< Spať na články
Liposomalny vit C1

Niet pochýb o tom, že vitamín C je pre ľudské telo veľkým prínosom. Je však otázne, koľko prijatého vitamínu C je vaše telo schopné absorbovať a využiť (vlastnosť všetkých doplnkov sa nazýva „biologická dostupnosť“).

Lipozomálny (alebo pro-lipozomálny) vitamín C je prevratným doplnkom, ktorý obsahuje vysoké dávky vitamínu C.

Telo skutočne absorbuje 14 až 30% vitamínu C konzumovaného vo forme doplnkov. Toto číslo sa môže veľmi líšiť v závislosti od vašich vlastných potrieb vitamínu C a typu doplnkov, ktoré užívate. Konzumácia piatich dávok surových potravín s vysokým obsahom vitamínu C za deň, ako sú bobuľové ovocie, kivi, brokolica a citrusy, zabezpečí dostatočný prísun vitamínu C. Pridanie doplnkového vitamínu C vo forme kyseliny askorbovej, ekvivalentnej formy vitamínu C, ktorý sa prirodzene nachádza v potravinách, ďalej zvýši hladinu v krvi, ale prirodzená absorpcia vitamínu C nad príjem okolo 200 mg prudko klesá so zvyšujúcimi sa dávkami až o 50%. Môže to byť preto, že naše telá používajú určité transportéry vitamínu C v tenkom čreve (celý názov transportéry vitamínu C závislé od sodíka (SVCT -1), ktoré budú absorbovať efektívne iba do určitého bodu a táto absorpcia je regulovaná našimi organizmami v závislosti od hladiny vitamínu C v plazme (krvi). Okrem toho je akýkoľvek prebytočný absorbovaný vitamín C vylučovaný močom, aby sa udržala malá prísna kontrola plazmatických koncentrácií. Tu je to miesto, kde má lipozomálny vitamín C výhodu.

Lipozómy sú fosfolipidy obsahujúce mikroskopické guľôčky, ktoré vo svojom jadre nesú vitamín C. Ich absorpcia nezávisí od transportérov vitamínu C, ako je SVCT-1, ale skôr od priamej fúzie lipozómov s bunkami tenkého čreva, ktorá vedie k priamemu intracelulárnemu uvoľňovaniu vitamínu C, ktorý nakoniec končí v krvnom obehu.

Lipozomálny vitamín C má nielen podstatne vyššiu mieru absorpcie ako bežné doplnky s vitamínom C, ale má aj svoje vlastné množstvo zdravotných výhod. Je to spôsobené fosfolipidmi používanými na obklopenie alebo zapuzdrenie vitamínu C - samotný mechanizmus, ktorý mu umožňuje obísť pomalé transportéry vitamínu C prítomné v čreve.

Čo to lipozómy sú?

Lipozómy sú v skutočnosti podobné bunkám. Rovnaké fosfolipidy, ktoré tvoria bunkové membrány, tvoria aj vonkajší obal lipozómov. Vnútorné a vonkajšie steny lipozómu sú tvorené fosfolipidmi, najbežnejšími z fosfatidylcholínu, na vytvorenie lipidovej dvojvrstvy. Dvojitá vrstva fosfolipidov (fosfolipidová dvojvrstva) vytvára okolo vodnej zložky (pretože obsahuje vodu) guľu, ako je rozpustený vitamín C.

Pretože vonkajšie obaly lipozómov napodobňujú naše bunkové membrány, môžu sa lipozómy pri kontakte "zlúčiť" s určitými bunkami a dodávať obsah lipozómov do bunky. Toto je vedecká výhoda lipozomálneho doručovacieho systému.

Lipozómy boli objavené v 60. rokoch. Tento nový systém podávania ponúka cielenú metódu na príjem živín do krvi bez toho, aby ich ničili tráviace enzýmy a kyseliny nachádzajúce sa v zažívacom trakte a žalúdku.

Čo to lipozomálny vitamín C je?

V prípade lipozomálneho vitamínu C tieto fosfolipidy zapuzdrujú vitamín C v ich jadre.

