Top 5 najlepších životabudičov

< Spať na články

Poznáme to asi všetci, potrebujete sa v práci sústrediť alebo máte náročné skúškové obdobie a Vám sa do toho nechce, pretože ste úplne bez energie. Namiesto sústredenia len bezmyšlienkovito sedíte a pozeráte do monitora alebo knihy. Najlepšie by Vám pomohol spánok, ale ak si ho nemôžete dovoliť, potrebujete niečo čo Vás nakopne.

V tomto prípade siahnite po niektorom z týchto piatich najlepších prírodných životabudičov, ale poriadne ich zapite vodou, pretože dobrý pitný režim má tiež vplyv na Vašu sústredenosť a energiu.

Top 5 najlepších životabudičov


Kava

Káva

Kofeín, najčastejšie konzumovaná psychoaktívna látka na svete, je najznámejšou ingredienciou kávy. Stimuluje centrálny nervový systém a zvyšuje produkciu neurotransmiterov, ako sú serotonín, dopamín a noradrenalín, ktoré zlepšujú vašu náladu. Dve šálky kávy denne zabraňujú riziku samovraždy až o 50%.

Káva tiež pomáha zvyšovať vašu výkonnosť. Asi hodinu pred tréningom si dajte šálku čiernej kávy a váš výkon sa môže zvýšiť o 11-12%. Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu v krvi. Adrenalín je hormón „boja alebo úteku“ vášho tela, ktorý vám pomáha pri príprave na fyzickú námahu.


Caj

Zelený čaj

Vďaka výhodám zvyšujúcim energiu je zelený čaj jedným z najzdravších bylinkových nápojov na trhu.

Zelený čaj vám pomáha sústrediť sa z dvoch dôvodov: po prvé - obsahuje kofeín a po druhé - obsahuje leanín. Nie je pochýb o tom, že kofeín vám pomáha sústrediť sa a zvyšuje vašu bdelosť. Ale čo je to leanín? Je to zložka, o ktorej sa preukázalo, že „zvyšuje aktivitu alfa-vĺn“, ktorá zvyšuje pokoj a uvoľňuje kofeín do tela pomalšie. Tieto dve zložky sa tiež kombinujú, aby vytvorili lepšiu schopnosť zameranú na pozornosť, presnosť a koncentráciu.

Či už potrebujete životabudič popoludní, povzbudenie pred tréningom alebo niečo, čo zvýši vašu koncentráciu, jeden pohár denne vám poskytne presne to, čo potrebujete.

produkt

Zelený čaj povzbudzujúci

Zelený čaj povzbudzujúci

Zelený čaj je vhodný pre fytoterapiu, priaznivo ovplyvňuje cievy a zlepšuje krvný obeh...

Pozrieť v obchode

Rozdiel medzi kofeínom a teínom

Káva aj čaj sú známe svojimi povzbudzujúcimi účinkami vďaka obsahu kofeínu či teínu. Sú ale tieto dve látky totožné? V skutočnosti niet žiadneho rozdielu, pretože kofeín a teín sú jedna a tá istá látka - rovnaké molekuly. Keď sa v roku 1819 izoloval kofeín, predpokladalo sa, že čaj obsahuje podobnú, ale odlišnú látku: teín. Rovnaká látka sa preto bežne nazýva dvoma rôznymi spôsobmi (kofeín alebo teín).

To však neznamená, že medzi kávou a čajom nie je žiadny rozdiel. Kofeín v káve a teín v čaji sa správajú inak. Kofeín z kávy je oveľa silnejší ako teín z čaju a má tiež silnejšie stimulačné účinky. Kofeín z kávy v tele pôsobí oveľa rýchlejšie, pretože sa neviaže na žiadne iné látky. Opak však platí o teíne. Jeho molekuly sa viažu na ostatné látky, ako sú aminokyseliny a triesloviny, nachádzajúce sa v čaji. Telo musí teda tieto väzby rozložiť, aby teín mohlo využiť.

