Jablčný ocot - 6 účinkov na zdravie

< Spať na články

Obsah článku

  Jablčný ocot - 6 účinkov na zdravie

  Jablčný ocot patrí k najzdravším druhom octu a je najobľúbenejším typom u ľudí, ktorý podporujú zdravý životný štýl. Už stovky rokov je považovaný za všeliek a je aj nenahraditeľným pomocníkom v kuchyni.

  Jablčný ocot je prírodný prostriedok plný vitamínov, antioxidantov a minerálov

  V jablčnom octe nájdete množstvo látok dôležitých pre náš organizmus. Hlavnou zložkou je kyselina octová, vďaka ktorej je ocot kyslý. Tá zvyčajne tvorí okolo 5%. Tento zázračný elixír ďalej obsahuje kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú, vitamín C, vitamíny B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B7-biotín či betakarotén.

  V jablčnom octe sa nachádza tiež množstvo minerálov, ako je napríklad železo, fosfor, sodík, vápnik, horčík alebo draslík. Draslík pozitívne pôsobí na činnosť srdca a ciev, vápnik napomáha tvorbe kostí a horčík zase zrýchľuje látkovú výmenu.

  Ako sa jablčný ocot získava?

  Domáce spracovanie

  Môžete používať všetky zložky jabĺk na domácu fermentáciu jablčného octu. Rozrezanie alebo narajbanie jabĺk na malé kocky zvyšuje ich povrchovú plochu, čo napomáha fermentácii. Nakrájané jablká zalejte studenou vodou, nádobu prekryte priedušnou látkou a umiestnite na približne 2 týždne na teplé miesto. Každý deň premiešajte drevenou vareškou a po dvoch týždňoch sceďte cez gázu. Potom opäť pohár prikryte a uložte na ďalšie 4 týždne, kým nedosiahnete ocot.

  Ocot1

  čítaj tiež

  Recept na domáci jablčný ocot

  Recept na domáci jablčný ocot

  Prečítajte si recept, ako si jednoducho pripraviť domáci jablčný ocot.

  Komerčné spracovanie

  Jablčný ocot sa vyrába v dvojkrokovom procese, ktorý súvisí s výrobou alkoholu.

  Prvý krok vystaví všetky časti rozdrvených jabĺk kvasinkám, ktoré fermentujú cukry a premieňajú ich na alkohol.

  V druhom kroku sa pridajú do alkoholového roztoku baktérie, ktoré ďalej fermentujú alkohol a premieňajú ho na kyselinu octovú - hlavnú účinnú látku v octe.

  Ocot2

  Jablčný ocot - 6 účinkov na zdravie

  Jablčný ocot vám pomôže udržať zdravé trávenie

  Ak máte žalúdočné ťažkosti, skúste popíjať jablčný ocot zmiešaný s vodou. Ak máte hnačku a bakteriálna infekcia je dôvodom, jablčný ocot by mohol pomôcť vyriešiť problém vďaka jeho antibiotickým vlastnostiam. Niektorí ľudoví liečitelia navyše tvrdia, že jablčný ocot môže upokojiť črevné kŕče.

  Vyskúšajte tento ľudový liek: pridajte 1 čajovú lyžičku medu a 1 čajovú lyžičku jablčného octu do pohára teplej vody a vypite 30 minút pred večerou.

  Jablčný ocot vám pomôže upokojiť boľavé hrdlo

  Hneď ako pocítite bolesť v krku, použite jablčný ocot, ktorý ničí baktérie a bráni vzniku infekcie. Ocot vytvára kyslé prostredie a už od staroveku sa používa na ničenie baktérií. Stačí zmiešať 1/4 šálky octu s 1/4 šálky teplej vody a kloktať každú hodinu.

  Jablčný ocot vám pomôže udržať zdravé zuby, ale treba si dávať pozor

  Kloktanie jablčným octom pomáha odstraňovať škvrny na zuboch, bieliť zuby a ničiť baktérie v ústach a ďasnách. Ale treba si dávať pozor, pretože časté používanie v neriedenej forme môže naopak zubnú sklovinu, ktorá chráni pred zubným kazom a citlivosťou zubou, poškodiť. Po konzumácii jablčného octu je vhodné si vypláchnuť ústa čistou vodou, rovnako tak i vyčkať s čistením zubov aspoň pol hodiny.

  Ocot3

  Jablčný ocot vám pomôže schudnúť

  Podľa správy z roku 2018 je jablčný ocot „možné považovať za účinnú stratégiu“ na zníženie viscerálneho tuku (aktívneho tuku). Odborníci vysvetľujú, že kyselina octová, ktorú jablčný ocot obsahuje, znižuje absorpciu škrobov a zabezpečuje pomalé trávenie, čo zas vedie k pocitu úplnej plnosti v žalúdku.

  Jablčný ocot vám pomôže zbaviť sa lupín

  Jablčný ocot môže tiež pomôcť vašej pokožke hlavy. Kyslosť octu pomáha zmeniť pH pokožky hlavy, čo sťažuje podmienky spôsobujúce lupiny. Zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu s 1/4 šálky vody v sprejovej fľaši a postriekajte na pokožku hlavy. Zabaľte si hlavu uterákom a nechajte pôsobiť 15 minút až hodinu, potom si vlasy umyte ako zvyčajne. Urobte tak dvakrát týždenne, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

  Jablčný ocot vám pomôže zvýšiť energiu

  Cvičenie aj stres spôsobujú v tele hromadenie kyseliny mliečnej, ktorá zas spôsobuje únavu. Aminokyseliny obsiahnuté v jablčnom octe pôsobia ako antidotum (protilátka) proti tejto kyseline mliečnej. Jablčný ocot tiež obsahuje draslík a enzýmy, ktoré pomáhajú zmierniť túto únavu. Takže nabudúce, keď budete unavený, pridajte polievkovú lyžicu alebo dve octu do pohára chladeného zeleninového nápoja alebo do pohára vody a tak si posilnili svoju energiu.

  Jablčný ocot ako výživový doplnok

  Jablcny Ocot

  Jablčný ocot od Now Foods obsahuje viac ako 90 rôznorodých látok, vrátane minerálov, enzýmov a kyselín, ako napríklad kyselinu octovú. Ide o kvalitný ocot pripravený z celých jabĺk, ktorý má pozitívne účinky. Je vo forme tabliet, ktoré sa ľahko prehĺtajú. Odporúčaná denná dávka sú 2 tablety denne.

  Účinky jablčného octu Now Foods

  • prispieva k zmierneniu chuti do jedla
  • podporuje metabolizmus a trávenie
  • energia získaná z jedla sa pomocou jablčného octu využije a neukladá sa vo forme tuku

  readersdigest.ca