Oregánový olej - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Oregánový olej

  Oregánový olej je silný, rastlinný esenciálny olej, ktorý môže súperiť s antibiotikami, pokiaľ ide o liečbu alebo prevenciu rôznych infekcií. Navyše je protiplesňový, antiparazitný, antivírusový i protizápalový.

  Oreganový olej je produkt vyrobený z rastliny oregano a je to zriedený olej, ktorý je možné užívať perorálne - ústami. V listoch a menších stonkách obsahuje vysoké množstvo dôležitých zlúčenín. Oreganový olej sa vyrába sušením listov a výhonkov rastliny vzduchom. Po vysušení sa olej extrahuje a destiluje parou.

  Obsah vitamínov a minerálov v oregánovom oleji

  Oregánový olej obsahuje antioxidant fenol - karvarol a tymol, fenoly, terpény a terpenoidy, kyselinu rozmarínovú, kyselinu ursolovú a kyselinu oleanolovú.

  Oregánový olej je antibakteriálny, protiplesňový, pomáha zachytávať voľné radikály v tele, je antiparazitický, podporuje trávenie, bráni vzniku respiračných ochorení, je protizápalový a antivírusový.

  Upozornenie!

  100% čistý oregánový olej užívajte vnútorne maximálne 2 týždne, pretože je silný. Pri užívaní oregánového oleja vnútorne by mal byť vždy zriedený vodou alebo zmiešaný s iným jedlým olejom. Ideálny pomer je 2-4 kvapky oregánového oleja v čajovej lyžičke napr. s olivovým olejom. Začnite 2 kvapkami, ak by bola zmes príliš silná a postupne zvyšujte až na 4 kvapky. Pocit tepla (horúčavy, pálenia) je po užití prirodzený.

  Ako prevencia negatívnej kožnej reakcie na aplikáciu oregana sa odporúča najprv vyskúšať na malom kúsku kože ako test.

  Pri užívaní oregánového oleja by však tehotné ženy mali zvýšiť opatrnosť a používať ho, iba ak to schváli ich lekár. Ak sa prejavia vedľajšie účinky ako žalúdočná nevoľnosť, závraty alebo alergická reakcia, potom okamžite prestaňte užívať oregánový olej a zvážte návštevu doktora.


  Oregánový2

  Oregánový olej - 8 účinkov na zdravie

  Oregánový olej je antibakteriálny

  Oregánový olej je silný, rastlinný esenciálny olej, ktorý môže súperiť s antibiotikami, pokiaľ ide o liečbu alebo prevenciu rôznych infekcií. Širokospektrálne antibiotiká môžu byť nebezpečné, pretože nezabíjajú len baktérie, ktoré sú zodpovedné za infekcie, ale tiež zabíjajú dobré baktérie, ktoré potrebujeme pre optimálne zdravie. Užívanie oreganového oleja je v podstate „širokospektrálnym prístupom“ na ochranu vášho zdravia.

  Vďaka vysokým hladinám karvarol, oregánový olej pomáha v boji proti určitým druhom baktérií. Napr. Staphylococcus je bežný typ baktérií, ktoré spôsobujú infekciu. Niektoré kmene sa prirodzene vyskytujú v tele, ale keď baktérie rastú príliš rýchlo, môžu spôsobiť nepríjemné symptómy. Karvarol je účinný pri odstraňovaní baktérií Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis, dvoch bežných príčin infekcie. Oregánový olej pomáha tiež liečiť chronické bakteriálne problémy, ktoré vznikajú v dôsledku nadmerného rastu určitých baktérií v črevách.

  Oregánový olej je protiplesňový

  Oregánový olej je účinným antifungálnym činidlom vďaka vysokým hladinám tymolu. Tymol je účinný na liečbu bežných plesňových infekcií kandidy, ako sú tie, ktoré spôsobujú infekcie v ústach, kvasinkové infekcie, plesne na nechtoch rúk i nôh, atletickú nohu.

  Oregánový olej pomáha zachytávať voľné radikály

  Vďaka svojej vysokej koncentrácii antioxidantov oregánový olej pomáha znížiť oxidačné poškodenie a pomáha pri prevencii mutagenézy (poškodenie DNA), karcinogenézy (vznik a vývoj zhubného nádoru) a starnutia v dôsledku jeho „aktivít na zachytávanie voľných radikálov“. Voľné radikály sú faktorom, ktorý prispieva k bežným chronickým stavom, vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení, neurodegeneratívnych porúch a toxicity liekov. Tymol a karvarol sú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú znížiť oxidáciu.

