< Spať na články

Leto je nenávratne preč a žiaľ, rovnako aj úroda mnohých obľúbených letných druhov ovocia. Prichádza obdobie zvýšeného výskytu respiračných ochorení, ako je chrípka, nádcha, prechladnutie či angína. Preto by ste sa mali s prichádzajúcou jeseňou zamerať na zber ovocia, ktoré je typické pre toto krásne obdobie.

Poďme sa spolu pozrieť bližšie na top 5 jesenných ovocí, ktoré je výživné a zároveň zdraviu prospešné.

Sipky

Šípky

Šípky sú také plné vitamínu C, že si táto živina zaslúži osobitnú zmienku. Mimochodom, vedeli ste, že ovocie obsahuje 30-násobok vitamínu C ako je v pomaranči? Jednou z hlavných výhod vitamínu C je potenciálna stimulácia tvorby kolagénu v tele. Kolagén je proteín, ktorý v tele vytvára spojovacie tkanivo. Vitamín tiež lieči zápal a zlepšuje imunitu. Bráni skorbutu, ochoreniu, ktoré môže spôsobiť svalovú slabosť, bolesti kĺbov, vyrážky a stratu zubov.

Vitamín C v šípkach tiež pomáha udržiavať zdravie krvných ciev. A kvôli vysokým hladinám tohto vitamínu dokonca aj indiánske kmene použili čaj zo šípok na liečbu respiračných ochorení. Vitamín C v šípkach tiež pomáha telu lepšie vstrebávať železo. Železo má niekoľko výhod, z ktorých hlavnou je prevencia anémie a udržanie zdravej krvi. A áno, vitamín C môže pomôcť predchádzať a skrátiť trvanie príznakov nachladnutia a chrípky. Nemusíte sa teda obávať ani keď sa mení ročné obdobie.

Použitie šípok

Zo šípok si môžete pripraviť čaj a je možné vyrábať z nich tiež sirupy, zaváraniny, kompóty, domáce víno, alebo šípkový likér.

Tip na varenie šípok

Pokiaľ ide o varenie šípok (alebo akýchkoľvek potravín bohatých na vitamín C), nikdy nepoužívajte hliníkové misky alebo riad, pretože môžu zničiť vitamín v potravinách.


čítaj tiež

Šípky - 10 účinkov na zdravie

Šípky - 10 účinkov na zdravie

Blahodárne účinky šípok poznali už naše babičky a v ľudovom liečiteľstve majú nezastupiteľné miesto aj dnes. Ak chcete posilniť svoj imunitný systém a dodať telu dostatočnú dávku vitamínu C, potom sa vydajte na ich zber.

Trnky

Trnky

Trnky nachádzame popri chodníkoch, ale málokoho napadne si odtrhnúť a dať si túto jesennú vitamínovú bombu. Možno vás odrádza ich trpká chuť, ale trnky by mali byť súčasťou vašej prírodnej lekárne. Ovocie a listy trnky obsahujú množstvo vitamínu C, triesloviny, flavonoidy i organické kyseliny. Sušené ovocie sa často používalo na liečenie porúch močového mechúra, obličiek a žalúdka, zatiaľ čo čaj z varených listov sa používa ako kloktadlo na bolesť hrdla, angínu a laryngitídu.

Čaj z kvetov trnky je užitočný na liečbu ochorení dýchacieho traktu. Posilnite si imunitu ich pravidelnou konzumáciou a buďte počas zimy odolní voči virózam.

Použitie trniek

Trnky môžete konzumovať čerstvé, môžete ich spotrebovať ako šťavu, sirup, lekvár i kompót.

Sušiť môžete plody, listy i kvety, ktoré použijete na prípravu čaju.


čítaj tiež

Trnky - 6 účinkov na zdravie

Trnky - 6 účinkov na zdravie

Trnka má síce malé, kyslé a trochu trpké plody, ale je neskutočne zdravá a prospešná pre naše zdravie. Nazbierajte si túto zdravú vitamínovú bombu a počas zimy budete zdraví.

Rakytnik

Rakytník

Rakytník je po stáročia využívaný Tibeťanmi a Číňanmi a jeho popularita rastie aj u nás a z rakytníka sa stáva super potravina. Toto super ovocie, ktoré sa používa v tradičnej čínskej medicíne na podporu trávenia a posilnenie imunitného systému, sa tiež používa na vykašliavanie a ako prostriedok na odstránenie prechladnutia a chrípky, pomáha udržiavať zdravé oči, srdce i pokožku.

