
Brokolica obsahuje nezvyčajne silnú kombináciu vitamínu A (vo forme betakaroténu) a vitamínu K. Ďalej obsahuje dvojnásobné množstvo vitamínu C ako pomaranč a taktiež obsahuje selén, minerál, ktorý má protirakovinové a protivírusové vlastnosti. 100 kalórií z brokolice obsahuje 11,2 gramov proteínov, je to bohatý zdroj vlákniny, betakaroténu a kyseliny listovej.
Variť, spariť alebo konzumovať surovú
Vplyv brokolice na naše zdravie si môžete prečítať tu, otázka teraz znie, či je lepšie brokolicu a podobnú hlúbovú zeleninu konzumovať v surovej alebo varenej forme. Surová brokolica obsahuje rastlinný enzým, ktorý sa pretvára na sulforafán, vysoko účinnú protirakovinovú látku. Myrozináza sa však stráca pri teplotách nad 80 °C. Pri dlhšom varení sa oberáme aj o vitamín C. Naopak, varom sa zlepšuje stráviteľnosť brokolice a neničia sa tzv. indoly, čo sú vynikajúce fytochemické látky, ktoré pomáhajú brániť rastu nádorových buniek.
Odporúčame teda brokolicu upraviť na pare tak, aby bola "al dente" - to znamená aby bola pevná a pružná, zároveň by sa však mala dať ľahko pohrýzť. Získame tak maximálne množstvo živín a účinných látok - vitamín C ani myrozináza (sulforafán) sa nezničí a brokolica bude ľahšie stráviteľná ako za surova.
čítaj tiež

Brokolica - 10 účinkov na zdravie
Brokolica má na naše telo množstvo zdravotných účinkov a mnohí svetovo uznávaní odborníci na výživu ju zaraďujú medzi desať najzdravších potravín.
Viac o brokolici a jej účinkoch na zdravie.
zdroj: casprezeny.azet.sk