
Dojčenský vývoj sa začína už pri narodení. Počas prvých štyroch mesiacov vášho dieťaťa sa toho veľa stane. Väčšina detí dosahuje určité míľniky v podobnom veku, ale každé dieťa rastie a rozvíja sa vlastným tempom.
Vývoj dojčaťa od 0-4 mesiacov
Starostlivosť o dieťa sa na prvý pohľad môže zdať ako nekonečný cyklus kŕmenia, výmeny plienok a upokojenia dieťaťa. Ale čoskoro sa objavia príznaky rastu a vývoja vášho dieťaťa.
Motorické zručnosti - hlavička vášho dieťatka bude na začiatku knísavá (preto mu ju treba stále podopierať) a pohyby budú trhané. Čoskoro sa naučí zdvihnúť hlavu a hrudník, keď bude ležať na bruchu, ako aj naťahovať a kopať nohami. Ak ponúkate dieťatku hračku, môže ju na chvíľu chytiť a pevne držať.
Sluch - dieťa je citlivé na úroveň hluku. Postupom času začne reagovať na zvuk vášho hlasu tým, že sa na vás usmeje a zamrnká. Začne sa tiež otáčať smerom k zvukom.
Zrak - počas kŕmenia sa dieťa pravdepodobne sústredí na vašu tvár, najmä na vaše oči. Vo veku 1 mesiaca bude uprednostňovať výrazné vzory v ostro kontrastných farbách alebo čiernobiele. Okolo 2 mesiacov budú oči dieťaťa koordinovanejšie, čo mu umožní sledovať predmety. Čoskoro začne rozoznávať známe predmety a ľudí na diaľku.
Komunikácia - keď hovoríte alebo sa jemne s dieťaťom hráte, môže do veku 2 mesiacov mrnkať a opakovať samohlásky.
Zuby - v období troch - štyroch mesiacov začínajú niektorým detičkám rásť zúbky. Prejavuje sa to strkaním rúčok a rôznych predmetov do pusy, deti viac slintajú (môj manžel toto obdobie nazýva "slintavica" :-) a sú nepokojné a plačlivé. V puse dieťaťa môžete pozorovať biele kopčeky, čo je znamenie, že sa tam snaží zúbok prerezať cez ďasno.

Dojčenská strava
Dojčenská strava znamená, že dieťa bude dostávať dostatok živín počas prvého roka života. Zabezpečenie správnej výživy pomôže dieťa chrániť pred chorobami. Správna výživa mu tiež pomáha zostať zdravý počas starnutia. Je potrebné, aby ste s dieťaťom podstupovali pravidelné kontroly u lekára a tak sa ubezpečíte, že rastie a vyvíja sa správne.
Dojčatá vo veku 0-4 mesiacov by mali dostávať IBA materské mlieko alebo dojčenskú výživu. Okrem materského mlieka či dojčenskej výživy nepotrebuje žiadne iné potraviny. Živiny, ktoré potrebuje pre svoj zdravý vývoj a rast, a ktoré materské či dojčenské mlieko obsahuje zahŕňajú kalórie, bielkoviny, tuky, vitamíny a minerály. Materské mlieko alebo dojčenskú výživu ponúkajte dojčaťu dovtedy, až kým nezačne prejavovať znaky toho, že je pripravené na konzumáciu prvých príkrmov, alebo kým vám to neodporučí pediater. Nezabúdajte však, že každé dieťa rastie a mení sa vlastným tempom.
Dieťa vo veku 0-4 mesiacov bude normálne jesť asi 60 až 120 ml materského mlieka alebo dojčenskej výživy pri každom kŕmení a bude mať obvykle hlad každé 2-3 hodiny. To znamená, že ho budete kŕmiť 8-12krát za deň. Ako deti rastú, môžu obdobia medzi kŕmením trvať dlhšie (3 až 4 hodiny) alebo ak prechádzajú rastovým špurtom, môžu sa chcieť kŕmiť častejšie. Pamätajte na to, že deti vám dajú znamenie, keď majú hlad alebo sú sýte.
Pamätajte ale aj na to, že dieťa nemusí byť hladné zakaždým, keď je umrnčané či plačlivé. Môže iba potrebovať odgrgnúť, vymeniť plienku alebo sa len chce nosiť na rukách.

