5 tipov na bolesť hrdla
< Spať na článkyObsah článku

Vo svojom živote ste pravdepodobne už zažili bolesť hrdla. Svrbenie, škriabanie a pálenie nie sú zábavné, najmä ak ich sprevádzajú ďalšie príznaky nachladnutia alebo závažnejšieho vírusu.
Vo väčšine prípadov môžete nájsť úľavu bez toho, aby ste sa hneď obrátili na svojho lekára. Ponúkame vám 5 spôsobov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti hrdla rýchlo a účinne.
Čo spôsobuje bolesť hrdla?
Bolesť hrdla je bežná a väčšinou je spôsobená vírusmi, ale hrdlo môže tiež bolieť v dôsledku fajčenia, alergií, dráždivých látok vo vzduchu (ako je znečistenie, klimatizácia) alebo z nadmerného kričania. Niekedy sú bolesti hrdla spôsobené baktériami alebo baktérie využívajú skutočnosť, že váš imunitný systém je už pod tlakom, a kolonizujú už existujúce vírusové bolesti hrdla.
Bolesť hrdla s bakteriálnym postihnutím je vážnejšia ako bolesť hrdla kvôli väčšine iných príčin.
Bakteriálne bolesti hrdla si vyžadujú účasť lekára, zatiaľ čo väčšina bolestí spôsobených inými chorobami sa sama o sebe zlepšuje.
Ako zistím, či moje bolesti hrdla spôsobujú baktérie?
Nemáte to ako zistiť, pokiaľ vám lekár neurobil výter z hrdla a neposlal ho do laboratória na kultiváciu. Existuje však niekoľko kľúčových bodov, ktoré vám môžu pomôcť zistiť, či sú vaše bolesti spôsobené vírusom alebo menej závažnou príčinou, ako je alergia alebo dráždivá látka, alebo s väčšou pravdepodobnosťou bolesť spôsobená baktériami.
Vírusové bolesti hrdla
Vírusové bolesti hrdla sú zvyčajne sprevádzané príznakmi nachladenia, ako je výtok z nosa, slzenie alebo kašeľ.
Alergia
Bolesť hrdla spôsobená alergiou zvyčajne sprevádzajú príznaky ako kýchanie, červené oči alebo svrbenie na podnebí.
Znečisťujúce látky
Bolesť hrdla spôsobená znečisťujúcimi látkami sa spravidla zlepšuje po odstránení príčiny, či už ide o fajčenie alebo zlý vzduch.

Bakteriálne bolesti hrdla
Bakteriálne bolesti hrdla majú tendenciu objavovať sa rýchlo a častejšie postihujú deti vo veku od 5-15 rokov ako dospelých. Typ baktérií nazývaných Streptococcus pyrogenes je najbežnejšou príčinou bakteriálnej bolesti hrdla. Ľudia žijúci v preplnených prostrediach, ako sú internátne školy alebo vo vlhkých domoch, sú viac ohrození a ochorenie je v období medzi novembrom a aprílom častejšie. Streptococcus je veľmi nákazlivý a môže sa prenášať z človeka na človeka kašľom, kýchaním a tesným kontaktom. Veľmi zriedka sa baktérie môžu prenášať potravou. Ak má niekto vo vašej domácnosti Streptococcus, existuje šanca jedna zo štyroch, že môžete získať baktériu aj za dva až sedem dní.
Streptococcová baktéria spôsobuje veľmi silné bolesti v hrdle a príznaky pretrvávajú oveľa dlhšie ako bolesti v hrdle z inej príčiny. Prehĺtanie môže byť obzvlášť bolestivé a mandle a zadná časť hrdla sú zreteľne červené a opuchnuté. Niekedy sú na podnebí úst viditeľné pruhy hnisu alebo červené škvrny. Môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky, ako je horúčka a bolesti hlavy a lymfatické uzliny v krku môžu byť opuchnuté a citlivé. Deti môžu mať tiež nevoľnosť alebo zvracanie.
Ak máte dokonca podozrenie, že vy alebo dieťa môžete mať v hrdle Streptococcus, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Väčšina ľudí sa úplne zotaví, ak sa im podajú antibiotiká krátko po infekcii. Ak sa však nelieči, môže viesť k zápalu stredného ucha (infekcie uší), šarlátovej horúčke (medzi príznaky patrí jasne červená vyrážka, ktorá sa na dotyk podobá brúsnemu papieru), reumatickej horúčke (zápalové ochorenie, ktoré môže spôsobiť trvalé poškodenie srdca a tiež ovplyvniť mozog, kĺby a kožu), otrave krvi, ochoreniu obličiek a infekcii kostí. Ľudia so Streptococcom alebo šarlátovou horúčkou by mali zostať doma najmenej 24 hodín po začatí liečby antibiotikami alebo kým sa necítia dosť dobre na to, aby sa vrátili do školy alebo do práce.

