Obsah článku

Arnikový olej je dokonalým liekom na mnohé z našich bežných telesných ťažkostí. Arnika aplikovaná na pokožku vo forme oleja, krému alebo masti sa používa na liečebné účely už od roku 1500. Arnikový olej obsahuje helenalín, ktorý má silný protizápalový účinok, a preto je nevyhnutnou súčasťou každej prírodnej lekárničky.
Jeho schopnosť znižovať bolesť a zápaly spôsobujúce ochorenie pri aplikácii na kožu je užitočná pri všetkých druhoch modrín, bolestí, vyvrtnutí a dokonca aj pri vzplanutí artritídy. Môže sa dokonca aplikovať na bodnutie hmyzom, aby sa znížilo podráždenie a zápal. Arnikový olej možno použiť aj na zmiernenie stuhnutých oblastí spôsobených lietaním alebo jazdou na dlhé vzdialenosti.
Čo to arnikový olej je?
Existuje niekoľko druhov arniky, ale najznámejšia a komerčne dostupná je Arnica montana. Rastliny arniky majú veľké, jasne žlté alebo žlto-oranžové kvety, ktoré sa začínajú objavovať počas leta a kvitnú až do jesene.
Prostredníctvom destilácie vodnou parou alebo extrakcie CO2 sa hlávky kvetov používajú na výrobu čistého arnikového esenciálneho oleja, ktorý sa kombinuje s jemným nosným olejom na výrobu oleja pripraveného na použitie, ktorý je dnes široko dostupný. Arnikový olej obsahuje niekoľko mastných kyselín, vrátane palmitovej, linolénovej, linolovej a myristovej, ako aj tymol. Antibakteriálna aktivita tymolu obsiahnutá v arnikovom esenciálnom oleji bola dobre preukázaná a hlásená v mnohých vedeckých štúdiách.

Arnikový olej – 5 účinkov na zdravie
Arnikový olej pomáha liečiť modriny
Modrina je sfarbená oblasť kože na tele, ktorá je spôsobená poranením alebo nárazom, ktorý pretrhne krvné cievy pod nimi. Rýchle zahojenie modriny prírodnými prostriedkami je vždy žiaduce. Jedným z vynikajúcich prírodných liekov na modriny je arnikový olej. Jednoducho aplikujte arnikový olej na modrinu dvakrát denne (pokiaľ nie je pomliaždená oblasť pokožky neporušená).
Štúdia z oddelenia dermatológie zistila, že lokálna aplikácia arniky bola účinnejšia pri znižovaní modrín ako prípravky s nízkou koncentráciou vitamínu K. Výskumníci identifikovali množstvo zložiek v arnike, ktoré pôsobia proti tvorbe modrín, vrátane niektorých, ktoré sú derivátmi kofeínu.
Arnikový olej pomáha liečiť artrózu
Štúdie preukázali, že arnika je účinná proti osteoartróze, čo z nej robí účinnú prírodnú liečbu artritídy. Používanie lokálnych produktov na zmiernenie symptómov je bežné, pokiaľ ide o osteoartritídu. Štúdia z roku 2007 zistila, že topicky aplikovaná arnika bola pri liečbe osteoartritídy rúk rovnako účinná ako nesteroidné protizápalové liečivo podobné ibuprofénu.
Štúdia hodnotiaca bezpečnosť a účinnosť lokálnej arniky ukázala, že používanie arniky dvakrát denne počas šiestich týždňov je bezpečné, dobre tolerované a účinné pri liečbe miernej až stredne závažnej osteoartrózy kolena.
Arnikový olej zlepšuje karpálny tunel
Arnikový olej je výborným prírodným liekom na karpálny tunel, zápal nervu na zápästí. Arnikový olej pomáha pri bolestiach spojených s týmto ochorením a v ideálnom prípade môže chorým pomôcť vyhnúť sa operácii. U tých, ktorí sa rozhodnú pre operáciu, arnika môže zmierniť bolesť po operácii.
V porovnaní podávania arniky oproti placebu po operácii u pacientov v rokoch 1998 až 2002 mali účastníci v skupine liečenej arnikou po dvoch týždňoch významné zníženie bolesti. Silné protizápalové účinky arniky z nej robia ideálnu voľbu pri syndróme karpálneho tunela.