Ako už bolo spomenuté vyššie, predpokladá sa, že sa lipozómy zlučujú s bunkami zodpovednými za absorpciu živín, ktoré tvoria črevnú výstelku a nazývajú sa enterocyty. Pretože obchádzajú normálny mechanizmus absorpcie vitamínu C cez pomalé receptory vitamínu C typu 1 (sodíkovo závislé receptory vitamínu C SCVT 1), biologická dostupnosť je oveľa vyššia ako pri štandardných doplnkoch vitamínu C.

Užívanie lipozomálnej formy vitamínu C je z hľadiska absorpcie oveľa efektívnejšie ako tradičné spôsoby suplementácie vitamínu C.

Lipozomálny vitamín C - 5 účinkov na zdravie

Užívanie štandardného vitamínu C (kyselina askorbová) má pre ľudský organizmus niekoľko výhod. Tieto výhody sa však zväčšujú pri užívaní lipozomálneho vitamínu C.

Lipozomálny vitamín C a jeho biologická dostupnosť

Najznámejšou výhodou je, že lipozomálny vitamín C má oveľa vyššiu biologickú dostupnosť ako štandardný vitamín C.

Biologická dostupnosť jednoducho znamená, ako dobre sa vitamín C absorbuje do vášho systému. Ako sme už spomínali, lipozomálny doplnok vitamínu C umožňuje vášmu tenkému črevu absorbovať viac živín ako štandardný doplnok vitamínu C.

Štúdia uskutočnená v roku 2016 na 11 ľudských subjektoch zistila, že vitamín C enkapsulovaný v lipozómoch zvyšuje hladiny vitamínu C v krvi podstatne viac v porovnaní s neenkapsulovaným (nelipozomálnym) doplnkom v rovnakej dávke (4 gramy).

Biologická dostupnosť lipozomálneho vitamínu C je prekonaná iba intravenóznym (IV) vitamínom C. IV vitamín C, ktorý má zo svojej podstaty 100% biologickú dostupnosť, ale je oveľa invázivnejší, pretože vyžaduje zavedenie infúzie, špeciálne vyškolené zariadenie a 1 - 3 hodiny čas na pomalé stečenie infúzie.

Vysoké dávky IV vitamínu C sa používajú najčastejšie v spojení s liečbou rakoviny a poskytujú prooxidačný účinok, ktorý sa dá dosiahnuť LEN pri veľmi vysokých intravenóznych dávkach vitamínu C. Prooxidačný účinok vysokých dávok IV vitamínu C je veľmi odlišný ako nízke dávky vitamínu C, ktoré poskytujú antioxidačnú aktivitu.

Lipozomalny vitamin c

Lipozomálny vitamín C má vplyv zdravie srdca a mozgu

Podľa analýzy z roku 2004 môže príjem vitamínu C (prostredníctvom stravy alebo doplnkov) znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb asi o 25%.

Akákoľvek forma doplnku vitamínu C zlepšuje funkciu endotelu, ako aj ejekčnú frakciu. Endoteliálna funkcia spočíva v kontrakcii a relaxácii krvných ciev, enzymatickom uvoľňovaní za účelom riadenia zrážania krvi, imunity a adhézie krvných doštičiek. Ejekčná frakcia definuje „percento krvi, ktorá sa odčerpá (alebo vyvrhne) z komôr“, keď sa srdce stiahne pri každom údere. Tieto výsledky spolu naznačujú, že vitamín C môže hrať dôležitú úlohu v prevencii kardiovaskulárnych chorôb a zlepšovaní zdravia srdca.

Po mozgovej príhode alebo srdcovom infarkte je dôležité liečiť tkanivá poškodené nedostatkom kyslíka. Po obnovení prietoku krvi vedie reoxygenácia buniek predtým zbavených kyslíka k poškodeniu tkanív, ktoré sa nazýva „reperfúzne poškodenie“ a je sprevádzané „nadmernou tvorbou voľných radikálov“.

Ak sa vitamín C podáva intravenózne, je to silný antioxidant, ktorý dokáže pôsobiť a neutralizovať voľné radikály, ktoré spôsobujú oxidačný stres spôsobený reperfúziou. V jednej štúdii na zvieratách lipozomálny vitamín C zabránil reperfúzii poškodenia mozgového tkaniva, keď sa podával pred obmedzením prietoku krvi.

