Obsah článku

    Syndróm deravého čreva

    Nazýva sa tiež „črevná priepustnosť“, keď dôjde k poškodeniu črevnej steny, čo umožní vstupu zlúčenín do krvného obehu, ktorý by sa za normálnych okolností nemal stať.

    Napríklad čiastočne strávené bielkoviny a tuky môžu presakovať črevnou výstelkou a dostať sa do krvného obehu, čo spôsobuje alergickú reakciu.

    Syndróm deravého čreva - príznaky

    Jeden z najväčších varovných signálov, že môžete mať deravé črevo je, že pociťujete viacnásobnú citlivosť na jedlo. Alergické reakcie spôsobené deravým črevom nemusia nutne znamenať, že sa vám objaví vyrážka po celom tele, ale môžu viesť k rôznym ďalším symptómom.

    Sdc1

    Niektoré potenciálne príznaky súvisiace s deravým črevom môžu zahŕňať:

    • nadúvanie
    • citlivosť na potraviny
    • ochorenie štítnej žľazy
    • únava
    • bolesť kĺbov
    • bolesti hlavy
    • kožné problémy, ako je rosacea a akné
    • problémy s trávením
    • priberanie

    Ak nie je črevná priepustnosť liečená, môže potenciálne viesť k vážnejším zdravotným problémom, ako napríklad:

    • zápalové ochorenie čriev alebo IBS
    • artritída
    • ekzém
    • psoriáza
    • depresia
    • úzkosť
    • migrénové bolesti hlavy
    • bolesť svalov
    • chronická únava

    Podľa výskumu existuje množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že syndróm deravého čreva súvisí s určitými autoimunitnými ochoreniami, ako je diabetes 1. typu. Ďalším problémom deravého čreva je to, že môže spôsobiť malabsorpciu životne dôležitých minerálov a živín vrátane zinku, železa a vitamínu B12.

    Odborníci odporúčajú vykonať test deravého čreva, aby lepšie zistili, či to môže byť hlavná príčina vašich príznakov, a aby pomohli určiť potenciálne prispievajúce faktory.

    Sdc2

    Syndróm deravého čreva - príčina

    Deravé črevo môže byť spôsobené mnohými faktormi, vrátane:

    • nevhodná strava (nízky obsah vlákniny a vysoký obsah cukru)
    • fajčenie
    • požívanie alkoholu
    • časté používanie niektorých liekov
    • genetická predispozícia

    Niektoré potenciálne dietetické príčiny zahŕňajú:

    Lektíny - nachádzajú sa v mnohých potravinách a keď ich konzumujete v menšom množstve, telo si s nimi normálne poradí. Problematickejšie sú však potraviny, ktoré majú veľké množstvo lektínov. Niektoré z lektínov a potravín, ktoré spôsobujú deravé črevo, zahŕňajú pšenicu, ryžu, špaldu a sóju.

    Konvenčné kravské mlieko - je ďalšie jedlo, ktoré môže spôsobiť syndróm deravého čreva. Mliečne výrobky, ktoré poškodzujú črevo, sú bielkoviny A1 kazeín. Pasterizačný proces tiež ničí životne dôležité enzýmy, takže cukry ako laktóza sú veľmi ťažko stráviteľné. Z tohto dôvodu sa odporúča len nákup surových mliečnych výrobkov od kráv A2, kôz, oviec alebo byvolov.

    Zrná obsahujúce lepok - môžu poškodiť črevnú výstelku v závislosti od toho, ako ich dobre znášate. Akonáhle je črevo zdravé, môžete zrná, ktoré boli fermentované a naklíčené, pridať do občasnej stravy.

    Cukor - pridaný cukor je ďalšou látkou, ktorá môže spôsobiť veľké škody na tráviacom systéme. Cukor môže živiť rast kvasiniek, kandidy a zlých baktérií, čo ešte viac poškodzuje črevo. Zlé baktérie v skutočnosti vytvárajú toxíny nazývané exotoxíny, ktoré poškodzujú zdravé bunky a môžu vytvoriť dieru v črevnej stene.

