Obsah článku

  Makový olej

  Makový olej sa získava zo semien maku Papaver somniferum. Má svetložltú farbu s decentnou orechovou vôňou a príjemnú chuť. Táto rastlina bola pestovaná ľuďmi po tisíce rokov a využívaná na rôzne účely.

  Mak je známy výrobou ópia, ktoré sa používa na výrobu liekov, ako je morfín a kodeín. Makové semená sa často používajú pri varení a makový olej má tiež niekoľko potenciálnych použití, aj keď najlepšie sa používa na pokožku. Makový olej môžete vidieť na rôznych miestach – od obchodov s prírodnými produktmi až po obchody s umeleckými potrebami. Olej sa často používa na výrobu rôznych lakov, farieb a mydiel.

  Obsah oleja v semenách sa môže líšiť v závislosti od ich farby a miesta pôvodu. Makové semená môžu mať rôzne farby, vrátane bielej, žltej a modrej. Semená môžu v priemere priniesť 45 až 50% oleja. Makový olej sa vyrába metódou lisovania za studena. Ako už názov napovedá, lisovanie za studena využíva tlak na uvoľnenie oleja zo semien a vykonáva sa bez tepla.

  Nutričná hodnota v makovom oleji

  Makový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov - 11,2 g nasýtené, 14,2 g mononenasýtené a 74,6 g polynenasýtené tuky, 22-24 g bielkovín. Ďalej obsahuje 22,8 mg vitamínu E (152% ODD), vápnik a 276 mg fytosterolov.


  Makovy 1

  Makový olej - 5 účinkov na zdravie

  Makový olej má antioxidačné vlastnosti

  Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať reaktívne formy kyslíka (RFK). RFK sú produkované ako súčasť normálneho metabolizmu. Niekedy môžu poškodiť bunky, čo môže viesť k stavom, ako je rakovina alebo cukrovka.

  Výskum z roku 2013 pozoroval silnú antioxidačnú aktivitu makového oleja. Ale stojí za zmienku, že táto antioxidačná aktivita bola nižšia ako u iných olejov, ktoré boli testované. Oleje zo semien Ajwainu, horčičných semien a senovky gréckej mali väčšiu antioxidačnú aktivitu ako olej z makových semien. Štúdia z roku 2009 zistila, že makový olej obsahuje alfa- a gama-tokoferol. Tokoferoly sú antioxidanty a prirodzene sa vyskytujúce formy vitamínu E.

  Makový olej zlepšiť ženskú plodnosť

  Niektoré súčasné výskumy skúmali aplikácie makového oleja pri liečbe plodnosti. Je to veľmi mladá oblasť, ale prvé výsledky vyzerajú sľubne. Napríklad nedávna štúdia, ktorá skúmala makový olej ako lacnejšiu, jednoduchšiu a zdravšiu alternatívu k In vitro fertilizácia IVF, ukázala, že makový olej dokáže vypláchnuť prekážky vo vajíčkovodoch lepšie ako voda. Oplodnené vajíčko je potom schopné cestovať do maternice.

  Okrem toho sa zvyšuje miera živonarodených detí u žien, ktoré používajú makový olej na čistenie trubíc. To svedčí o výhodách makového oleja, keď sa používa na oplachovanie častí tela. Vedci pokračujú vo výskume toho, ako by makový olej mohol pomôcť s plodnosťou.

  Makovy olej

  Makový olej udržuje zdravé vlasy i pokožku

  Makový olej obsahuje vysoké množstvo nenasýtených mastných kyselín vrátane kyseliny linolovej, omega-6 mastnej kyseliny. Kyselina linolová pomáha pri obnove a zvlhčení suchej pokožky a vlasov. Obsahuje tiež kyselinu olejovú, ktorá pôsobí zmäkčujúco. Makový olej je prospešný pre ľudí trpiacich kožnými ochoreniami ako sú zápaly, ekzémy, šupinatá pokožka a lupiny. Je to veľmi dobrá voľba pre ľudí s citlivou pokožkou.