Hoci hladiny v krvi dosiahnuté intravenózne podaným vitamínom C sú oveľa vyššie ako lipozomálne vitamíny C, jedna štúdia zistila, že lipozomálny vitamín C bol pri prevencii poškodenia tkanív počas reperfúzie takmer rovnako účinný ako intravenózne podávaný vitamín C. Výskum sa uskutočňoval na 11 subjektoch, ktorí mali dočasnú prekážku prietoku krvi do ramien prietokom krvi škrtidlom.

Liposomalny vit C2

Lipozomálny vitamín C má vplyv na rakovinu

Intravenózne podávaný vitamín C sa môže vo vysokých dávkach použiť na boj proti rakovine v tandeme s tradičnou chemoterapiou. Možno sám nevyhubí rakovinu, ale určite môže zlepšiť kvalitu života a zvýšiť energiu a náladu mnohých pacientov s rakovinou.

V jednotlivých prípadoch môže IV vitamín C dokonca vyvolať ústup rakoviny. Recenzia z roku 2014 líči niekoľko správ o remisii pri užití IV vitamínu C s chemoterapiou. Nemali by ste sa však spoliehať na to, že intravenózne podávaný vitamín C indukuje remisiu alebo lieči rakovinu sám, pretože tieto prípady sú v najlepšom prípade ojedinelé. Vitamín C však môže byť skvelým pomocníkom pri tradičnej liečbe rakoviny.

Lipozomálny vitamín C nebol špeciálne testovaný u ľudí s rakovinou. Mnoho pacientov s rakovinou, ktorí dostávajú intravenózne vitamín C, však tiež používajú lipozomálny vitamín C vo vysokých dávkach medzi IV liečbou. Po podaní vysokej dávky IV vitamínu C nie je nezvyčajné, že hladiny v krvi klesnú pod normálnu hladinu v dňoch po infúzii (minimálne hladiny). Preto sa dôrazne odporúča zvýšiť hladinu vitamínu C orálne medzi infúziami vitamínu C, najmä na prevenciu nízkych minimálnych hladín vitamínu C v plazme.

Lipozomálny vitamín C má vplyv na výrobu kolagénu

Kolagén je najhojnejším proteínom v našom tele, avšak naša vlastná prirodzená produkcia kolagénu sa spomaľuje okolo 25. roku života. Vitamín C je kofaktorom v enzýmoch, ktoré produkujú kolagén, čo znamená, že je nevyhnutný pre funkciu a zdravie vašich kostí, krvných ciev a kĺbov, kde je veľa kolagénu. Keď hladina vitamínu C klesá, napríklad v čase stresu, infekcie, chronických chorôb (napr. cukrovka, autoimunitné ochorenie, ktoré generuje vysoké hladiny voľných radikálov a oxidačný stres), je ho pre produkciu kolagénu k dispozícii menej. Pretože kolagén je štrukturálny proteín, ktorý nás drží pohromade, môže sa to prejavovať ako slabšie kĺby, šľachy, cievy a spojivové tkanivo. Povrchovo sa slabší kolagén môže prejaviť ako ochabnutá pokožka s väčšími vráskami.

Lipozomálny vitamín C má vplyv na oxidačný stres

Vo všeobecnosti sa u každého živého tvora vyskytuje určitá úroveň oxidačného stresu. Podľa prehľadu z roku 2006:

„Existuje čoraz viac dôkazov o prepojení oxidačného stresu s rôznymi patologickými stavmi vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, chronických zápalových ochorení, postischemických poranení orgánov, diabetes mellitus, toxicity xenobiotík / liekov a reumatoidnej artritídy.“

Vitamín C je silný antioxidant a v ľudskom tele sa nachádza vo veľkom množstve.

Je lipozomálny vitamín C skutočne účinný?

Lipozomálny vitamín C bol podrobne preskúmaný. Jedna z najčastejšie kladených otázok o lipozomálnych doplnkoch je: Je lipozomálny vitamín C „hoax“?

