Obsah článku

  Malinový olej

  Maliny, okrem toho, že sú super chutné, sú neskutočne zdravé. Obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobám, antimikrobiálne zlúčeniny, ktoré inhibujú škodlivé baktérie, ako je salmonela, vitamíny, ktoré pomáhajú vyčistiť kožné ochorenia, ako je akné a psoriáza, zlúčeniny proti starnutiu, ktoré pomáhajú udržiavať mladistvý vzhľad pokožky a ešte oveľa viac!

  Olej z malinových semien obsahuje koncentrované výhody ovocia. Je dlhotrvajúci, rýchlo sa vstrebáva a veľmi ľahko sa používa. Malinový olej sa dnes používa v rôznych nutričných, potravinárskych, kozmetických a farmaceutických aplikáciách.

  Olej sa vyrába z lisovaných semien, ktoré zostali pri výrobe malinovej šťavy. Drobné semená sa zozbierajú a potom sa vylisujú, kým nevznikne žltý až hnedastý olej.

  Nutričné zloženie malinového oleja

  Fytochemikálie a antioxidanty

  • Maliny a olej z nich vyrobený obsahujú veľa fytochemikálií. Fytochemikálie sú zodpovedné za antioxidačné, protirakovinové, protizápalové a antidegeneratívne vlastnosti.
  • Antioxidanty zastavujú rozklad molekúl, ktoré môžu viesť k tvorbe voľných radikálov. Voľné radikály môžu poškodiť bunky a viesť k chorobám, ako je rakovina, reumatoidná artritída, šedý zákal a autoimunitné poruchy.
  • Za studena lisovaný olej z červených malín je prírodným zdrojom vitamínu E (tokoferol), vitamínu A (karotenoidy) a prírodných antioxidantov.
  • Maliny obsahujú antioxidant kyselinu elagovú. Táto zlúčenina preukázala preventívne a terapeutické výhody pri liečbe rôznych foriem rakoviny.
  • Štúdie ukázali, že antioxidanty v malinách sú rovnako silné aj po ich zbere, skladovaní, mrazení a dokonca aj premene na džem!

  Antokyány

  • Maliny obsahujú jedenásť antokyánov. Antokyány sú zlúčeniny zodpovedné za produkciu farebných pigmentov v ovocí a zelenine. Vďaka nim sú maliny krásne červené.
  • Okrem toho, že dodávajú farbu, antokyány sú tiež dobré pre vaše zdravie.
  • Tieto lapače voľných radikálov sú prospešné pre mnohé zdravotné benefity vrátane regulácie imunitného systému, protizápalových účinkov a ochrany pred poškodením DNA.

  Antimikrobiálne zlúčeniny

  • Maliny obsahujú antimikrobiálne zlúčeniny, ktoré sú dostatočne silné na to, aby zastavili rast škodlivých baktérií, akými sú salmonela a E.coli.
  • Okrem toho tieto zlúčeniny preukázali potenciál pri zvyšovaní účinnosti antibiotík pri liečbe rezistentných vírusových kmeňov.

  Mastné kyseliny

  Hlavné mastné kyseliny nachádzajúce sa v malinovom oleji sú: 16,92% olejová, 54,95% linolová a 23,97% kyselina α-linolénová. Napriek tomu, že je malinový olej vysoko nenasýtený, je obzvlášť dlhotrvajúci. (Len ho uchovávajte v chlade a mimo priameho slnečného žiarenia.)

  Malinový olej udržuje zdravú pokožku
  Malinový olej udržuje zdravú pokožku

  Malinový olej – 9 účinkov na zdravie

  Malinový olej bráni vzniku rakoviny

  Maliny obsahujú silné antioxidanty vrátane kyseliny ellagovej a prokyanidínových oligomérov. Tieto zlúčeniny obsahujú antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Zistilo sa, že najmä kyselina ellagová pomáha pri prevencii rakoviny, ako aj pri spomaľovaní rastu rakovinových buniek.

  Malinový olej udržuje zdravé oči

  Malinový olej obsahuje luteín a zeaxantín. Tieto zlúčeniny sú prospešné pri prevencii očných chorôb. Absorbujú modré svetlo a chránia oko pred poškodenou expozíciou fotografií.

  Malinový olej udržuje zdravú pokožku

  Malinový olej má jemnú, trochu ovocnú vôňu, ktorá po aplikácii zmizne takmer okamžite. Používa sa ako prísada do hydratačných krémov na telo a tvár, pretože obsahuje vysoké koncentrácie vitamínov A a E. Tieto vitamíny sú nevyhnutné pre udržanie a opravu kožných buniek a široko sa používajú v mnohých produktoch starostlivosti o pleť proti starnutiu, ktoré pomáhajú podporovať mladistvú pleť.

