Tekvicový olej - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Tekvicový olej

  Tekvicový olej je pánom medzi za studena lisovanými olejmi a je možné ho použiť na liečbu a prevenciu vzniku mnohých ochorení. Tak neváhajte a zaraďte ho do svojho jedálnička.

  Tekvicový olej sa získava zo semien tekvice a tradične sa vyrába v častiach Európy už viac ako 300 rokov. Má intenzívnu orechovú chuť a tmavozelenú až hnedočervenú farbu.

  Obsah vitamínov a minerálov v tekvicovom oleji

  Tekvicový olej v 100 g obsahuje 444 kalórií, 33 g tukov, polynenasýtené, mononenasýtené tuky, 40 g sacharidov a 21 g bielkovín, tryptofán. Ďalej obsahuje vitamín A, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B9-kyselinu listovú a vitamín E a C, z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, fosfor, vápnik, sodík, zinok, železo, mangán, meď, omega 3, omega 6 a omega 9 mastné kyseliny.

  Tekvicový olej udržuje zdravé srdce, bráni vzniku rakoviny, pomáha znižovať zápal, upokojuje nervový systém, pomáha vyrovnávať hormóny, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Konopný1

  Tekvicový olej - 7 účinkov na zdravie

  Tekvicový olej udržuje zdravé srdce

  Olej z tekvicových semien má jednu z najvyšších koncentrácií polynenasýtených tukov. Kyselina olejová a linolová nachádzajúce sa v tekvicových semenách pomáhajú znížiť krvný tlak a vyrovnať hladiny cholesterolu, chrániť pred aterosklerózou, srdcovými infarktmi, mozgovou príhodou a inými ochoreniami srdca.

  Tekvicový olej bráni vzniku rakoviny

  Zväčšená prostata často spôsobuje bolestivé močenie a zvyšuje šancu na rozvoj rakoviny prostaty. Tekvicový olej zlepšuje prúdenie moču a znižuje zápal prostaty, čím chráni ľudí pred jednou z najnebezpečnejších foriem rakoviny. Lignany a flavóny majú vplyv na nádory závislé od hormónov a tak tekvicový olej, ktorý ich obsahuje, hrá kľúčovú úlohu pri prevencii alebo liečbe rakoviny prsníka.

  Tekvicový olej pomáha znižovať zápal

  Vysoký obsah mastných kyselín v oleji z tekvicových semien pomáha pri mazaní kĺbov a znižuje bolesť spojenú s artritídou. Podľa jednej štúdie sú pravidelné dávky oleja účinnejšie ako protizápalové lieky známe ako Indometacín na zníženie artritickej bolesti. Na rozdiel od lieku olej nezvýšil hladiny peroxidu pečeňových lipidov - čo môže dokonca viesť k zhoršeniu príznakov artritídy.

  Tekvicový olej je účinný na liečenie syndrómu dráždivého čreva (IBS), pretože vysoký obsah mastných kyselín pomáha znižovať zápal v gastrointestinálnom trakte.

  Tekvicový2

  Tekvicový olej upokojuje nervový systém

  Pravidelná konzumácia tekvicového oleja zmierňuje depresiu a zvyšuje náladu znížením hladiny stresového hormónu v tele. Môžete tekvicový olej konzumovať priamo alebo v jedle, alebo si ním môžete potrieť spánky, krk a hrudník. Tekvicový olej je tiež vynikajúcim zdrojom tryptofánu, esenciálnej aminokyseliny, ktorú telo premieňa na serotonín, ktorý sa potom premieňa na melatonín „spánkový hormón“ a môže vám pomôcť získať lepší nočný odpočinok.

  Tekvicový olej pomáha vyrovnávať hormóny

  Ženám, ktoré menštruujú alebo prechádzajú menopauzou, sa odporúča užívať tekvicový olej, pretože pomáha znižovať príznaky ako sú ťažké menštruačné kŕče a návaly horúčavy, bolesť hlavy a kĺbov. Je to spôsobené predovšetkým fytoestrogénmi a fytosterolmi, ktoré sú v oleji prítomné.

  Tekvicový olej udržuje zdravú pokožku

  Mastné kyseliny nachádzajúce sa v tekvicovom oleji sa môžu pochváliť antioxidačnými vlastnosťami. Keď sa aplikuje lokálne znižuje zápal kože, stimuluje rast nových buniek, bráni infekciám a oxidačnému stresu prenikať do kožných buniek a znižuje výskyt vrások a škvŕn súvisiacich s vekom. Tekvicový olej je tiež zdrojom vitamínu E, ktorý má silný vplyv na vzhľad a textúru pokožky.

  Tekvicový olej udržuje zdravé vlasy

  Mastné kyseliny a minerály v tekvicovom oleji pracujú na ochrane a hydratovaní vlasových folikulov a znižujú enzým známy ako 5-alfa-reduktáza, ktorá spomaľuje rast vlasov. Popri konzumácii tekvicového oleja môžete podporiť zdravie vlasov aj jeho vtieraním do pokožky hlavy.

  Tekvicový1

  Tekvicová polievka

  Ako tekvicový olej nakupovať?

  Tekvicový olej si kupujte lisovaný za studena vo fľaši z tmavého skla.

  Ako tekvicový olej skladovať?

  Tekvicový olej skladujte na tmavom a chladnom mieste. Je dôležité si uvedomiť, že čerstvá, orechová chuť oleja sa po prvom otvorení rozptýli, ale aj tak zostáva použiteľný 12 mesiacov, niekedy aj dlhšie.

  Ako tekvicový olej spotrebovať?

  Tekvicový olej sa používa najmä v studenej kuchyni, napr. na prípravu šalátového dressingu, omáčok, na polievku, pizzu, rizoto, cestoviny. Je ale vhodné ho pridávať do už uvarených jedál.

  https://www.organicfacts.net/h...