    Sdc3

    Syndróm deravého čreva - liečba

    Pretože syndróm deravého čreva nie je oficiálnou lekárskou diagnózou, neexistuje odporúčaná liečba.

    Napriek tomu môžete urobiť veľa vecí pre zlepšenie svojho celkového tráviaceho zdravia. Jednou z nich je konzumovať stravu bohatú na potraviny, ktoré pomáhajú rastu prospešných črevných baktérií. Nezdravá zbierka črevných baktérií je spojená so zlými zdravotnými výsledkami, vrátane chronických zápalov, rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky typu 2.

    Najlepšie potraviny, ktoré treba zaradiť do stravy so syndrómom deravého čreva:

    • Kostný vývar - obsahuje kolagén a aminokyseliny prolín a glycín, ktoré môžu pomôcť uzdraviť poškodené bunkové steny. Mnohým pacientom pomohli tri dni konzumácie len kostného vývaru, aby im pomohol liečiť deravé črevo a autoimunitné ochorenie.
    • Surové kultivované mliečne výrobky - obsahujú po fermentácii prospešné baktérie a mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré môžu pomôcť uzdraviť črevo. Pastovaný kefír, jogurt, amasai, maslo a raw syr sú jedny z najlepších možností.
    • Fermentované potraviny - okrem fermentovaných mliečnych výrobkov patrí fermentovaná zelenina medzi najzdravšie probiotické potraviny. Obsahujú organické kyseliny, ktoré vyrovnávajú črevné pH a probiotiká na podporu čriev. Kyslá kapusta, kimchi a kvas sú vynikajúcim zdrojom.
    • Kokosové výrobky - všetky kokosové výrobky sú obzvlášť dobré pre črevá. Predpokladá sa, že mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom v kokose sú ľahšie stráviteľné ako ostatné tuky, a preto dobre fungujú na udržanie zdravia tráviaceho traktu. Kokosový kefír tiež obsahuje zdravé mikróby, ktoré podporujú tráviaci systém.
    • Naklíčené semená - chia semienka, ľanové semienka a konopné semená, ktoré boli naklíčené, sú skvelým zdrojom vlákniny, ktorá môže pomôcť podporiť rast prospešných baktérií. Ak máte vážne deravé črevo, možno budete musieť začať získavať vlákninu z dusenej zeleniny a ovocia.
    • Zdravé tuky - mierne konzumovanie zdravých tukov, ako sú vaječné žĺtky, avokádo, ghee a kokosový olej, je pre črevo ľahké a podporuje vstrebávanie živín.
    • Omega-3 tuky - niektoré bielkovinové potraviny obsahujú aj zdravé omega-3 tuky, ako napríklad hovädzie a jahňacie mäso a voľne žijúce ryby ako losos.
    • Ovocie - konzumácia jednej až dvoch porcií ovocia denne je dobrým spôsobom, ako získať vitamíny a minerály. Jablká a hrušky môžete uvariť v pare a pripraviť si tak domácu jablkovú alebo ovocnú omáčku. Ovocie je najlepšie konzumovať ráno a nie neskôr v priebehu dňa, pričom nezabúdajte na to, že príjmať ovocie by ste mali striedmo.
    Sdc4

    Syndróm deravého čreva - doplnky výživy

    Okrem diéty si môžete pomôcť opraviť deravé črevo niektorými doplnkami. V liečebnom pláne na deravé črevo existuje mnoho doplnkov, ktoré podporujú zdravie tráviaceho traktu a chránia črevnú výstelku pred ďalším poškodením.

    Najužitočnejšie doplnky pri liečbe deravého čreva:

    Probiotiká (50 - 100 miliárd jednotiek denne) - sú najdôležitejší doplnok výživy, pretože pomáhajú doplniť dobré baktérie a vytlačiť zlé baktérie. Odporúča sa prijímať probiotiká v potravinovej aj doplnkovej forme. Dodržiavaním iba časti protokolu pri liečbe syndrómu deravého čreva odstránením škodlivých dráždivých látok sa vám môže stať, že opätovne naočkujete črevo prospešnými baktériami, ktoré budú zlé baktérie držať na uzde. Na základe dostupného výskumu hľadajte kmene ako Bacillus clausii, Bacillus subtilis, Saccharomyces boulardii a Bacillus coagulans.