Pravé lipozomálne alebo pro-lipozomálne doplnky nie sú toxické a môžu výrazne zvýšiť schopnosť tela absorbovať výživné látky, ktoré obsahuje. Kvôli rozsiahlemu vybaveniu a technológii potrebnej na ich výrobu sú lipozomálne doplnky zvyčajne nákladnejšie ako štandardný vitamín C, ale môžu poskytovať lepšiu absorpciu. Existuje však veľká variabilita medzi výrobkami a trochu vedomostí o nich vám určite pomôže.

Ako vieme, ktoré produkty sú „skutočným“ a účinným lipozomálnym vitamínom C?

Na rozdiel od termínu „lipozóm“ nie je termín „lipozomálny“, žiaľ, dobre definovaný. Mnoho výrobkov túto absenciu „lipozomálnej“ definície využíva. „Lipozóm“ je sférická štruktúra vyrobená z plášťa tvoreného fosfolipidmi a je obklopený vodou. V strede „lipozómu“ je zvyčajne hlavná zložka, ako je vitamín C alebo glutatión, tiež suspendovaný vo vode.

Lipozomálne“ na druhej strane neznamená „lipozómy“ - tieto výrazy nie sú jedno a to isté, aj keď znejú podobne. Pojem lipozomálny sa (niekedy) voľne používa len v tom zmysle, že obsahuje „tuk“. Takže výrobky, ktoré obsahujú len tuk (lipid) a vitamín C zmiešané dohromady, sa niekedy dajú nazvať „lipozomálne“. Obvyklým lipidom, ktorý tvorí lipozómy, je „fosfolipid“. Fosfatidylcholín je najhojnejším fosfolipidom a je hlavným stavebným kameňom bunkových stien, ako aj hlavnou zložkou vonkajšieho obalu lipozómov. Lipidová forma, ktorú niektoré doplnky používajú, však nie je fosfolipid a môže byť jednoducho vo forme mastnej kyseliny, ktorá nie je taká účinná.

Výrobky používajúce mastné kyseliny môžu byť označené ako „lipozomálne“ vitamíny C, ale nikdy nemôžu viesť k vytvoreniu lipozómov, a to ani pri vystavení vode, pretože vitamín C je kovalentne viazaný na mastnú kyselinu.

Mýtus o vitamínoch C rozpustných v tukoch

Dokonalý príklad produktu využívajúceho termín „lipozomálny“ je typ vitamínu C a ester vitamínu C. Estery ako Ascorbyl palmitát sa zvyčajne označujú ako „v tukoch rozpustné“ vitamíny C a predávajú sa ako „lipozomálne“, ale nikdy nebudú mať za následok vytvorenie skutočného „lipozómu“.

Uvádzame niektoré dôležité fakty o „askorbyl palmitáte“ rozpustnom v tukoch:

Askorbyl palmitát sa v prírode nenachádza. Je SYNTETICKÝ a vyrába sa kombináciou palmitátu (esteru, tuku) s vitamínom C (kyselinou askorbovou).

Askorbyl palmitát sa používa ako „POTRAVINÁRSKY KONZERVANT“ na predĺženie trvanlivosti určitých potravín, liekov a kozmetiky.

Ascorbyl palmitát je tiež známy ako „cetyl askorbát“ .... (dva rôzne názvy tej istej zlúčeniny).

Askorbyl palmitát je LEN 42,5% VITAMÍNU C.

Produkty, ktoré tvrdia, že „1600 mg lipozomálneho vitamínu C“ používajú iba askorbyl palmitát, POSKYTUJÚ IBA 680 mg skutočného vitamínu C (kyselina askorbová).

Tento posledný bod je veľmi dôležitý. Pretože sa Ascorbylpalmitát vyrába kombináciou vitamínu C (kyselina askorbová) s palmitátom (tuk), menej ako polovica z nich je pravý vitamín C!

Askorbyl oleát je ďalší ester vitamínu C veľmi podobný zlúčenine askorbyl palmitátu, ktorý viaže oleát (ďalší tuk) na kyselinu askorbovú.

Esterové formy vitamínu C, ako je askorbyl palmitát, sa po perorálnom užití ľahko strávia pomocou enzýmov v tenkom čreve, ktoré štiepia väzbu a okamžite uvoľňujú iba vitamín C (molekula kyseliny askorbovej) a ester, v tomto prípade palmitát, skôr ako dôjde k akejkoľvek absorpcii.

