Repkový olej - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Repkový olej

  Repkový olej obsahuje vyvážený pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín v pomere 1:2 a antioxidanty prospešné pre zdravie srdca, mozgu, imunity i pokožky a vlasov.

  Repkový olej je rastlinný olej získavaný z repky olejnej. Existujú jedlé aj priemyselné formy vyrábané zo semien niektorého z viacerých kultivarov. Odrody olejnatých semien repky sú jedny z najstarších rastlín pestovaných ľudstvom, s dokumentáciou o jej použití v Indii pred 4000 rokmi, a používaním v Číne a Japonsku pred 2000 rokmi. 

  Obsah vitamínov a minerálov v repkovom oleji

  Repkový olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 7 g nasýtených, 28 g polynenasýtených a 63 g mononenasýtených tukov. Ďalej obsahuje vitamín B8-cholín, vitamín E a vitamín K, omega 3, omega 6 a omega 9 mastnú kyselinu - kyselinu olejovú.

  Repkový olej udržuje zdravé srdce, podporuje imunitu, udržuje zdravý mozog, bráni vzniku cukrovky, je protizápalový, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Repkový1

  Repkový olej - 7 účinkov na zdravie

  Repkový olej udržuje zdravé srdce

  Repkový olej lisovaný za studena je vyváženým pomerom omega 3 a omega 6 mastných nenasýtených kyselín (1:2). Fytosteroly, nachádzajúce sa v repkovom oleji, znižujú tvorbu a absorpciu cholesterolu, ktorý sa dostáva do tela z iných potravín.

  Repkový olej podporuje imunitu

  Vitamín E je antioxidant rozpustný v tukoch, čo znamená, že pomáha chrániť integritu bunkových membrán v celom tele. Bunkové membrány sú dôležité pre ochranu tela pred cudzími látkami a tvoria dôležitú súčasť imunitného systému.

  Repková olej udržuje zdravý mozog

  Kognitívne funkcie klesajú s vekom, čo sa môže u niekoho prejaviť chorobou, ako je Alzheimerova choroba alebo demencia. Antioxidanty, bojujúce proti voľným radikálom, zabraňujú poškodeniu mozgu, ktorý môže vypnúť nervové spojenia a viesť k týmto chorobám.

  Cukrovka2

  Repkový olej bráni vzniku cukrovky

  Mononenasýtené tuky v repkovom oleji pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu glukózy v krvi. To znamená, že šance na rozvoj diabetu sú menšie. Metabolizmus tela udržuje hladinu glukózy a inzulínu v súlade, takže aj keď trpíte cukrovkou, je menej pravdepodobné, že budete trpieť výkyvmi cukru v krvi, ktoré sú tak nebezpečné pre ľudí s diabetom.

  Repkový olej je protizápalový

  Repkový olej bráni vzniku boľavým kĺbom a stuhnutiu kostí v dôsledku starnutia a opotrebovania. Je tiež vhodný na liečbu artritídy a iných zápalov spôsobených respiračnými alebo tráviacimi poruchami.

  Repkový olej udržuje zdravú pokožku

  Repkový olej, podobne ako mnohé rastlinné oleje, je bohatý na vitamín E. Vitamín E je veľmi účinný ako antioxidant a je schopný chrániť pokožku pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Udržuje pokožku pružnú a hladkú, zvyšuje rýchlosť hojenia rán, znižuje výskyt pigmentových škvŕn, vrások a akné.

  Repkový olej udržuje zdravé vlasy

  Repkový olej je známy pre svoje použitie ako hydratačný vlasový krém, pretože pomáha predchádzať lupinám, dáva lesk vlasom a podporuje rast vlasov.

  Repkový3

  Vyprážané hranolky

  Ako repkový olej nakupovať?

  Najlepšie je kupovať a používať repkový olej, ktorý je označený certifikovaným organickým alebo geneticky nemodifikovaným organizmom. Za studena lisovaný repkový olej je najbezpečnejší typ na varenie. Pozor si dávajte na repkový olej získaný z geneticky modifikovaných rastlín, pretože obsahuje vysokú hladinu toxínov.

  Ako repkový olej skladovať?

  Najlepšie je repkový olej skladovať v tme a pri izbovej teplote (potravinová skriňa alebo špajza). Uistite sa, že je mimo dosahu rúry a iných zdrojov tepla, pretože kolísanie teploty negatívne ovplyvňuje kvalitu oleja. Môžete ho uchovávať aj v chladničke, ale vezmite na vedomie, že repkový olej sa pri chladení zakalí. Zakalenie nie je škodlivé a konzistencia sa vráti do normálu po zahriatí oleja na izbovú teplotu.Po otvorení vám olej vydrží 6-12 mesiacov. 

  Ako repkový olej spotrebovať?

  Repkový olej sa môže používať na vyprážanie, smaženie i do šalátov, polievok, piškotového cesta, omáčok i majonézy.

  https://www.organicfacts.net/c...