  Vitamín A je populárny antioxidant a zložka v produktoch starostlivosti o pleť proti starnutiu, pretože dodáva vlhkosť, znižuje výskyt vrások a vyhladzuje textúru pokožky. Podľa odborníkov sa používa aj na korekciu tmavých škvŕn a pokožky poškodenej slnkom. Vitamín E je ďalším vysoko oceňovaným antioxidantom v priemysle proti starnutiu. Pomáha chrániť bunky pred oxidačným poškodením a pomáha udržiavať štruktúru kolagénu.

  Olej funguje tak, že vytvára lipidovú bariéru, ktorá bráni pokožke strácať prirodzenú vlhkosť. Zadržiavanie vlhkosti pomáha udržiavať bunky pokožky mladistvé a plné. Malinový olej možno použiť ako základ pod make-up. Výskum ukázal, že ľudia s vyššou hladinou antioxidantov majú menej výrazných vrások ako tí s ich nízkou hladinou.

  Malinový olej poskytuje UV ochranu

  Všetci vieme, že priveľa slnka spôsobuje predčasné starnutie a môže viesť k rôznym druhom rakoviny kože. Opaľovacie krémy a oleje, ktoré si natierate na telo počas dní na pláži, obsahujú syntetické (a často toxické) chemikálie. Nehovoriac o tom, že mnohé z týchto chemikálií sú škodlivé pre životné prostredie, najmä pre vodné organizmy. Našťastie, ak hľadáte produkt, ktorý ponúka ochranu pred slnkom prirodzene, bez akýchkoľvek chemikálií, malinový olej je tá správna voľba.

  Malinový olej má SPF hodnotenie 25-50. Môže sa použiť v domácich opaľovacích krémoch a nosiť pod make-upom pre dodatočnú UV ochranu. Malinový olej skúmali pod nanotechnologickým mikroskopom ako potenciálnu zložku pre opaľovaciu kozmetiku a výsledky sú sľubné. Tento olej je obzvlášť zaujímavý pre medicínskych odborníkov (a nadšencov prírodných produktov), ​​pretože okrem prospešných antioxidantov obsahuje prirodzene aj látky chrániace pred slnkom.

  Ďalšia štúdia bola vykonaná na určenie účinnosti oleja ako formy opaľovacieho krému. Výsledky ukázali, že keď bol olej vystavený rôznym formám ultrafialového svetla, vrátane UV-A (lúče spôsobujúce vrásky) a UV-B (ktoré sa najviac spája so spálením a rakovinou kože), rozptýli sa a absorbuje veľa lúčov a tým chráni pokožku. Okrem ochrany pred slnečným žiarením je možné malinový olej aplikovať aj lokálne na pomoc pri oprave spálenej pokožky a na pomoc pri opätovnom raste nových kožných buniek.

  Malinový olej pomáha liečiť akné
  Malinový olej pomáha liečiť akné

  Malinový olej pomáha liečiť akné

  Ak máte akné, viete, že keď je pokožka mastná a pokrytá pupienkami, posledná vec, ktorú by ste chceli urobiť, je natrieť ju olejom. A máte pravdu, príliš veľa oleja môže spôsobiť prebytok kožného mazu, ktorý upcháva póry vyplnené baktériami a vedie k tým nepríjemným hrbolčekom a jazvám.

  Mnoho ľudí trpiacich akné si však neuvedomuje, že častou príčinou tohto stavu je nedostatok kyseliny linolovej. Ak používate drsné čistiace prostriedky (čokoľvek, čo hovorí o „redukcii mastnoty“), možno zbavujete svoju pokožku jej prirodzenej vlhkosti.

  Malinový olej, ktorý obsahuje takmer 55% kyseliny linolovej, môže pomôcť obnoviť prirodzenú hladinu mazu v pokožke. Výsledkom toho, bude redukcia, alebo ešte lepšie, úplná eliminácia vyrážok. Tento olej je nemastný a rýchlo sa vstrebáva do pokožky. Na rozdiel od iných olejov, ako je kokosový, je nekomedogénny a neupcháva póry. Malinový olej je možné aplikovať lokálne, aby pomohol pokožke udržať si vlastnú vlhkosť, obnoviť rovnováhu kožného mazu a dokonca znížiť výskyt jaziev po akné.