Keď dôjde k tomuto tráveniu, vitamín C sa uvoľní z esteru a nedôjde k zlepšeniu absorpcie v porovnaní so štandardným doplnkom vitamínu C. Biologická dostupnosť esterov vitamínu C rozpustných v tukoch je v podstate identická so samotným vitamínom C (kyselina askorbová).

Použité estery môžu mať dokonca negatívny vplyv, v závislosti od samotnej zložky.

Na rozdiel od prírodného vitamínu C (kyselina askorbová) môže byť podľa jednej štúdie askorbyl palmitát skutočne toxický pre kožné bunky poškodené pôsobením UV žiarenia.

Záverom je, že: tieto formy vitamínu C rozpustné v tukoch (askorbyl palmitát, alscorbyl oleát, cetyl askorbát) sa znehodnotia trávením skôr, ako dôjde k akejkoľvek absorpcii a uvoľneniu vitamínu C v tenkom čreve. Ďalším zavádzaním je, že tento "v tukoch rozpustný" vitamín C reálne OBSAHUJE MENEJ ako polovicu vitamínu C (kyselina askorbová)!

Iba málo ľudí má túto informáciu, čo vedie k tomu, že zaplatia nemalé peniaze za produkt, ktorý sa síce nazýva "lipozomálny", ale príliš sa nelíši od štandardnej kapsuly alebo prášku s vitamínom C.

Pretože výroba týchto foriem nie je nákladná, v ponuke nájdeme vysoké dávky, ako napríklad 1 200 - 1 800 mg vitamínu C, za nízku cenu.

Takže, aby sme odpovedali na otázku: Lipozomálny vitamín C nie je „podvrh“, ale nie všetky produkty označené ako lipozomálny vitamín C skutočne ponúkajú rovnaké výhody. Týka sa to najmä tých doplnkov, ktoré obsahujú estery vitamínu C rozpustné v tukoch.

Ako si vybrať najlepší lipozomálny doplnok vitamínu C

Niekoľko rôznych výrobcov ponúka lipozomálne doplnky vitamínu C. Ale ktorý je najlepší?

Existujú dva základné typy lipozomálnych doplnkov, ktoré súvisia s tvorbou „lipozómov“. Prvým z nich je už vytvorený lipozómový vitamín C a druhý je pro-lipozóm. Pro-lipozóm je chemicky viazaný vitamín C a obsahuje fosfolipidy spôsobom, ktorý vedie k tvorbe lipozómov v prítomnosti vody pri telesnej teplote.

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je produkt tvorený lipozómom, je, že jednou zo zložiek voda. Ak je v prísadách voda, pravdepodobne máte do činenia s vytvorenými lipozómami. Ak nie, pozeráte sa na pro-lipozóm. Uistite sa však, že oba obsahujú fosfolipidy, ako je fosfatidylcholín (odvodený od lecitínu).

Pro-lipozóm má potenciál stať sa lipozómom, keď je vystavený vode, čo núti fosfolipidy, aby sa okamžite zhromaždili prírodnými hydrofóbnymi silami do dvojvrstvy, ako je opísané vyššie.

Vo forme pro-lipozomálneho prášku je vitamín C obklopený (konjugovaný) vrstvou fosfolipidov a iných tukov špeciálnym technickým procesom, ktorý sa môže veľmi líšiť v účinnosti. To, ako dobre je tento vlastný proces viazania lipidov na vitamín C je kľúčové, pretože ak sú lipidy a vitamín C zmiešané iba dohromady (nie sú viazané), tvorba lipozómov s obsahom vitamínu C vo vnútri bude prinajlepšom sporadická, pretože vitamín C sa môže dispergovať oddelene od lipidov.

Kvapalné pro-lipozómy používajú lipidy (tuky) a vitamín C. Na základe patentovaných výrobných postupov budú tieto lipidy vytvárať lipozómy okolo hlavnej zložky, ak sú vystavené vode a správnym teplotným podmienkam, ako je tomu v prostredí tenkého čreva.

