< Spať na články
Brectan

Málo známy fakt o vínnej réve, s ktorou ste sa už pravdepodobne mnohokrát stretli, nazývanej anglický brečtan je: nielenže je to príťažlivá okrasná rastlina, ale ponúka aj množstvo zdravotných výhod pri medicínskom použití ako liečivá bylina. Môže za to prísun antioxidantov a protizápalových zlúčenín, najmä polyfenolov.

Anglický brečtan má tiež čistiace účinky, ktoré môžu pomôcť udržať vzduch v domácnosti čistý odstránením spór plesní a prchavých organických zlúčenín, ako sú tie, ktoré sa uvoľňujú z farieb v domácnosti alebo čistiacich prostriedkov.

NASA považuje anglický brečtan za jednu z najčistejších rastlín, aké existujú.

Čo to anglický brečtan je?

Brečtan anglický (Hedera helix) je vždyzelený vinič, ktorý má tendenciu rásť vyliezaním po iných stromoch a štruktúrach. Jeho listy sa používajú na výrobu bylinných kúr a extraktov, najčastejšie za účelom liečby zápalových respiračných príznakov a infekcií. Lieky z anglického brečtanu (voľnopredajné lieky) sa v Európe, najmä v Nemecku, vo veľkej miere používajú na liečbu kašľa v dôsledku jeho mukolytických účinkov.

Podľa jednej správy viac ako 80% bylinných expektorancií predpísaných v Nemecku obsahuje extrakt z brečtanu, čo predstavuje takmer 2 milióny receptov na celoštátnej úrovni ročne.

Anglický brečtan pochádza z Európy, vrátane Anglicka (odtiaľ názov), ale teraz rastie v mnohých chladných a miernych klimatických podmienkach vrátane mnohých častí Spojených štátov. Táto rastlina uprednostňuje trochu chladné, vlhké a čiastočne slnečné alebo tienisté oblasti, ako napríklad pozdĺž útesov, svahov a vonkajších okrajov lesov. Zostáva zelený po celý rok a má tendenciu rásť do výšky 1 až 2,5 metra alebo viac. Ak má vytvorené správne podmienky, tento druh brečtanu môže niekedy dorásť až do výšky 28 metrov! V okolí lesov anglický brečtan občas rastie rýchlo, pretože „nemá žiadne prirodzené kontroly a rovnováhy, ktoré by ho korigovali“. Jedným z rizík premnoženého brečtanu je, že môže zaťažiť stromy a spôsobiť ich pád. Môže tiež prispieť k zosuvu svahov a erózii, ak voda steká po hustých kúskoch brečtanu.

Anglický brečtan udržuje zdravé dýchacie cesty
Anglický brečtan udržuje zdravé dýchacie cesty

Anglický brečtan - 3 účinky pre zdravie

Anglický brečtan má protizápalové a antioxidačné účinky

Brečtan anglický obsahuje vysoké koncentrácie ochranných rastlinných zlúčenín nazývaných saponíny a flavonoidy, ktoré majú schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu/poškodeniu voľnými radikálmi a tiež zápalom. Podľa štúdií sa saponíny nachádzajúce sa v tomto brečtane považujú za mukolytické, spazmolytické, bronchodilatačné a majú antibakteriálne účinky. To dáva rastline schopnosť podporovať imunitný systém v boji proti infekciám, opuchom, dýchavičnosti, svalovým kŕčom, preťaženiu a iným príznakom.

Niektoré štúdie na zvieratách zistili, že extrakt z anglického brečtanu môže pomôcť znížiť zápal inhibíciou uvoľňovania zápalových markerov, ako je interleukín-6. Aj keď je potrebný formálnejší výskum na potvrdenie toho, ako dobre funguje, existujú dôkazy, že brečtan môže pomôcť znížiť:

 • opuch a upchatie dýchacích ciest

 • zlú funkciu pľúc v dôsledku opuchu priedušiek

 • hromadenie hlienu v pľúcach

 • poruchu pečene, žlčníka a sleziny

 • príznaky dny

 • bolesť kĺbov spôsobenú artritídou a bolesťou nervov

 • kožné infekcie a mozole

Anglický brečtan udržuje zdravé dýchacie cesty

Bylinné kúry vyrobené z anglického brečtanu sa často používajú na liečbu dýchacích a respiračných problémov ako kašeľ, alergia, astma, zápal priedušiek, chronická obštrukčná choroba pľúc. Vedci sa domnievajú, že brečtan môže pomôcť zlepšiť dýchanie vďaka svojej schopnosti zvýšiť uvoľňovanie adrenalínu, ktorý pomáha zlepšovať prúdenie vzduchu v pľúcach. Robí to tak, že ovplyvňuje beta2-adrenergnú signalizáciu. Stimuluje tiež hlienové žľazy a má expektoračné vlastnosti, ktoré riedia hlien – a navyše znižuje zápal, ktorý môže prispieť k zhoršeniu funkcie pľúc a citlivých dýchacích ciest.

