Pycnogenol - 6 účinkov na zdravie

< Spať na články

Obsah článku

  Pycnogenol - 6 účinkov na zdravie

  Pycnogenol je patentovaný extrakt z kôry francúzskej morskej borovice (Pinus pinaster).

  Je štandardizovaný tak, aby obsahoval 65-75% prokyanidínov, čo je trieda polyfenolov a flavonoidov, aké sa nachádzajú v čučoriedkach, víne, hroznovej šupke, citrusoch a kakau.

  Niektoré výskumy naznačujú, že prokyanidíny môžu mať antioxidačnú a protizápalovú aktivitu. Zvyšné zlúčeniny sú fenolové kyseliny, ktoré môžu mať tiež antioxidačnú aktivitu.

  Ako pôsobí pycnogenol v tele?

  Existujú určité dôkazy, že pycnogenol účinkuje podobne ako formulácia s predĺženým uvoľňovaním. Podľa niektorých výskumníkov, keď užívate pycnogenol:

  • antioxidanty s malými molekulami (fenolové kyseliny, katechín a taxifolín) sa rýchlo vstrebávajú a začnú pôsobiť v tele do 30 minút
  • zvyšné komplexnejšie antioxidanty (dlhé reťazce prokyanidínov) sa dostávajú do čreva, kde ich váš črevný mikrobióm rozkladá na aktívne metabolity
  • aktívne zlúčeniny produkované mikrobiómami sa objavujú v krvi o 6 hodín neskôr a zostávajú najmenej 14 hodín
  Pycnogenol

  Pycnogenol

  Pycnogenol - 6 účinkov na zdravie

  Pycnogenol zlepšuje obeh

  Zistilo sa, že pycnogenol je užitočný na zmiernenie symptómov u žien po menopauze. Autori recenzie publikovanej v roku 2016 dospeli k tomuto záveru a navrhli, aby tento účinok súvisel s antioxidačnými účinkami Pycnogenolu a zlepšenou funkciou endotelu, tenkej membrány lemujúcej vnútro srdca. Tento článok cituje niekoľko štúdií, ktoré dokazujú, že pycnogenol môže zlepšiť dostupnosť oxidu dusnatého, čo pomáha udržiavať vaskulárnu homeostázu a zlepšovať cirkuláciu.

  Jedna štúdia z roku 2006 osobitne ukázala, že pycnogenol môže znižovať opuchy a bolesť u ľudí s chronickou žilovou nedostatočnosťou - keď žily efektívne nevracajú krv z nôh do srdca - čo sa dá zlepšiť spolu s cirkuláciou krvi.

  Pycnogenol bol tiež skúmaný ako liek na erektilnú dysfunkciu kvôli jeho účinkom na hladiny oxidu dusnatého a prietok krvi. Jedna štúdia zverejnená v roku 2010 to testovala pomocou kombinácie pycnogenolu a ďalších zložiek (najčastejšie L-arginínu). Aj keď nie sú známe účinky samotného pycnogenolu, údaje sú sľubné, pričom u 92,5% účastníkov štúdie došlo k normálnej erekcii po troch mesiacoch. Je však dôležité poznamenať, že bolo testovaných iba 40 osôb.3

  Pycnogenol pomáha pri zmierňovaní príznakov ADHD

  Okrem svojich liečivých vlastností pycnogenol tiež preukazuje pomoc deťom zvládnuť príznaky ADHD. Štúdia zistila, že deti, ktoré užívali denný doplnok pycnogenolu štyri týždne, mali výrazne nižšiu hladinu hyperaktivity. Taktiež sa zdalo, že to zlepšilo ich rozpätie pozornosti, zrakové motorické schopnosti a koncentráciu. Príznaky účastníkov štúdie sa začali vracať mesiac po ukončení užívania pycnogenolu.

  Ďalšia štúdia skúmala účinky antioxidačnej aktivity pycnogenolu na oxidačný stres, ktorý sa považuje za jeden z negenetických faktorov prispievajúcich k ADHD. Deti, ktoré užívali doplnok pycnogenol po dobu jedného mesiaca, mali zdravé antioxidačné hladiny.

  Pycnogenol udržuje zdravú pokožku

  Pycnogenol udržuje zdravú pokožku

  Pycnogenol udržuje zdravú pokožku

  Pycnogenol poskytuje pokožke mnoho výhod vrátane zníženia prejavov starnutia. Malá štúdia zameraná na ženy po menopauze zistila, že im pycnogenol zlepšil hydratáciu a pružnosť pokožky. Účastníčky štúdie užívali pycnogenol ako doplnok a ukázalo sa, že je najúčinnejší u žien, u ktorých sa začala prejavovať suchá pokožka. Vedci dospeli k záveru, že pycnogenol môže zvýšiť produkciu kyseliny hyalurónovej a kolagénu, ktoré sa nachádzajú v mnohých populárnych výrobkoch proti starnutiu.

  Pycnogenol tiež obmedzuje tvorbu voľných radikálov, čo sú molekuly spojené s niekoľkými stavmi kože. Tiež sa zdá, že pomáha pri regenerácii a replikácii buniek.

  Pycnogenol udržuje zdravé srdce

  O pycnogenole sa často hovorí ako lieku na vysoký krvný tlak, zápal a ďalšie problémy, o ktorých je známe, že zvyšujú riziko srdcových chorôb; opäť sa tu predpokladá, že sú ovplyvnené jeho účinkami na fungovanie endotelu.