Čaj v skutočnosti obsahuje viac kofeínu ako káva, ak sa meria v sušenej forme. Je to v rozpore so všetkým, čo ste si mysleli? Nie ste sami, našťastie pre nás čaj všeobecne nekonzumujeme v suchom stave. Po príprave má čaj na rozdiel od kávy asi 1/2 až 1/3 kofeínu. Šálka kávy môže teda obsahovať až 80 mg kofeínu, zatiaľ čo šálka čaju obsahuje asi 30-40 mg kofeínu (po 2-3 minútach lúhovania).

Výhodou čaju oproti káve je, že spôsobuje postupné uvoľňovanie kofeínu, ktorý v tele vydrží dlhšie, zatiaľ čo po vypití kávy ide o rýchly nástup a aj rýchlejšie vyprchanie látky z tela.

Pozor si treba dávať aj na dobu lúhovania. Napríklad čierny čaj lúhovaný 2-3 minúty má povzbudzujúce účinky, pretože sa najprv uvoľnuje kofeín z listov čaju, ale po 4-5 minútach už pôsobí upokojujúco, pretože už uvoľnil aj katechín, ktorý zoslabuje účinok kofeínu. Jednoducho povedané, ak si potrebujete zlepšiť koncentráciu a sústredenosť vypite šálku čaju v pravý čas.


Guarana

Guarana

Guarana je najznámejšia ako zložka populárnych energetických nápojov. Je vynikajúcim zdrojom kofeínu, ktorý vám pomáha udržiavať pozornosť a mentálnu energiu. Semená guarany môžu obsahovať štyri až šesťkrát viac kofeínu ako kávové zrná. Kofeín v guarane sa viaže na adenozínové receptory a bráni ich aktivácii, čím pomáha mozgu relaxovať a udržiava vás v bdelom stave.

Guarana môže navyše zlepšiť vašu schopnosť učiť sa a pamätať si. Už nízke dávky guarany môžu zlepšiť vašu náladu, bdelosť, učenie a pamäť. Za tieto účinky sú zodpovedné zlúčeniny v guarane a samozrejme kofeín.


Zensen

Ženšen

Ženšen, známy tiež ako ázijský, čínsky alebo kórejský ženšen, sa v čínskej medicíne používa už tisíce rokov.

Zložky ženšenu, ako sú polysacharidy a oligopeptidy, pomáhajú zvýšiť fyzickú aktivitu znížením oxidačného poškodenia a zvýšením produkcie energie v bunkách. Jednoducho povedané, ženšen posilňuje vaše telo a zvyšuje energiu. Pomáha tiež stimulovať fyzickú a duševnú aktivitu u ľudí, ktorí sa cítia slabí a unavení. Významne prospieva vašej nálade a udrží vás v uvoľnenom stave. Funguje ako adaptogén, pomáha telu prispôsobiť sa alebo fungovať normálne, keď sa vysporiadate s fyzickým alebo emocionálnym stresom.

produkt

Ženšen panax 520 mg

Ženšen panax 520 mg

Ženšen je získavaný zo starých koreňov ženšenu, ktoré sú najvyššej kvality...

Pozrieť v obchode

Klanopraska

Klanopraška čínska

Ďalšie liečivou rastlinou, ktorú možno uviesť, je klanopraška čínska (Schizandra chinensis), ktorá je veľmi obľúbená v tradičnej čínskej medicíne. V malých dávkach má na organizmus celkovo povzbudivé účinky, vo väčších dávkach pôsobí sedatívne. Je preto s úspechom používana proti únave, podľa posledných informácii dokonca proti chronickému únavovému syndrómu. Zlepšuje sústredenie, schopnosť koncentrovať sa a udržať pozornosť.

1 gram prášku zo semien poskytuje po štyridsiatich minútach stimulačný efekt po dobu až 6 hodín.

popradske.sk, artimondo.co.uk, blog.warriorcoffee.com, healthline.com, celostnimedicina.cz