  Oregánový olej je antiparazitický

  Mnoho druhov parazitov, ako sú škrkavky, pásomnice, vši, ploštice, komáre a blchy, žijú vnútri alebo mimo ľudského tela. Títo paraziti využívajú ľudské telo ako zdroj potravy a ako nosič prenosných chorôb. Oregánový olej, pri požití, eliminuje črevné parazity, a keď sa aplikuje externe, účinne drží od tela vši, ploštice i komáre. Preto nie je nezvyčajné nájsť oregánový olej ako súčasť organických sprejov a repelentov.

  Oregánový1

  Oregánový olej podporuje trávenie

  Oregánový olej pomáha pri trávení tým, že uvoľní svaly gastrointestinálneho traktu GIT a tiež pomôže vyrovnať pomer dobrých a zlých baktérií v čreve. Tymol, jedna z aktívnych zlúčenín v oregane, je podobná zlúčenina ako mentol, ktorý sa nachádza v mätovom oleji. Mentol, aj tymol pomáha uvoľniť mäkké tkanivo hrdla a žalúdka, čo pomáha znížiť GERD (gastroenterologický reflux), pálenie záhy a nepohodlie po jedle.

  Vzhľadom k tomu, že pomáha vyrovnávať baktérie a bojuje proti prerastaniu kvasiniek, oregánový olej je tiež populárnou prírodnou liečbou pre SIBO (prerastanie baktérií tenkého čreva). SIBO je bežný tráviaci problém, ktorý spôsobuje plynatosť, nadúvanie a neznášanlivosť mnohých potravín obsahujúcich sacharidy. Oregánový olej bráni replikácii baktérií a môže byť použitý podobne ako antibiotické lieky na liečbu infekcií, ktoré ovplyvňujú tráviace zdravie a absorpciu živín.

  Oregánový olej bráni vzniku respiračných ochorení

  Oregánový olej pôsobí ako expektorant, ktorý uvoľňuje alebo pomáha eliminovať nepríjemné nahromadenie hlienu v dýchacích cestách a dutinách. Je to tiež upokojujúci balzam na zapálené pľúca a hrdlo, ktoré môžu často stimulovať kašeľ. Preto oregánový olej zabraňuje a spomaľuje progresívne symptómy určitých respiračných ochorení.

  Oregánový olej je protizápalový

  Oregánový olej má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť mnoho typov zápalu, vnútorných alebo vonkajších, spôsobených rôznymi dôvodmi. Keď sa aplikuje lokálne, môže znížiť začervenanie a podráždenie postihnutej oblasti a tiež zmierniť bolesť spojenú s artritídou alebo poranením. Keď sa konzumuje, má rovnaké účinky, ale nemusí zmierniť bolesť tak rýchlo.

  Oregánový olej je antivírusový

  Oregánový olej má antivírusové vlastnosti, ktoré poskytujú ochranu proti vírusovým infekciám. To znamená, že posilňuje vašu imunitu proti chrípke, mumpsu, osýpkam, kiahňam a iným problémom spôsobeným vírusmi. Táto stimulácia imunitného systému pomáha brániť sa proti smrtiacim vírusovým infekciám a dokonca aj autoimunitným poruchám. Oregánový olej tiež stimuluje produkciu a funkciu bielych krviniek, hlavnej obrannej línie tela.

  Oregánový3

  Ako oregánový olej nakupovať?

  Oregánový olej si môžete kúpiť 100% nezriedený, alebo zmiešaný s inými olejmi.

  Ako oregánový olej skladovať?

  Oregánový olej skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote do 22 stupňov a po otvorení spotrebujte do troch mesiacov.

  Ako oregánový olej spotrebovať?

  Oregánový olej používajte v studenej kuchyni na dochutenie šalátov, cestovín, ale môžete ho použiť i už uvareného a vychladnutého pokrmu.

  https://www.medicalnewstoday.c...

  https://draxe.com/oregano-oil-...

  https://www.organicfacts.net/h...