Obsah článku

  Moringový olej

  Vedeli ste, že Moringa Oleifera (strom moringa) môže zabrániť najmenej trom stovkám známych chorôb na svete? Každá jedna časť stromu, vrátane stoniek, semien, strukov, plodov, kôry a koreňa, má vzácne liečivé hodnoty. Preto niet divu, že sa nazýva „Zázračný strom“.

  Každá časť stromu má obrovské výhody pre zdravie. Napríklad listy moringy sa sušia a rozomieľajú na prípravu veľmi výživného prášku, ktorý je superpotravinou, zatiaľ čo plody získané zo stromu sa používajú priamo v potravinových prípravkoch.

  Je to však moringový olej extrahovaný zo semien stromu moringa, ktorý je na vrchole zoznamu najužitočnejších vecí získaných zo stromu. Vďaka svojim vlastnostiam, že je ľahký, suchý, tekutý a ostrý, má tento olej tajomnú a jedinečnú schopnosť prenikať do pokožky a detoxikovať ju.

  Čo to moringový olej je?

  Moringový olej, extrahovaný zo semien stromu s najbohatším množstvom živín na planéte, je bohatým zdrojom silných antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktoré uspokoja všetky potreby vašej pleti.

  Moringový olej je darom prírody, ktorý chráni pokožku, má účinky proti starnutiu, hojivé a skrášľujúce účinky. V Bhava Prakash, historickej učebnici ajurvédy, sa moringový olej nazýva Sigur (šíp) pre jeho schopnosť rýchlo a hlboko preniknúť do tkanív, dokonca až do hĺbky kostnej drene.

  Moringový olej má silnú odolnosť voči žltnutiu a môže zostať čerstvý po mnoho rokov. Je špeciálnou zložkou revitalizačných šampónov, krémov proti starnutiu a mnohých ďalších kozmetických a zdravotných produktov.

  Moringový olej – 8 účinkov pre zdravie pokožky
  Moringový olej – 8 účinkov pre zdravie pokožky

  Moringový olej – 8 účinkov pre zdravie pokožky

  Liečivé a skrášľujúce účinky moringového oleja boli zdokumentované pred tisíckami rokov. Rimania a Gréci používali tento jedlý olej extrahovaný zo semien na pleťové vody, masti a parfumy. V Egypte sa moringový olej používal na ochranu pokožky pred pôsobením slnka, piesku a prachu počas dlhých ciest po púšti. Možno aj to je dôvod, prečo sú ľudia v týchto krajinách obdivovaní pre ich žiarivú a mladistvo vyzerajúcu pleť.

  Moringový olej pomáha prirodzene čistiť a vyživovať pokožku. Často sa porovnáva s inými olejmi, ako je olivový olej a arganový olej; moringový olej však vyniká vďaka svojmu jedinečnému zloženiu.

  Moringový olej poskytuje pokožke ochrannú bariéru

  Moringový olej má jedinečnú kombináciu mastných kyselín, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tvorby a udržiavania bunkových membrán v stratum corneum (vrstva kože, ktorá poskytuje bariéru a reguluje priepustnosť). Okrem toho majú tieto mastné kyseliny tiež zmäkčujúce, lubrikačné a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri obnove prirodzeného mazu pokožky a pri ochrane pokožky pred poškodením spôsobeným prostredím.

  Moringový olej chráni pokožku pred poškodením spôsobeným znečistením

  Bez ohľadu na miesto, kde bývate, existuje vo vašom prostredí široká škála znečisťujúcich látok. Tieto znečisťujúce látky prenikajú do hlbších vrstiev epidermy a ovplyvňujú rovnováhu štrukturálnej integrity pokožky. Preto je obranná schopnosť kože vystavením znečisteniu narušená.

  Znečisťujúce látky a jemné čiastočky prachu postupne ochudobňujú pokožku o antioxidanty a zanechávajú pokožku suchú. Tieto častice tiež narúšajú funkciu povrchovej bariéry a ohrozujú hydratáciu pokožky. Fytochemický profil moringy ukazuje, že je bohatá na mastné kyseliny (hlavne kyselinu olejovú) a antioxidanty, ktoré obnovujú a chránia kožnú bariéru. Bohatý obsah kyseliny olejovej tiež zaisťuje, že pokožka zostáva hydratovaná, aj keď je vystavená znečisteniu.