5 tipov na bolesť hrdla
Kloktanie slanou vodou i sódou bikarbónou
Kloktanie teplou slanou vodou môže upokojiť škriabanie v hrdle. Soľ vytiahne hlien z opuchnutého zapáleného tkaniva a pomáha zmierniť podráždenie.
Odporúča sa kombinovať 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky stolovej soli so 150-200 ml teplej vody. Miešajte, kým sa soľ nerozpustí. Potom kloktajte niekoľko sekúnd a vypľujte. Opakujte niekoľkokrát za deň.
Kloktanie sódy bikarbóny zmiešanej so slanou vodou môže tiež pomôcť pri zmiernení bolesti v krku. Tento roztok pomáha zničiť baktérie a zabrániť rastu kvasiniek a húb.
Odporúča sa kloktanie kombinácie 1 šálky teplej vody, 1/4 čajovej lyžičky jedlej sódy a 1/8 čajovej lyžičky soli. Kloktajte každé tri hodiny.
Čaj s medom
Teplý čaj sladený medom pomáha upokojiť podráždené hrdlo. Čaj tiež udržiava vaše hrdlo hydratované, čo je ďalší dôležitý krok pri liečbe bolesti v krku. Uvarte si šálku čaju hneď ako vás začne štekliť alebo bolieť hrdlo. Môžete vyskúšať zázvorový, mätový či harmančekový čaj. Všetky majú protizápalové a analgetické (zmierňujú bolesť) účinky. Môžete použiť aj zelený čaj, ktorý má antibakteriálne účinky, zmierňuje bolest a zápal a je aj bohatý zdroj antioxidantov.
Med je veľmi účinná liečba bolesti v krku, pretože je prirodzene antibakteriálny a môže zo zapáleného tkaniva odvádzať vodu, čím znižuje opuch a podráždenie. Je taktiež účinným prostriedkom na potlačenie kašľa a účinkuje rovnako ako voľnopredajné lieky proti kašľu.

Šalvia a echinacea
Šalvia sa používa nielen ako kuchynské korenie, ale využíva sa aj v medicíne. Používa sa na liečbu mnohých zápalových ochorení a stavov a kontrolované klinické štúdie potvrdzujú, že pomáha zmierniť bolesti hrdla.
Výsledky jednej štúdie dokonca preukázali, že sprej s obsahom šalvie a echinacei zmierňuje bolesť v krku viac ako bežne používané spreje s obsahom chlórhexidínu a lidokaínu. Pritom ani jeden z týchto spôsobov liečby nemal žiadne vedľajšie účinky.
Echinacea je ďalšia bylina, ktorá sa často používa v tradičnej prírodnej medicíne. Bolo preukázané, že ničí baktérie a zmierňuje zápal.
Domáci sprej zo šalvie a echinacei, ktorý môžete striekať priamo do hrdla, si môžete ľahko vyrobiť aj doma. Vsypte 1 kávovú lyžičku mletej šalvie a 1 kávovú lyžičku mletej echinacei do menšieho zaváracieho pohára a zalejte 150 ml vriacou vodou. Nechajte lúhovať 30 minút. Sceďte a pridajte štamperlík čistého alkoholu (vodku alebo slivovicu). Pridanie alkoholu nie je nutné, ale alkohol pomáha ničiť mikroorganizmy spôsobujúce zápal. Nalejte hotovú náplň do fľaštičky s rozprašovačom a každé dve hodiny si vstreknite do krku.
Jablčný ocot
Jablčný ocot sa v ľudovom liečiteľstve a alternatívnej medicíne používa už po stáročia. Jeho hlavná účinná zložka, kyselina octová, pomáha v boji proti baktériám.
Už staroveký grécky lekár Hippokrates, ktorý je považovaný za otca medicíny, predpisoval kombináciu jablčného octu a medu na liečbu prejavov chrípky, najmä kašľa a bolesti hrdla.
Pre úľavu od bolesti v krku pite zmes pripravenú z 1 šálky teplej vody, do ktorej pridáte 1 polievkovú lyžicu jablčného octu a jednu polievkovú lyžicu medu.

Cesnak
Cesnak má prírodné antibakteriálne vlastnosti. Obsahuje allicín, organosulferovú zlúčeninu, ktorá je známa svojou schopnosťou bojovať proti infekciám.
Pravidelné užívanie cesnakového doplnku či čerstvého cesnaku vám pomôže predchádzať vírusu prechladnutia i chrípky a tým spojeným bolestiam hrdla.
produkt
drugs.com, healthline.com, cs.medlicker.com