  Malá štúdia, ktorá skúmala 48 ľudí s cukrovkou 2. typu a vysokým krvným tlakom, ktorí užívali denný doplnok pycnogenolu alebo placebo tabletku počas 12 týždňov, zistila, že u tých, ktorí užívali pycnogenol, došlo k zlepšeniu krvného tlaku, hladiny cholesterolu a hladiny cukru v krvi. To podporuje myšlienku, že užívanie pycnogenolu môže pomôcť kontrolovať niektoré kardiovaskulárne rizikové faktory, najmä v tejto populácii pacientov.

  Pycnogenol je nápomocný pri liečbe cukrovky

  Pycnogenol je nápomocný pri liečbe cukrovky

  Pycnogenol je nápomocný pri liečbe cukrovky

  Existujú ďalšie dôkazy, ktoré dokazujú, že pycnogenol môže byť pre ľudí s cukrovkou užitočný aj inými spôsobmi. Môže pomôcť najmä zlepšiť videnie u ľudí v počiatočných štádiách diabetickej retinopatie. Hlavnou príčinou slepoty u ľudí s cukrovkou je diabetická retinopatia, keď netesné krvné cievy poškodia sietnicu (vrstva tkaniva citlivá na svetlo v zadnej časti vnútorného oka).

  V štúdii užívali ľudia s cukrovkou a retinopatiou v počiatočnom štádiu pycnogenol alebo placebo denne počas troch mesiacov. Výsledky štúdie ukázali, že 18 z 24 účastníkov, ktorí užívali Pycnogenol, malo zlepšené videnie, zatiaľ čo žiadne zlepšenie nebolo pozorované u tých, ktorí užívali placebo. Autori štúdie naznačujú, že extrakt z borovicovej kôry môže pomôcť stimulovať cirkuláciu v sietnici a potlačiť opuch, čo môže zase zlepšiť videnie.

  Pycnogenol pomáha pri hučaní v ušiach

  Hučanie v ušiach, ktoré je poznačené nepretržitým hlukom alebo zvonením v ušiach, je bežný stav, ktorý niekedy vyvoláva nízky alebo vysoký krvný tlak alebo porucha obehového systému.

  V jednej štúdii užívali účastníci s tinitom šesť dní denne pycnogenol alebo placebo. Po troch mesiacoch bolo asi 45% tých, ktorí užívali pycnogenol, úplne asymptomatických v porovnaní s 23% kontrolných skupín.

  Po šiestich mesiacoch bolo 87% tých, ktorí užívali pycnogenol, bez príznakov, v porovnaní s takmer 35% kontrol, a malo výrazne lepšie prekrvenie kochley (časť vnútorného ucha, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri počutí). Zatiaľ čo sa tinitus znížil v oboch skupinách, pokles bol výraznejší u tých, ktorí užívali pycnogenol.

  Ako pycnogenol užívať

  Pycnogenol sa zvyčajne užíva ústami vo forme kapsúl. Môže sa však použiť aj lokálne. Bez ohľadu na to, na čo ho používate, je najlepšie začať s najnižšou možnou dávkou, aby ste mohli sledovať, ako vaše telo reaguje.

  Podľa Národných inštitútov zdravia je pre dospelých bezpečné užívať 50 až 450 miligramov pycnogenolu denne až na jeden rok. Ako krém na pokožku je bezpečné ho používať asi sedem dní. Ako pleťový prášok ho však môžete bezpečne používať až šesť týždňov.

  Zatiaľ nie je k dispozícii dostatok štúdií na liečbu detí. Spolupracujte s pediatrom, aby ste zistili, či existujú kontraindikácie pre každé dieťa. Aj keď sa predpokladá, že pycnogenol je pre deti bezpečný, mali by ho užívať iba niekoľko týždňov. Keď si urobíte prestávku jeden až dva týždne, môžu ju začať brať znova niekoľko týždňov. Výskum u detí s ADHD naznačuje, že príznaky sa začnú vracať zhruba po mesiaci bez užitia pycnogenolu, takže pravidelné prestávky by ich nemali znižovať.

  Neuskutočnili sa žiadne štúdie zaoberajúce sa dlhodobým poškodením pečene.

  Existujú nejaké vedľajšie účinky?

  U väčšiny ľudí nespôsobuje pycnogenol žiadne vedľajšie účinky. Vždy je dobré začať s nízkou dávkou, aby ste mohli sledovať, ako vaše telo reaguje.

  Pycnogenol vedľajšie účinky

  Pycnogenol vedľajšie účinky

  Možné vedľajšie účinky zahŕňajú:

  • závrat
  • vertigo
  • únava
  • gastrointestinálne problémy
  • nevoľnosť
  • podráždenosť
  • bolesť hlavy
  • ospalosť
  • vredy v ústach
  • podráždenie kože
  • znižujú hladinu cukru v krvi
  • problémy s močením

  Mali by ste sa tiež vyhnúť použitiu pycnogenolu bez toho, aby ste sa najskôr poradili so svojím lekárom, ak:

  • ste tehotná alebo dojčíte
  • máte autoimunitný stav
  • máte krvácavé ochorenie
  • máte cukrovku
  • ste do dvoch týždňov od plánovaného chirurgického zákroku
  • máte problémy s pečeňou
  • máte ochorenie srdca

  Pred užitím pycnogenolu by ste si mali urobiť prieskum alebo sa porozprávať so svojím lekárom, ak tiež užívate:

  • imunosupresíva
  • chemoterapeutické lieky
  • lieky na cukrovku
  • lieky, byliny a doplnky ovplyvňujúce krv alebo zrážanie krvi

  healthline.com, verywellhealth.com, selfhacked.com