  Malinový olej pomáha liečiť ekzém

  V súčasnosti mnoho ľudí trpí ekzémom. Podľa Národnej asociácie ekzémov sú najčastejšími sťažnosťami ľudí trpiacich ekzémom svrbiace a bolestivé kožné škvrny. Ekzém spôsobuje mierny až ťažký zápal kože u detí aj dospelých. Presné príčiny jeho vzniku zostávajú neznáme, predpokladá sa však, že k nim pravdepodobne prispievajú faktory, ako sú alergie, životné prostredie a rodinná anamnéza.

  Často sa lieči liekmi, vrátane lokálnych krémov na zvlhčenie pokožky a kontrolu hyperaktívneho imunitného systému. Bežne sa podávajú aj perorálne dávky antihistaminík. Malinový olej je hydratačný, upokojujúci, nedráždivý a úplne prírodný. Môže sa použiť na upokojenie zapálenej pokožky a poskytnutie ľahkej hydratácie.

  Malinový olej pomáha pri liečbe psoriázy

  Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré podľa nedávnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje viac ako 100 miliónov ľudí na celom svete. Choroba je spustená reakciou imunitného systému, ktorá povzbudzuje kožné bunky, aby sa obnovili v priebehu dní, nie týždňov, čo vedie k prerastaniu škvŕn kože. Ak trpíte psoriázou, z prvej ruky budete vedieť, že tieto škvrny môžu byť veľmi nepríjemné a zahanbujúce.

  Presné príčiny psoriázy nie sú známe, no medzi bežné spúšťače patrí poškodenie slnkom, stres, angína, lieky a chladné počasie. Liečba psoriázy môže pomôcť pri obnovení kvality života človeka. Liečba je vo všeobecnosti zameraná na zníženie zápalu a podráždenia, zjazvenia a na zmiernenie suchej svrbiacej pokožky. Malinový olej je účinným zmäkčovadlom a pomáha zjemňovať pokožku. Okrem toho je veľmi hydratačný, účinný pri textúre a hladkosti pleti a dobrý v boji proti choroboplodným zárodkom. Pomáha doplniť poškodené bunky, predchádzať alebo minimalizovať zjazvenie a znižovať riziko infekcie z popraskanej alebo poškodenej kože.

  Malinový olej pomáha pri liečbe rosacey
  Malinový olej pomáha pri liečbe rosacey

  Malinový olej pomáha pri liečbe rosacey

  Ak trpíte rosaceou, budete vedieť, aký stresujúci a skľučujúci môže byť tento stav. Rosacea je nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje zmenu farby kože a jej začervenanie, najvýraznejšie na tvári, hrudníku, pokožke hlavy a ušiach. Väčšina ľudí, ktorí majú túto chorobu, sú ženy nad 30 rokov. Typická liečba rosacey zahŕňa lokálne alebo perorálne lieky a pravidelný režim starostlivosti o pleť.

  Malinový olej je veľmi ľahký jemný hydratačný roztok. Na rozdiel od iných zmäkčovadiel neupcháva póry a podporuje prirodzené zadržiavanie vody v bunkách. Vďaka tomu vyzerajú plné, poskytujú mladistvejší vzhľad a znižujú výskyt jemných liniek a vrások. Navyše, ochranné vlastnosti malinového oleja pred slnkom ponúkajú ďalšiu výhodu ľuďom, ktorí hľadajú jemný, nedráždivý hydratačný krém s SPF.

  Malinový olej pomáha liečiť zápal ďasien

  Gingivitída je bežné mierne ochorenie ďasien. Je to spôsobené nahromadením povlaku dráždivého na ďasná, ktorý sa vytvára z prebytočných baktérií. Ak sa zápal ďasien nelieči, môže sa zmeniť na ťažké zubné ochorenia, ako je paradentóza.

  Toto bolestivé ochorenie sa zvyčajne lieči antibakteriálnymi ústnymi vodami, perorálnymi gélmi a antibiotikami. Maliny obsahujú značné množstvo slabých organických kyselín. Kyseliny inhibujú choroboplodné zárodky tým, že oslabujú steny invazívnych buniek a ničia ich obsah. Maliny obsahujú antimikrobiálne vlastnosti, ktoré sú dostatočne silné na to, aby zastavili rast škodlivých baktérií, ako sú kmene salmonely a E. coli (Escherichia coli).

  Hoci neexistuje žiadna náhrada za správnu ústnu hygienu, malinový olej môže byť prospešný pri ničení škodlivých baktérií nachádzajúcich sa v ústach. Môže tiež pomôcť pri hojení bolestivých a zapálených ďasien, ktoré boli podráždené nánosmi plaku.

  Ak používate malinový olej ako ústnu vodu, uistite sa, že je organický potravinársky.

  zdroj: yourbodythetemple.com

  zdroj obrázky: simplepurebeauty.com, maed.co, ayd.com.sg, advancemedicalaesthetics.com