA a DHA – môžu mať pozitívne a neuroprotektívne účinky na mozog, čo môže viesť k zníženiu rizika mŕtvice, Alzheimerovej choroby, depresie a iných neurologických porúch.

  Hoci žiadne štúdie priamo nesúvisia s olejom z chia semien so zlepšeným zdravím mozgu a je potrebný ďalší výskum, zvýšenie príjmu omega 3 z rôznych zdrojov potravy môže pomôcť udržať váš mozog zdravý.

  Vedľajšie účinky používania chia oleja

  Olej z chia semien je bezpečnou a účinnou zložkou na použitie v kozmetických výrobkoch pre akýkoľvek typ vzorca a oblasť pokožky. Je ľahko tolerovaný a mohol by sa použiť na podráždenú, zapálenú a mastnú pokožku. Odporúča sa vyhnúť sa jeho používaniu len vtedy, ak má niekto alergiu na chia semienka.

  Ako chia olej používať?

  Odporúča sa naniesť olej na čistú pleť po vyčistení tváre ako ďalší krok v režime starostlivosti o pleť, aby sa absorboval a nerozriedil sa inými produktmi. Pred aplikáciou hydratačného krému a opaľovacieho krému nechajte olej niekoľko minút vsiaknuť. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam sa olej z chia semienok najlepšie používa ráno na zníženie účinkov exogénnych stresorov na pokožku.

  zdroj: healthline.com, byrdie.com

  zdroj obrázky: timesofindia.indiatimes.com, bebeautiful.in, hairmedic.co.uk