100 g rakytníka obsahuje až 400% odporúčanej dennej dávky vitamínu C, čo je až 15-násobne viac oproti citrusovým plodom. Chemické analýzy potvrdili, že rakytník obsahuje 10 rôznych vitamínov, 28 rôznych minerálov, 18 aminokyselín, vysoký obsah mono- apolynenasýtených esenciálnych mastných kyselín (omega 3, 6, 7 a 9), fytosterolov a karotenoidov.

Použitie rakytníka

Rakytník môžete konzumovať v čerstvom stave, ale keďže má zvieravú a kyslú chuť, je lepšie ho zaliať medom a tak užívať. Môžete si z neho pripraviť marmeládu, želé, likér, šťavu, kompót, med i sirup.

čítaj tiež

Rakytník - 8 účinkov na zdravie

Rakytník - 8 účinkov na zdravie

Rakytník je známy svojimi hojivými a liečebnými účinkami, pomáha prevencii rôznych ochorení a celkovo prospieva ľudskému zdraviu.

Brusnice

Brusnice

Brusnice majú veľmi vysoký obsah biologicky aktívnych rastlinných zlúčenín a antioxidantov - najmä flavonolpolyfenolov, sú bohatým zdrojom niekoľkých vitamínov a minerálov, najmä vitamínu C. Čerstvé brusnice obsahujú takmer 90% vody, ale zvyšok tvoria väčšinou sacharidy a vláknina.

Jesenné obdobie prináša so sebou aj problémy s infekciou či zápalom močových ciest, preto by brusnice mali byť súčasťou vášho jedálnička. Brusnice sú jedným z najbohatších ovocných zdrojov proantokyanidínov - najmä typu A, vďaka čomu sú výborným preventívnym prostriedkom (infekciu neliečia) proti infekcii močových ciest.

Ďalej vám brusnice pomáhajú posilňovať imunitu, udržiavať zdravú pokožku i vlasy, zdravé srdce a navyše vám pomôžu schudnúť.

Použitie brusníc

Vďaka svojej veľmi ostrej a kyslej chuti sa brusnice jedia zriedkavo surové. Môžete si z nich pripraviť čerstvú šťavu, džús, omáčku k mäsu alebo grilovanému syru, lekvár, zavárame ich, môžete ich pridať do koláčov, sušiť i mraziť.

čítaj tiež

Brusnice - 10 účinkov na zdravie

Brusnice - 10 účinkov na zdravie

Nie je tajomstvom, že bobule sú pre nás dobré. Jahody, čučoriedky, ríbezle či maliny - všetky sú naplnené antioxidantmi, vlákninou a mnohými ďalšími živinami. Je tu však často prehliadaná bobuľa, ktorá nám poskytuje mnohé zdravotné výhody - brusnica.

Aronia

Arónia

Arónia vo svojich 100 g obsahuje neskutočné množstvo antioxidantov, najmä polyfenolov, 1480 mg antokyanínov a 664 mg proantokyanidínov. Arónia má významné zdravotné prínosy, pokiaľ ide o boj proti rastu určitých druhov rakoviny a súvisiacemu poškodeniu tela. Má pozitívne účinky, pokiaľ ide o inzulín a zlepšenie imunitnej funkcie. Tieto účinky môžu byť obzvlášť cenné pre ľudí s cukrovkou alebo prediabetov. Bobule arónie sú účinné pri znižovaní krvného tlaku a napomáhajú relaxácii krvných ciev.

Použitie arónie

Podobne ako brusnice aj arónia sa kvôli trpkej chuti nedá konzumovať surová. Môžete si z nej pripraviť víno, šťavu, džús, lekvár, sirup, tinktúru, môžete ju zavárať s iným ovocím, sušenú aróniu môžete pridať do ovocných koláčov či mafinov a pripraviť si z nej môžete aj čaj.

čítaj tiež

Arónia - 10 účinkov na zdravie

Arónia - 10 účinkov na zdravie

Arónia sa radí medzi superpotraviny vďaka vysokému obsahu antioxidantov, najmä polyfenolov, ktorých má najviac zo 143 druhov rastlín. Tieto bobule majú mnoho zdravotných výhod, preto ich určite začleňte do svojho jedálnička.

zdroj: rxlist.com, stylecraze.com, heartofenglandforest.com, indigo-herbs.co.uk, healthline.com