Obsah článku

  Horčičný olej

  Horčičný olej je vo svete stále populárnejší a je otázkou času, kedy sa presadí aj u nás. Hoci neobsahuje vitamíny ani minerály, je vďaka obsahu mononenasýtených a polynenasýtených tukov veľmi prospešný pre naše zdravie.

  Horčičný olej sa vyrába lisovaním horčičných semien. Je tmavo žltej farby, má pikantnú chuť a špecifickú arómu. Môže sa vyrábať z horčice čiernej, hnedej indickej alebo bielej. Existujú dva spôsoby výroby horčičného oleja: lisovaním a mletím. Prvou metódou sa stláčajú horčičné semená, aby sa získal rastlinný olej. Druhou metódou je mletie semien, ich zmiešanie s vodou a potom extrakcia oleja destiláciou. Výsledkom je horčičný olej, ktorý má nižší obsah tuku.

  Horčičný olej bol populárne používaný v krajinách ako India, Rím a Grécko po tisíce rokov. Horčica bola najprv pestovaná v Indii okolo roku 3000 p.n.l. Jej prvé známe použitie bolo medicínske - Hippokrates používal horčicové semená na prípravu niektorých liekov. Rimania pridali k svojmu vínu horčicové semená a grécky vedec Pythagoras ho použil ako prirodzenú liečbu po bodnutí škorpiónom. Okrem liečebného použitia, horčičný olej používali severoindické ženy na varenie už desaťročia.

  Obsah vitamínov a minerálov v horčičnom oleji

  Horčičný olej v 100 g obsahuje 884 kalórií, 100 g tukov, 12 g - 12% nasýtené tuky, 21 g - 21% polynenasýtené tuky (6% kyselina alfa-linolénová a 15% kyselina linolová) a 59 g - 60% mononenasýtené tuky (42% kyseliny erukovej a 12% kyseliny olejovej), glukozinoláty. Horčičný olej neobsahuje sacharidy, vlákninu, bielkoviny, vitamíny a minerály.

  Horčičný olej udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, je prírodný stimulant, pomáha pri prechladnutí a kašli, zmierňuje príznaky artritídy, je antibakteriálny a protiplesňový, zmierňuje astmatické príznaky.


  Horcicny 3

  Horčičný olej - 7 účinkov na zdravie

  Horčicový olej udržuje zdravé srdce

  Horčičný olej obsahuje bohaté množstvo mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, ako aj omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Tieto dobré tuky znižujú riziko vzniku ischemickej choroby srdca o 50%. Horčičný olej tiež znižuje hladinu cholesterolu a lipidy. Znižuje hladiny zlého cholesterolu (LDL) a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL) v tele, čím znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

  Horčičný olej bráni vzniku rakoviny

  Horčičný olej má silné protirakovinové vlastnosti. Obsahuje množstvo kyseliny linolénovej, ktorá pri premene na omega 3 mastné kyseliny pomáha predchádzať rakovine žalúdka a hrubého čreva. Podľa jednej štúdie je horčičný olej účinnejší pri prevencii rakoviny hrubého čreva ako rybí olej.

  Horčičný olej je prírodný stimulant

  Horčičný olej je veľmi silný prírodný stimulant. Zlepšuje trávenie a chuť k jedlu tým, že stimuluje tráviace šťavy a žlč v pečeni a slezine. Keď sa masíruje do pokožky, stimuluje náš obehový systém a potné žľazy. To zaisťuje zlepšenie krvného obehu v celom tele a zväčšenie pórov pokožky potením. Táto diaforetická schopnosť (zámerne vyvolané potenie ako prostriedok liečby) horčičného oleja má za následok zníženie telesnej teploty a odstránenie toxínov z tela.

  Horcicny 1

  Horčičný olej pomáha pri prechladnutí a kašli

  Vďaka svojej štipľavej povahe sa horčičný olej používal na vyliečenie prechladnutia a kašľa už desaťročia. Má zohrievacie vlastnosti, ktoré vyčistia preťaženie dýchacích ciest. Pracuje najlepšie, keď sa kombinuje s cesnakom a masíruje na hrudi a chrbte. Ďalšou metódou použitia horčičného oleja na prechladnutie a kašeľ je ošetrenie parou. Pridajte kakaový olej a niekoľko lyžičiek horčičného oleja do hrnca vriacej vody a vdychujte paru. Tým sa odstráni hromadenie hlienu v dýchacích cestách.

  Horčičný olej zmierňuje príznaky artritídy

  Pravidelné masírovanie horčičného oleja na koži funguje neuveriteľne dobre pri liečení bolesti kĺbov a artritídy zvýšením prietoku krvi a cirkulácie v celom tele. Horčičný olej tiež obsahuje veľké množstvo omega 3 mastných kyselín, ktoré pôsobia ako protizápalové činidlo na zmiernenie stuhnutia kĺbov a bolesti spojenej s artritídou.

  Horčičný olej je antibakteriálny a protiplesňový

  Mikroemulzie, ktoré obsahuje horčičný olej, fungujú ako antibakteriálne činidlá proti E. coli. Glukozinolát prítomný v horčicovom oleji zabraňuje rastu nežiaducich baktérií a iných mikróbov. Horčičný olej tiež obsahuje silné protiplesňové vlastnosti, ktoré liečia kožné vyrážky a infekcie spôsobené hubami.

  Horčičný olej pomáha zmierniť astmatické príznaky

  Astma je ochorenie, ktoré nemá trvalé vyliečenie. Ale jeho príznaky a účinky sa dajú zvládnuť a výrazne znížiť použitím horčičného oleja. Je to jeden z najbezpečnejších a najúčinnejších liekov na liečenie účinkov astmy. Masáž olejom na hrudníku zvyšuje prúdenie vzduchu do pľúc počas astmatického záchvatu. Alebo si môžete pripraviť zmes 1 polievkovej lyžice horčičného oleja s 1 lyžičkou gáforu a trieť si ho na hrudi. Astmatickým záchvatom tiež zabránite prehltnutím zmesi jednej polievkovej lyžice horčičného oleja a medu trikrát denne.

  Horcicny 2

  Ako horčičný olej nakupovať?

  Existuje veľa horčičných olejov dostupných na trhu, takže výber správneho sa môže zdať náročný. Uprednostnite teda olej lisovaný za studena vo fľaši z tmavého skla.

  Ako horčičný olej skladovať?

  Olej skladujte vo vzduchotesnej fľaši, najlepšie v chladničke. To zabráni tomu, aby sa horčicový olej pokazil.

  Ako horčičný olej spotrebovať?

  Horčičný olej sa výborne hodí do šalátu, kde zdôrazní chuť zeleniny. Ak ho pridáte do chlebového cesta alebo koláča, budú nádherné nadýchané a dlho čerstvé. Potraviny konzervované horčičným olejom vydržia dlhšie a nekazia sa - je široko používaný v konzervárenskom priemysle (sleď v horčičnom oleji). Varené mäso a ryby získajú zvláštnu príchuť.

  zdroj: stylecraze.com, rehabilitace.info