Arnikový olej zmierňuje vyvrtnutia, bolesti svalov a iné zápaly
Arnikový olej je účinný liek na rôzne zápalové zranenia a zranenia súvisiace s cvičením. Pozitívne účinky lokálnej aplikácie arniky sa ukázali ako účinné pri znižovaní bolesti, indikátorov zápalu a poškodenia svalov, čo následne môže zlepšiť športový výkon. Účastníci štúdie, ktorí používali arniku, mali menšiu bolesť a svalovú citlivosť 72 hodín po intenzívnom cvičení.
Arnika sa v tradičnej medicíne používa na všetko od hematómov, pomliaždenín, vyvrtnutí a reumatických ochorení až po povrchové zápaly kože. Jednou zo zložiek arniky, ktorá z nej robí takú silnú protizápalovú látku, je helenalín, seskviterpénový laktón. Okrem toho sa zistilo, že tymol nachádzajúci sa v arnike je účinným vazodilatátorom podkožných krvných vlásočníc, ktorý pomáha uľahčiť transport krvi a iných nahromadených tekutín a pôsobí protizápalovo na podporu normálnych procesov hojenia. Arnikový olej tiež stimuluje tok bielych krviniek, ktoré spracovávajú upchatú krv, aby pomohli rozptýliť zachytenú tekutinu zo svalov, kĺbov a pomliaždeného tkaniva.
Arnikový olej podporuje rast vlasov
Arnikový olej je jedným z najlepších tajných spôsobov liečby vypadávania vlasov. Pravidelná masáž pokožky hlavy arnikovým olejom môže poskytnúť osviežujúcu výživu vlasovej pokožke, ktorá stimuluje vlasové folikuly, aby podporila rast nových a zdravých vlasov. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že arnika môže stimulovať rast nových vlasov v prípade plešatosti. Môžete tiež hľadať šampóny, kondicionéry a iné vlasové produkty, ktoré obsahujú arnikový olej ako jednu zo zložiek, aby ste mohli využívať jeho výhody.
Riziká a vedľajšie účinky používania arnikového oleja
Lokálne použitie arniky sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné. Ak sa v oblasti kontaktu objaví vyrážka alebo zápal, prestaňte arnikový olej používať. Arnikový olej môže spôsobiť alergickú reakciu u ľudí citlivých na čeľade Asteraceae alebo Compositae. Medzi členov tejto čeľade patrí ambrózia, chryzantémy, nechtíky, sedmokrásky a mnohé ďalšie. Ak máte alergie na niektorú z týchto rastlín, pred použitím produktov z arniky sa poraďte so svojím lekárom. Môžete tiež vykonať náplasťový test, aby ste zistili, či nemáte nejakú alergickú reakciu na olej.
Arnika sa najlepšie používa na neporušenú pokožku na krátke časové obdobia. Neaplikujte arnikový olej na poškodenú alebo popraskanú pokožku, pretože príliš veľa arniky sa môže absorbovať do tela a arnika môže byť toxická. Zabráňte tiež kontaktu so sliznicami.
Ľudia s precitlivenou pokožkou, ako aj tehotné a dojčiace ženy by sa mali zdržať používania arnikového oleja. Arnikový olej by sa mal vždy uchovávať mimo dosahu detí. Nadmerné množstvo arniky užívané ústami môže byť jedovaté a dokonca smrteľné. Nikdy neužívajte arniku vnútorne, pokiaľ nie je vo forme homeopatických piluliek, ktoré obsahujú príliš málo arniky na to, aby spôsobili zdravotné problémy.

História a zaujímavé fakty arnikového oleja
Hildegarda z Bingenu (1098 – 1179), známa aj ako svätá Hildegarda, nemecká mníška známa svojimi horlivými pozorovaniami prírody a fyziológie, písala o liečivých vlastnostiach rastliny Arnica montana. Táto vysokohorská bylina má tiež dlhú históriu používania v ruskom ľudovom liečiteľstve a vo švajčiarskych Alpách. Minimálne od 16. storočia ju ľudia z hôr v alpskej oblasti používali na zmiernenie svalových bolestí a modrín.
Sušené kvety arniky sú nadýchané a vláknité a pri nesprávnom zaobchádzaní môžu dráždiť nos. Arnika sa niekedy nazýva horský tabak, kvôli tvaru listov, ktoré trochu pripomínajú tabak. Ďalší zaujímavý fakt o arnike – čím vyššia je nadmorská výška, tým sú kvety údajne aromatickejšie. Arnika sa používala vo vlasových tonikách a prípravkoch proti lupinám, do parfumov a rôznych kozmetických prípravkov.
Ako arnikový olej nakupovať a používať?
Arnikový olej možno zvyčajne nájsť v každom obchode so zdravou výživou, ako aj online. Pri nákupe arnikového oleja hľadajte taký, ktorý má nízky počet prírodných zložiek. Ideálne je, ak olej obsahuje extrakt z arniky a vysokokvalitný základný olej (alebo oleje), ako je certifikovaný organický olivový olej, mandľový olej a/alebo olej z hroznových jadierok. Prospešný vitamín E je niekedy zahrnutý aj pre jeho prirodzené konzervačné schopnosti.
Vyhnite sa arnikovému oleju, ktorý má ako zložku uvedenú „vôňu“, pretože zdroj vône nie je známy a môže často dráždiť pokožku. Arnika nie je určená na použitie neriedená na pokožku. Kúpou arnikového oleja získate produkt z arniky, ktorý je už správne zriedený, aby bol bezpečný na vonkajšie použitie.
Pred použitím arnikového oleja fľašu dobre pretrepte. Arnikový olej môžete aplikovať na problematickú oblasť dva až štyrikrát denne pomocou bavlnenej gázy alebo vmasírovaním oleja priamo do pokožky, kým sa dobre nevstrebe. Ako pri každom externom produkte, prestaňte používať, ak sa po aplikácii arnikového oleja objaví negatívna reakcia.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: scrubtree.co.za, practicalselfreliance.com