  Moringový olej pomáha proti starnutiu

  Možno ste už počuli, že moringový olej má najlepšie vlastnosti proti starnutiu. Tento výživný olej je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú potláčať aktivitu voľných radikálov, čím spomaľujú proces starnutia. Pomáha tiež pri odstraňovaní vrások a zabraňuje ochabovaniu pokožky tváre. Bohatosť oleja na vitamín C pomáha pri stabilizácii kolagénu, čo zase pomáha pri redukcii jemných vrások a pri oprave poškodených kožných buniek.

  Moringový olej bojuje proti akné.
  Moringový olej bojuje proti akné.

  Moringový olej pomáha liečiť kožné problémy

  Moringový olej pomáha v boji proti kožným problémom, ako je únava a reguluje vylučovanie mazu, čím falšuje škodlivé účinky znečistenia pokožky. Čistením pokožky pomáha tento špeciálny olej odhaľovať jej prirodzený lesk. Jemne masírujte pokožku dvoma až tromi kvapkami moringového oleja zmiešaného s niekoľkými kvapkami olivového oleja. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek do denného pleťového krému alebo mlieka na zmiernenie kožných problémov.

  Moringový olej bojuje proti akné, pomáha zbaviť sa tmavých škvŕn

  Moringový olej je známy aj pre svoje vynikajúce antiseptické a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré dokážu vyliečiť akné. Reguluje tvorbu prebytočného mazu a zabraňuje upchávaniu nečistôt a baktérií do pórov. Ak túžite po bezchybnej pleti, zmiešajte tri kvapky oleja s malým množstvom kokosového oleja a zmes aplikujte na akné, čierne bodky, škrabance a jazvy na rýchle hojenie.

  Moringový olej čistí a omladzuje pokožku

  Vďaka nezvyčajne vysokému obsahu kyseliny olejovej 72% je moringový olej fantastickým hĺbkovým čističom pleti s čistiacimi a detoxikačnými účinkami. Tento olej tiež obsahuje síru, ktorá pomáha pri vytváraní prirodzeného keratínu v pokožke a dodáva mladistvú pevnosť.

  Moringový olej vyživuje suchú pokožku

  Moringový olej pomáha zmäkčiť suchú pokožku a udržiavať v nej vlhkosť. Bojuje proti problémom ako dermatitída, ekzém a psoriáza. Moringový olej je tiež ideálny na úpravu suchých a popraskaných pier.

  Štúdia ukázala, že moringový olej môže pomôcť pri ochrane pred slnkom. Vedci zistili, že tento olej obsahuje SPF, ktorý môže prispieť k účinnej opaľovacej aktivite. Štúdia ďalej naznačuje, že moringa môže byť aktívnym prostriedkom na ochranu pred slnečným žiarením alebo sa môže pridať aj do iných prípravkov na ochranu proti slnečnému žiareniu na zvýšenie účinnosti. Neodporúča sa priamo si natierať moringový olej na pokožku a „piecť“ sa na slnku, ale môže byť skvelým doplnkom k prírodným opaľovacím krémom.

  Moringový olej poskytuje úľavu od bolesti a pomáha pri relaxácii

  Do teplej vody na kúpanie môžete pridať aj dve kvapky moringového oleja. Kúpanie v tejto vode vás zbaví stresu, prečistí telo, dodá duševný pokoj a odstráni únavu. Masírovanie tela iba štyrmi kvapkami moringového oleja zmiešaného s mandľovým olejom môže pomôcť zmierniť reumatickú bolesť, znížiť zápal s protizápalovými vlastnosťami, odstrániť prebytočné tekutiny z tela, chrániť telo pred škodlivými infekciami a posilniť imunitný systém.

  zdroj: kamaayurveda.in

  zdroj obrázky: dir.indiamart.com, ayd.com.sg, stylecraze.com