Štúdie skúmajúce účinnosť anglického brečtanu na respiračné príznaky však ukázali protichodné výsledky. Revízia z roku 2021 zistila, že tento extrakt má len minimálne účinky na príznaky infekcie horných dýchacích ciest, ale ukázalo sa, že je bezpečný a je nepravdepodobné, že spôsobí vedľajšie účinky, ako to často robia niektoré iné lieky proti kašľu. V prehľade sa spomínalo, že lieky proti kašľu s obsahom anglického brečtanu môžu viesť k „rýchlemu zníženiu závažnosti a/alebo frekvencie kašľa“. Štúdia vykonaná s 268 deťmi, ktoré mali kašeľ, zistila, že bylinný extrakt z brečtanu pomohol u väčšiny detí zmierniť príznaky nádchy, kašľa a viskózneho hlienu. Znášanlivosť bola zistená ako „dobrí až veľmi dobrá“ takmer u všetkých pacientov a vedľajšie účinky boli veľmi obmedzené.

Anglický brečtan pomáha vyčistiť vzduch v domácnosti

Podľa Lepšie domy a záhrady je: „Anglický brečtan starodávna izbová rastlina, ktorá je stále trendy vďaka svojej nenáročnej starostlivosti a elegantnému vzhľadu.“

Výhodou pestovania tejto rastliny vo vnútorných priestoroch je jej schopnosť znižovať znečistenie ovzdušia, pretože pôsobí ako prirodzený vzduchový filter na odstránenie organických látok znečisťujúcich ovzdušie – vrátane benzénu, formaldehydu a trichlóretylénu. Ukázalo sa, že brečtan je veľmi účinný pri prirodzenom odfiltrovaní látok znečisťujúcich ovzdušie v interiéri. Majte na pamäti, že môže zaberať veľa miesta, pretože má tendenciu šplhať sa a ovíjať sa okolo štruktúr v domácnosti. Môže však pôsobiť aj dráždivo, ak sa ho dotknete vy, vaše deti alebo vaši domáci miláčikovia, preto je najlepšie sa ho príliš nedotýkať.

Udržujte rastlinu niekde so slabým svetlom a nezabudnite udržiavať pôdu vlhkú. Skúste ho pestovať v závesných košíkoch zavesených pred oknom alebo na poličke, ktorá mu ponecháva priestor na rozšírenie asi o tri metre. Chráňte ho pred vetracími otvormi kúrenia a klimatizácie a zabráňte prílišnému vysušeniu pôdy.

Anglický brečtan - riziká a vedľajšie účinky

 • Vo všeobecnosti sa predpokladá, že je bezpečný, keď sa užíva ako doplnok v odporúčaných dávkach, avšak zriedkavo sa vyskytli správy o vedľajších účinkoch vrátane poruchy trávenia / žalúdočnej nevoľnosti.
 • Celkovo nie sú vedľajšie účinky tohto doplnku dobre známe, preto buďte opatrní, keď ho začínate užívať, a začnite s malou dávkou.
 • Rovnako ako niektoré iné druhy brečtanov, aj táto rastlina môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu a vyrážky pri priamom kontakte s pokožkou. Ak s ním budete manipulovať, je najlepšie použiť rukavice.
 • Obmedzte kontakt s rastlinou, ak máte citlivú pokožku alebo ste náchylní na vyrážky od iných druhov brečtanov.


Ako anglický brečtan používať a dávkovať
Ako anglický brečtan používať a dávkovať

Ako anglický brečtan používať a dávkovať

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako použiť anglický brečtan, vrátane užívania kapsúl s extraktom, sirupov proti kašľu z listov brečtanu alebo bylinných čajov vyrobených z čerstvých alebo sušených listov brečtanu.

Pretože každý produkt sa líši svojou silou, vždy si prečítajte odporúčania a pokyny na dávkovanie. Všeobecné odporúčanie pre dospelých je asi 300 – 800 miligramov sušených listov anglického brečtanu denne užívaných ústami. Výťažok z anglického brečtanu nájdete v produktoch, ako sú sirupy proti kašľu. Vo väčšine prípadov sa tieto liečby používajú, keď niekto pociťuje respiračné symptómy približne jeden až tri týždne. Možno ich bude potrebné užívať až trikrát denne.

Anglický brečtan sa niekedy používa v kombinácii s inými bylinami, ktoré podporujú imunitný a dýchací systém, vrátane pupalky a tymianu. Túto kombináciu nájdete v niektorých prírodných sirupoch proti kašľu a bylinných kúrach určených na liečbu kašľa.

Ak sa rozhodnete pripraviť si čaj z anglického brečtanu doma, použite približne jednu hrsť čerstvých listov (alebo 1/4 šálky sušených listov) na každú šálku vody. Pite asi jednu až dve šálky tohto čaju denne, začnite s malým množstvom, aby ste otestovali svoju reakciu.

Je bezpečné dávať deťom doplnky výživy s anglickým brečtanom?

Extrakt z anglického brečtanu sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný na podávanie deťom, napríklad na pomoc pri liečbe kašľa alebo príznakoch bronchitídy. Jedna štúdia zistila, že extrakt z listov brečtanu vo forme sirupu a kvapiek proti kašľu je účinnou a bezpečnou liečbou kašľa u detí a spôsobuje mierne/nezávažné vedľajšie účinky u menej ako 2% detí, ktoré ho užívali. Ďalšia štúdia z roku 2020 dospela k záveru, že bylinný liek obsahujúci suchý extrakt z listov brečtanu podávaný dvakrát denne „môže byť dobrou alternatívou k súčasným terapeutickým režimom pri liečbe produktívneho kašľa u detí“, a to na základe vysokej miery spokojnosti pacientov s jeho užívaním.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: gaiaherbs.com, istockphoto.com, grassrootshealth.net