Novo vytvorené lipozómy môžu byť potom absorbované črevnými stenami, dodané do pečene a spracované v pečeni a uvoľnené do systémového obehu.

Zopakujme si: všetky formulácie „lipozómov“ (vytvorené lipozómy a pro-lipozómy) využívajú ako tukové činidlo fosfolipidy, fosfatidylcholín a lecitín na tvorbu lipozómov.

Bohužiaľ, veľa doplnkov vitamínu C označených ako „lipozomálne“ nie je v skutočnosti schopných držať lipidovú zložku a vitamín C pohromade, keď sú vystavené vode v tenkom čreve.

Uistite sa, že vitamín C pochádza z dobrého zdroja. Dobrý lipozomálny doplnok vitamínu C by nemal obsahovať GMO a mali by sa používať fosfolipidy odvodené od slnečnicového lecitínu.

Niektorí zákazníci dokonca trvajú na tom, aby vedeli, že pôvod vitamínu C nie je čínsky, ale ide o osobnú preferenciu.

Zhrnutie: dávajte si pozor na triky výrobcov a kúpte si kvalitný lipozomálny doplnok podľa týchto krokov:

  • Vyberte si formovaný lipozomálny alebo dobre vyrobený pro-lipozomálny doplnok, ktorý obsahuje vitamín C a fosfolipidy, ako je fosfatidylcholín. Nekupujte si estery vitamínu C, ktoré sú „rozpustné v tukoch“, ako napríklad askorbyl palmitát, askorbyl oleát alebo cetyl askorbát, pretože môžu oproti vitamínu C ponúkať len malú alebo vôbec nijakú výhodu.
  • Hľadajte a naštudujte si rôzne zdroje vitamínu C. Zatiaľ čo väčšina značiek používa čínsky vitamín C, Quali-C je značka vitamínu C vyrábaná v Škótsku s použitím kukurice pochádzajúcej z európskych zdrojov bez GMO.
  • Uistite sa, že doplnok neobsahuje GMO a taktiež sóju, lepok a mliečne výrobky.

Dávkovanie lipozomálneho vitamínu C

Národný inštitút zdravia odporúča mužom a ženám, aby nikdy neužívali viac ako 2 000 miligramov doplnku stravy s vitamínom C každý deň.

Pre špecifické zdravotné problémy môže byť potrebná vyššia dávka. Centrum Linusa Paulinga odporúča dávku 2 000 miligramov denne, ktorá je všeobecne veľmi bezpečná a môže zodpovedať za horšiu absorpčnú kapacitu u niektorých jedincov. Medzi ľudí, ktorí môžu mať z tejto vysokej dávky najväčší úžitok, patria starší ľudia a fajčiari, ktorí tiež majú zvýšenú potrebu vitamínu C.

Všeobecne by vám dávka 1 000 - 2 000 mg / deň mala poskytnúť všeobecné zdravotné výhody vitamínu C na:

  • podporu imunity
  • zdravie mozgu
  • výrobu kolagénu
  • kardiovaskulárnu ochranu
  • výrobu energie
  • zvýšenú prítomnosť antioxidantov

Na ochranu pred oxidačným poškodením, ku ktorému môže dôjsť po infarkte alebo mozgovej príhode v dôsledku reperfúzie, sa použilo 4 000 mg lipozomálneho vitamínu C.

Aj keď sú tieto výsledky veľmi sľubné, navrhujeme upraviť dennú udržiavaciu dávku na prahovú hodnotu 2 000 mg, pokiaľ vám lekár neodporučí užiť väčšie množstvo alebo nemáte zvýšenú hladinu oxidačného stresu z chronického ochorenia alebo akútnej infekcie, ktorá si vyžaduje vyššie dávky.

Vedľajšie účinky lipozomálneho vitamínu C

Aj keď vysoká dávka vitamínu C nemusí byť technicky „toxická“, môže spôsobovať vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť alebo hnačka.

Liekové interakcie

Vitamín C interaguje s určitými liekmi alebo živinami.

Lieky ADD a ADHD využívajú amfetamíny. Vitamín C môže oslabiť účinok liekov na báze amfetamínov obmedzením ich účinku, hoci tento výsledok nebol u ľudí reprodukovaný.

zdroj: coremedscience.com