  Je z neho skvelý nosný olej, ktorý možno zmiešať s éterickými olejmi alebo medom. Makový olej je tiež účinný masážny olej. Je to riedky, ľahký, nemastný olej, ktorý ľahko steká. Makový olej sa nevsakuje príliš rýchlo do pokožky a je vhodný pre všetky typy pleti. Len 100 g makového oleja poskytuje pozoruhodných 22,8 mg vitamínu E. Tento vitamín pomáha podporovať imunitný systém a schopnosť bojovať proti voľným radikálom. Pri lokálnej aplikácii pomáha vitamín E pokožke nasávať energiu zo škodlivého ultrafialového svetla a je hydratačná a vyživujúca.

  Malé množstvo makového oleja si môžete naniesť na vlasy a pokožku hlavy a nechať cez noc pôsobiť. Prípadne si skúste pripraviť jednoduchú pleťovú masku kombináciou morskej soli, citrónovej kôry, limetkovej kôry, makového oleja a maku.

  Makový olej zlepšuje zdravie srdca

  Mak je bohatý na vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu a v konečnom dôsledku zlepšuje zdravie srdca. Podľa štúdie sa obsah cholesterolu v potravine znížil s vyšším množstvom makového oleja. To jednoducho dokazuje, že pridanie oleja do stravy môže byť zdravšie pre srdce.

  Mak obsahuje tiež omega 6 mastné kyseliny, ktoré sú dobré pre srdce. Okrem toho, semená obsahujú aj omega 3 mastné kyseliny – obľúbené po celom svete pre ich zdraviu prospešné účinky. A jedným z nich je ochrana srdca pred chorobami. Omega 3 si telo nedokáže vyrobiť, a preto ich musíme získavať z vonkajších zdrojov. Jedným z takýchto skvelých zdrojov je makový olej.

  Makovy olej1

  Makový olej pomáha predchádzať rakovine

  Podľa jednej správy sa gény maku ukázali ako sľubné pri vývoji lieku na rakovinu. Zistilo sa, že liek s názvom noskapín (vyrábaný z derivátov maku ópiového) bojuje proti nádorom a dokonca zmenšuje bunky rakoviny prsníka a prostaty. Môže tiež zastaviť proliferáciu rakovinových buniek.

  Podľa inej indickej štúdie môže mak zvýšiť aktivitu enzýmu detoxikujúceho karcinogény nazývané glutatión-S-transferáza (GST) až o 78%. Táto aktivita maku, podľa štúdie, je dostatočne vysoká na to, aby bola potravina považovaná za účinnú pri liečbe rakoviny.

  Makový olej - história

  Priemyselná príručka zo začiatku 20. storočia uvádza, že zatiaľ čo sa ópiový mak vo veľkej miere pestoval v Eurázii, väčšina svetovej produkcie makového oleja sa realizovala vo Francúzsku a Nemecku z maku dovezeného z iných krajín. Od roku 1900 do roku 1911 Francúzsko a Nemecko spolu vyrábali rádovo 60 000 000 kilogramov ročne. V tom čase sa makový olej používal predovšetkým na úpravu šalátov a často sa falšoval sezamovým olejom a olejom z lieskových orieškov, aby sa zlepšila chuť oleja zo skladovaných (zatuchnutých) semien. Makový olej sa používal na falšovanie olivového oleja a oleja z broskyňových jadier.

  Makovy olej2

  Makový olej - použitie

  Makový olej je jemný a orieškový, vďaka čomu je skvelý na použitie do šalátových dresingov alebo ako korenie. V tureckej štúdii testovaná skupina opísala chuť makového oleja lisovaného za studena ako bohatý jedlý olej s voskovými, ovocnými, krémovými, praženými a sladkými tónmi.

  Niektoré druhy možno použiť ako olej na varenie, neodporúča sa však organický makový olej zohrievať. Je to preto, že proces lisovania za studena, ktorý sa používa, zachováva všetky zdravé živiny (ktoré by sa varením znehodnotili). Nerafinované oleje majú tiež vo všeobecnosti nižší bod horľavosti.

  Mimo kuchyne sa tieto malé semienka pravidelne používajú aj na výrobu mydla, farieb a lakov. Olej je tiež veľmi dobrým hydratačným prostriedkom pre pokožku.

  zdroj: zdroj: healthline.com, stylecraze.com, en.wikipedia.org, erbology.co

  zdroj obrázky: stylishmaze.com, fda.gov