< Spať na články

Obsah článku

    Artemisinín - 4 účinky na zdravie

    Artemisinín, hlavný aktívny prvok v rastlinnom druhu Artemisia annua, je jednou z najčastejšie predpisovaných terapií v tradičnej čínskej medicíne.
    Prvýkrát bol vyvinutý ako liek na liečbu malárie a odvtedy sa stal štandardnou liečbou tohto ochorenia na celom svete. Dnes vedci skúmajú jeho využitie ako alternatívnej terapie pri liečbe rakoviny.

    Keďže artemisinín reaguje s rakovinovými bunkami bohatými na železo za vzniku voľných radikálov, pôsobí tak, že napáda špecifické rakovinové bunky, pričom normálne bunky necháva nepoškodené. Hoci je potrebný ďalší výskum terapeutika, doterajšie správy sú sľubné.

    Čo to artemisinín je?

    Artemisinín je liek získaný z Artemisia annua, ázijskej rastliny známej aj ako palina ročná. Rastlina sa v tradičnej čínskej medicíne používa už 2000 rokov na liečbu horúčky, bolesti hlavy, krvácania a malárie a bola skúmaná pre jej účinnosť proti iným ochoreniam, vrátane osteoartritídy, Chagasovej choroby a rakoviny. Dnes sa používa na výrobu terapeutických kapsúl, čajov, lisovaných štiav, extraktov a práškov.

    Artemisinín pomáha pri liečbe rakoviny
    Artemisinín pomáha pri liečbe rakoviny

    Artemisinín - 4 účinky na zdravie

    Artemisinín pomáha pri liečbe rakoviny

    Výskum artemisinínu na rakovinu naznačuje, že zložka môže fungovať ako alternatívna terapia, ale stále sú potrebné ďalšie klinické štúdie. Doteraz je známe, že artemisinín môže v tele pomôcť vytvárať voľné radikály zabíjajúce rakovinu. V boji proti rakovine funguje podobne ako v boji proti malárii, a to reakciou s rakovinovými bunkami bohatými na železo za vzniku voľných radikálov, ktoré útočia. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že artemisinín je oveľa špecifickejší pri zacielení a zabíjaní určitých rakovinových buniek ako iné liečby rakoviny, čo znamená, že normálne bunky môžu pri tejto metóde prežiť.

    Deriváty artemisinínu, ako sú diméry, triméry a hybridy, sa v súčasnosti skúmajú a používajú ako potenciálna terapeutická alternatíva k súčasným chemoterapiám na boj proti rakovine, ako je leukémia. Nedávne štúdie ukazujú, že jeho deriváty majú aktivitu in vitro aj in vivo proti rôznym typom rakoviny. Jeho protirakovinové účinky pochádzajú z jeho schopnosti iniciovať apoptotickú bunkovú smrť, inhibovať proliferáciu rakoviny, znižovať metastatický rast a podporovať tvorbu nových krvných ciev.

    Výskum publikovaný v roku 2021 uvádza, že artemisinín preukázal terapeutickú aktivitu proti bunkám leukémie, mnohopočetného myelómu a lymfómu. Artemisinínové lieky tiež vykazovali dobrú toleranciu a málo vedľajších účinkov, keď sa používali v kombinácii so štandardnými chemoterapiami.

    Bol hlásený aj „synergizmus“ flavonoidov a artemisinínu pri liečbe rakoviny. Ukázalo sa, že flavonoidy zvyšujú protirakovinové účinky artemisinínu tým, že zvyšujú ich biologickú dostupnosť a hodnoty polčasu rozpadu. Tieto výhody boli hlásené na niekoľkých modeloch rakovinových buniek, vrátane rakoviny pankreasu, prsníka, hrubého čreva a prostaty.

    Artemisinín pomáha pri liečbe malárie

    Ukázalo sa, že artemisinín má antimalarické účinky, ktoré sú spôsobené jeho schopnosťou zachytávať voľné radikály. Rastlinná droga reaguje s vysokými hladinami železa v parazitoch a vytvára voľné radikály, ktoré ničia bunkové steny malárie. Ukázalo sa dokonca, že je účinný proti kmeňom choroby, ktoré sú vysoko odolné voči liekom.

    Artemisinín pomáha znižovať zápal

    Skúmalo sa použitie artemisinínu proti zápalovým respiračným poruchám a správy ukazujú, že zmierňujú zápal reguláciou prozápalových cytokínov. Existujú dôkazy, ktoré zdôrazňujú účinky artemisinínu proti zápalovým stavom, vrátane Alzheimerovej choroby a osteoartritídy.

    Artemisinín má antimikrobiálne a antivírusové účinky

    Sekundárne metabolity v artemisiníne, vrátane monoterpénov, seskviterpénov a fenolových zlúčenín, vykazujú antimikrobiálne účinky. Existuje tiež výskum, ktorý naznačuje, že extrakty z artemisinínu inhibujú vírusové infekcie a môžu slúžiť ako nákladovo efektívne liečivo na boj proti vírusom.

    Hoci je potrebný ďalší výskum, existujú správy, ktoré naznačujú, že artemisinín môže mať aj nasledujúce výhody:

    • znižuje cholesterol

    • kontroluje záchvaty

    • bojuje proti obezite

    • bojuje proti cukrovke

    Artemisinín sa používa aj na výrobu čajov, štiav a extraktov.
    Artemisinín sa používa aj na výrobu čajov, štiav a extraktov.

    Riziká a vedľajšie účinky užívania artemisinínu

    • Výskum naznačuje, že artemisinín je vo všeobecnosti dobre tolerovaný, ale u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ako nevoľnosť, vracanie, kožná vyrážka, vertigo, zvonenie v ušiach, tráviace ťažkosti, chvenie, poškodenie pečene.
    • Artemisinín sa nesmie kombinovať s niektorými liekmi. Ľudia s gastrointestinálnymi poruchami alebo vredmi by nemali užívať artemisinín alebo používať produkty s obsahom artemisinínu. Nemal by sa užívať ani s liekmi proti záchvatom.
    • Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by nemali užívať artemisinín, pokiaľ sa neporadia s lekárom.

    Doplnky výživy a dávkovanie artemisinínu

    Doplnky artemisinínu sú dostupné v mnohých formách a môžu sa používať perorálne, intravenózne alebo rektálne. Artemisinín sa používa aj na výrobu čajov, štiav a extraktov, ktoré sa tradične používajú na liečbu malárie a zmiernenie zápalu.

    V prípade hotových doplnkov sa dávky líšia v závislosti od toho, na čo sa používajú. Špecifická dávka pre optimálnu účinnosť ešte nebola stanovená, ale užívanie 400 – 800 mg denne sa často odporúča na zníženie zápalu, na boj s horúčkou a maláriou a na boj proti infekciám. Tento rozsah dávok sa ukázal ako bezpečný počas šiestich až 12 mesiacov bez zjavných vedľajších účinkov.

    zdroj: drexe.com

    zdroj obrázky: dreamstime.com, pme.uchicago.edu