Najlepšie je dojčenie
Dojčenie je pre vaše dieťa najlepšie. Ponúkame vám niekoľko rád, ktoré treba mať pri dojčení na pamäti.
- Dojčenie je najlepšou výživou pre deti.
- Koľko mlieka produkujete, záleží na tom, ako často a koľko dojčíte (týka sa to hlavne novorodeniatok).
- Materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú bábätkám vyhnúť sa chorobám.
- Dojčené deti sú menej náchylné na vznik alergií.
- Dojčenie vám pomáha dostať sa späť do formy a znižuje riziko rakoviny prsníka.
- Dojčenie pomáha šetriť peniaze, pretože nemusíte kupovať dojčenské mlieko.
- Väčšina mamičiek môže dojčiť s trochou praxe. Nezabudnite piť veľa tekutín a nevzdávajte sa.
- Ak dojčíte a užívate nejaké lieky informujte o tom lekára.
- Ak je to možné, dojčte svoje dieťa prvý rok jeho života.
Výhody dojčenia
Dojčenie počas prvých 6 mesiacov má pre dojčatá a matku veľa výhod. Najdôležitejšou z nich je ochrana pred gastrointestinálnymi (tráviacimi) infekciami. Včasné zahájenie dojčenia do 1 hodiny po narodení chráni novorodenca pred získaním infekcií a znižuje úmrtnosť novorodencov. Riziko úmrtnosti na hnačku a iné infekcie sa môže zvýšiť u dojčiat, ktoré sú buď čiastočne dojčené alebo vôbec nie sú dojčené. Materské mlieko je tiež zdrojom energie a živín počas choroby a znižuje úmrtnosť detí, ktoré sú podvyživené.
Ak svoje dieťa dojčíte zdravým a milujúcim spôsobom, pomáhate mu rozvíjať v sebe dobré pocity. Láskyplné dojčenie poskytuje dieťaťu pocit bezpečia a šťastia. Dojčenie v pravidelných časových intervaloch umožňuje dieťaťu, aby sa cítilo príjemne a spokojne. Deti a dospievajúci, ktorí boli dojčení ako batoľatá, majú nižšiu pravdepodobnosť nadváhy alebo obezity. Okrem toho majú lepšie výsledky v testoch inteligencie a majú vyššiu školskú dochádzku.
Dojčenie je spojené tiež s vyšším príjmom v dospelosti. Zlepšenie vývoja dieťaťa a zníženie nákladov na zdravie vedie k hospodárskym prínosom pre jednotlivé rodiny, ako aj na vnútroštátnej úrovni. Dlhšie trvanie dojčenia tiež prispieva k zdraviu a pohode matiek: znižuje riziko rakoviny vaječníkov a prsníkov. Dojčenie detí vo veku do 6 mesiacov má tiež hormonálny účinok, ktorý často vyvoláva nedostatok menštruácie. Ide o prirodzenú (aj keď nie bezpečnú) metódu antikoncepcie, ktorá je známa ako metóda laktačnej amenorey.

Zdravá výživa pre dojčiace mamičky
Ak dojčíte, budete potrebovať prijímať asi 500 kalórií denne. Pokúste sa vyberať výživné potraviny. Nezabudnite dodržiavať pitný režim a denne vypiť najmenej 8-12 pohárov vody. Počas dojčenia si môžete dopriať aj šálku kávy, ale nezabúdajte, že obsahuje kofeín, ktorý prechádza do materského mlieka, tak limit určite neprekračujte.
Môže jedlo zmeniť chuť materského mlieka?
Chuť materského mlieka sa môže líšiť v závislosti od vašej stravy. Zo začiatku sa vášmu dieťaťu možno nebudú páčiť niektoré silné príchute, ktoré sa vyskytujú v materskom mlieku. Postupom času si ale zvykne na to, čo jete. Ak vášmu dieťaťu vadia niektoré druhy potravín, ktoré konzumujete, môžete skúsiť jesť ich menšie porcie, aby si dieťa mohlo zvyknúť na ich chuť pomaly. Vaše materské mlieko bude mať obvykle bielu alebo namodralú farbu. Ak budete jesť veľa tmavej listovej zeleniny, farba vášho materského mlieka sa môže mierne zmeniť, ale táto zmena je neškodná.

"Umelé" dojčenské mlieko ako náhrada za materské
Ak z akéhokoľvek dôvodu dojčiť nemôžete, sú k dispozícii rôzne dojčenské mlieka, ktoré sú vyrobené tak, aby vyhovovali osobitným potrebám vášho dieťaťa. Vybrať si môžete z niekoľkých rôznych značiek práve tú, ktorá vášmu dieťatku bude najviac vyhovovať.
Dojčenské mlieko, ktoré chcete kúpiť, by malo vždy obsahovať železo. Toto je dôležitá živina pre vaše dieťa. Pri kŕmení dieťaťa z fľaše je potrebné pamätať na to, že:
- Držte cumlík fľaše plný, aby dieťa nehltalo vzduch.
- Držte si dieťa blízko svojho tela a podopierajte mu hlavu.
- Nenechávajte svoje dieťa samé s fľašou.
- Nedávajte svoje dieťa do postele s fľašou.
Kedy by ste mali vyhľadať pomoc?
Ak vaše dieťa nepriberá na váhe, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára alebo dietetika. Môžu vám pomôcť, ak máte problémy s dojčením alebo ak dieťa nedostáva každý deň dostatok výživy. Porozprávajte sa s detským lekárom, ak má vaše dieťa hnačku alebo zvracia alebo ak nemôže prijímať materské mlieko alebo dojčenskú výživu dlhšie ako 1 deň. Môže to znamenať, že dieťa nie je schopné stráviť mlieko, ktoré mu dávate.
Ďalej vyhľadajte pomoc ak:
- Ak dieťaťu zvyčajne trvá viac ako 20-30 minút na kŕmenie alebo má problémy so saním či prisaním.
- Ak dieťaťu pri kŕmení často vyteká materské mlieko alebo dojčenská výživa zo strán úst.
- Ak dieťa po kŕmení často alebo vo veľkom množstve grcká.
- Ak je dieťa počas kŕmenia alebo krátko po ňom plačlivé alebo nepokojné. Napríklad niektoré deti zakrivujú chrbát, keď kŕmenie nefunguje dobre.
- Ak dieťa nikdy neprejaví hlad alebo sýtosť.
- Ak má dieťa bolesti bruška pri pohybe čriev.
zdroj: chsciowa.org, ucanr.edu, who.int, mayoclinic.org