Ako jesť vajcia aby boli najzdravšie
< Spať na články
Vajcia a ich vplyv na zdravie
Niekto ich má najradšej v praženici, niekto "na tvrdo" a niekto zase "na mäkko". Je veľa spôsobov ako si pripraviť vajce, ale nie všetky spôsoby sú zdravé. Povedzme si, aká príprava vajec je pre naše telo najzdravšia.
Vajcia sú z hľadiska obsahu živín ozajstným zázrakom. Sú zdrojom selénu, iódu, fosfóru, molybdénu, cholínu, luteínu, vitamínov A, B2, B5, B12, D, E a K. Navyše obsahujú množstvo bielkovín a esenciálnych mastných kyselín. O tom, že cholesterol vo vaječnom žĺtku výrazne nevplýva na množstvo cholesterolu v krvi sme už písali v predchádzajúcom článku. Nie je však jedno, ako si vajce pripravíte.
čítaj tiež
Praženica, volské oko, omeleta
Úplne najhoršia príprava vajec je smaženie na tuku. Vo všeobecnosti platí, že čím vyšším teplotám vajíčka vystavujete, tým horší dopad to má na ich štruktúru. Tuk obsiahnutý vo vajíčkach totiž začne oxidovať a môže sa premeniť na zoxidovaný tuk – nežiaduci. Taktiež prichádzame o dôležité vitamíny a antioxidantym ktoré sa nachádzaju hlavne v žĺtku.
Vajce na tvrdo
Vajce na tvrdo je lepší spôsob prípravy ako smaženie na tuku. Vajce neprichádza do styku s takou veľko teplotou a tým pádom tuky v ňom neoxidujú. Stále však prichádzame o dôležité vitamíny a antioxidantym ktoré sa nachádzaju v žĺtku.
Surové vajce
Pri konzumácii surových vajec dostanete do tela všetky vitamíny a antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v žĺtku avšak telo zo surového vajca nevie využiť také množstvo bielkovín(55-64%), ako keď je vajce tepelne upravené(94%). Taktiež sa vystavujete možnosti nakazenia salmonelózou.
Vajce na mäkko - víťaz testu
Vajce na mäkko v sebe spája skoro všetky pozitíva tepelnej úpravy vajec.
- Vajce nie je upravené na tuku a pri veľmi vysokej teplote, takže nedochádza k oxidácii tukov vo vajci.
- Bielko je uvarené, takže telo z neho vie využiť až 94% bielkovín oproti surovému bielku, kde telo vie využit len 55-64%.
- Žĺtko ostáva surové, takže v ňom ostáva vačšina vitamínov a antioxodantov
zdroj: https:academic.oup.com/jn/article/128/10/1716/4723080