Obsah článku

  Hroznový olej

  Hroznové jadierka majú rad cenných vlastností, obsahujú vysokú koncentráciu vitamínu E, ktorý je široko známy pre jeho antioxidačné vlastnosti. Vzhľadom na vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín má nutričnú hodnotu porovnateľnú so slnečnicovým, sójovým alebo kukuričným olejom.

  Hroznový olej je vedľajším produktom vinárstva. Po výrobe vína lisovaním hrozna zostávajú hroznové semená. Z týchto zvyšných hroznových jadier sa extrahuje hroznový olej. Hroznový olej sa používa ako prírodný kozmetický produkt. Je tiež predávaný ako zdravá alternatíva rastlinného oleja. Má veľmi jemnú chuť.

  Obsah vitamínov a minerálov v hroznovom oleji

  Hroznový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 10 g nasýtené tuky - kyselina palmitová a stearová, 16 g mononenasýtené tuky - kyselina palmitolejová, 70 g polynenasýtené tuky, omega 3 mastnú kyselinu alfa-linolénovú, omega 6 mastnú kyselinu linolovú, omega 9 mastnú kyselinu olejovú. Ďalej obsahuje vitamín E, fenoly - tokoferoly, steroidy - kampesterol, beta-sitosterol, stigmasterol.

  Hroznový olej posilňuje imunitu, urýchľuje hojenie rán, udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, pomáha zlepšiť hladinu testosterónu, udržuje zdravý mozog, udržuje zdravé vlasy.


  Marhulovy 3

  Hroznový olej - 7 účinkov na zdravie

  Hroznový olej posilňuje imunitu

  Zatiaľ čo mnohé potraviny posilňujúce imunitný systém na základe ich hladiny vitamínu C, hroznový olej sa spolieha na svoje štedré množstvo vitamínu E. Jedna čajová lyžička oleja dodáva približne 33% ODD tohto vitamínu, čo je približne dvojnásobok, ktorý dodáva ekvivalentné množstvo olivového oleja. Vitamín E má svoje vlastné jedinečné úlohy v imunite, pretože stimuluje produkciu v bunkách, ktoré pomáhajú sprostredkovať odpoveď na bakteriálne infekcie.

  Hroznový olej urýchľuje hojenie

  Hroznový olej má sťahujúce vlastnosti, ktoré uzatvárajú póry, redukujú výskyt jaziev a môžu aktívne redukovať pupienky a zapálené oblasti kože. Lokálna aplikácia hroznového oleja podporuje hojenie poškodených cievnych štruktúr a má schopnosť vytvárať voľné radikály na ničenie baktérií, ktoré môžu ohroziť hojenie a regeneráciu.

  Hroznový olej udržuje zdravé srdce

  Hroznový olej je bohatý na polynenasýtené mastné kyseliny a proantokyaníny, ktoré majú vynikajúci účinok na zníženie vysokých hladín cholesterolu. Olej aktívne znižuje hladiny cholesterolu, najmä triglyceridov a LDL "zlého" cholesterolu a proantokyaníny pomáhajú znižovať oxidáciu LDL, čo podporuje akumuláciu aterosklerotických plakov na stenách krvných ciev.

  Hroznovy 1

  Hroznový olej bráni vzniku rakoviny

  Faktor číslo jedna podporujúci rozvoj rakoviny je zlá voľba životného štýlu. To zahŕňa konzumáciu vysoko spracovaných potravín, ktoré podporujú poškodenie voľnými radikálmi a zápal, čo spôsobuje zvýšené bunkové mutácie. Hroznový olej vďaka svojej vysokej hladine protizápalových zlúčenín, ako je vitamín E a kyselina linolová, znižuje tieto škodlivé procesy podporujúce rakovinu a pomáhajú eliminovať skoré bunkové mutácie, ktoré vedú k rakovinovým zmenám.

  Hroznový olej pomáha zlepšiť hladiny testosterónu

  Testosterón je jedným z najdôležitejších pohlavných hormónov, obzvlášť dôležitý u mužov. Je prítomný aj u žien a hrá dôležitú úlohu v regulácii syntézy estrogénov a sexuálneho zdravia. Avšak užitočnosť hroznového oleja najviac oceňujú muži, pretože má anti-aromatázový účinok. Aromatáza je enzým, ktorý premieňa testosterón na estrogén, čo je normálny, ale často nežiaduci proces. To platí najmä pre obéznych mužov, ktorí majú vyššie premeny a nižšie ako normálne hodnoty testosterónu. Pravidelná konzumácia hroznového oleja bráni tejto hormonálnej premene, čo umožňuje, aby viac testosterónu plnilo svoje fyziologické funkcie.

  Hroznový olej udržuje zdravý mozog

  Hroznový olej môže spomaliť alebo zabrániť nástupu demencie a zároveň zvýšiť pamäť, koncentráciu a kognitívnu obratnosť. Mnohé štúdie spojili protizápalové a antioxidačné účinky polynenasýtených tukov so znížením ukladania plakov a zápalu v nervových dráhach a kapilárach, ktoré vyživujú mozog.

  Hroznový olej udržuje zdravé vlasy

  Hroznový olej je bez zápachu, čo je ľahký a prirodzený spôsob, ako hydratovať suché a poškodené vlasy. Okrem toho vysoké hladiny vitamínu E a kyseliny linolovej prítomné v hroznovom oleji posilňujú vlasy, zabraňujú vypadávaniu vlasov a chráni ich pred nadmerným poškodením UV žiarením.

  Hroznovy 2

  Ako hroznový olej nakupovať?

  Hroznový olej si kupujte len lisovaný za studena, pretože prebytočné teplo počas extrakcie spôsobuje, že olej je žltohnedý a škodlivý a spôsobuje stratu živín. Mal by byť vo fľaši z tmavého skla.

  Ako hroznový olej skladovať?

  Hroznový olej skladujte na suchom, chladnom a tmavom mieste pri teplote do 25 stupňov a po otvorení ho spotrebujte do troch mesiacov.

  Ako hroznový olej spotrebovať?

  Hroznový olej môže byť použitý ako prísada do šalátových zálievok a majonézy a ako olejový základ z cesnaku, rozmarínu alebo iných bylín alebo korenia na mäso či ryby. Môžete ho pridávať do pečiva, palaciniek či vaflí.

  čítaj tiež

  Hrozno - 10 účinkov na zdravie

  Hrozno - 10 účinkov na zdravie

  Vedeli ste, že červené a tmavomodré odrody hrozna v porovnaní so zeleným obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré chránia telo pred rôznymi ochoreniami? Hrozno má na ľudský organizmus blahodarný účinok, a to nielen v podobe perlivého moku, preto by sme si ho mali dopriať čo najčastejšie.

  zdroj: en.wikipedia.org, naturalfoodseries.com, organicfacts.net