    Tráviace enzýmy (jedna až dve kapsuly na začiatku každého jedla) - zaisťujú úplné trávenie potravín, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že čiastočne strávené častice potravín a bielkoviny poškodia črevnú stenu.

    L-Glutamín - glutamínový prášok, ktorý je kritický pre každý program určený na hojenie netesných čriev, je esenciálnym doplnkom aminokyselín, ktorý má protizápalové vlastnosti a je potrebný pre rast a opravu črevnej výstelky. Medzi výhody L-glutamínu patrí pôsobenie ako ochranca, potiahnutie bunkových stien a odpudzovanie dráždivých látok.

    Koreň sladkého drievka - je adaptogénna bylina, ktorá pomáha vyrovnávať hladinu kortizolu a zlepšuje produkciu kyseliny v žalúdku, podporuje prirodzené procesy tela na udržanie slizničnej výstelky žalúdka a dvanástnika. Táto bylina je obzvlášť užitočná, ak je deravé črevo spôsobené emocionálnym stresom, pretože môže pomôcť zlepšiť spôsob, akým produkujete a metabolizujete kortizol.

    Shilajit - je liečivá bylina podobná dechtu, často používaná v ajurvédskej medicíne, ktorá môže chrániť pred žalúdočnými vredmi a tiež zmierniť zápal vyvolaný alebo zhoršený deravým črevom.

    Koreň ibiša lekárskeho - pretože má antioxidačné a antihistaminické vlastnosti je skvelým doplnkom každej prírodnej lekárne, najmä pre tých, ktorí zápasia s problémami súvisiacimi s črevami.

    Sdc5

    Syndróm deravého čreva - potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

    Pri diéte s deravým črevom je nevyhnutné vyhnúť sa alebo výrazne obmedziť alergény a zápalové potraviny.

    Potraviny/prísady, ktorým sa treba vyhnúť, zahŕňajú:

    • zrná, najmä tie, ktoré obsahujú lepok (pšenica, raž a jačmeň) - všimnite si, že klíčenie a kvasenie zŕn obmedzuje fytáty a lektíny, čo uľahčuje strávenie týchto potravín
    • spracované potraviny vyrobené s prídavkom cukru
    • GMO potraviny (GMO a hybridizované potraviny zvyčajne obsahujú vysoké hladiny lektínov)
    • rafinované oleje
    • spracované potraviny vyrobené zo syntetických potravinárskych prísad
    • konvenčné mliečne výrobky
    • silné používanie alkoholu

    Syndróm deravého čreva - ukážkový jedálny lístok

    Na základe vyššie uvedených odporúčaní týkajúcich sa najlepších a najhorších potravín pri syndróme deravého čreva môže takto vyzerať niekoľko dní pri dodržaní diétneho plánu:

    Deň 1

    Raňajky: avokádo na toaste z naklíčeného zrna doplnený kyslou kapustou a paradajkami

    Obed: šalát so steakom (od zvierat chovaných na pastvinách) a varenou alebo kultivovanou zeleninou

    Večera: praženica pripravená zo zmiešanej zeleniny (podľa vlastného výberu) a bielkovín

    Deň 2

    Raňajky: jogurt s chia semienkami a lesnými plodmi

    Obed: varené ryby, ako je losos, s dusenou zeleninou preliate olivovým olejom

    Večera: pečené kura podávané s miešaným šalátom alebo zeleninová polievka

    Deň 3

    Raňajky: smoothie z kokosového mlieka, kefíru alebo surového mlieka, mandľového masla a kolagénového proteínového prášku

    Obed: zeleninový šalát s kuracím mäsom, jogurtom a avokádom

    Večera: steak alebo ryby podávané so zeleninou

    Sdc6

    Syndróm dravého čreva - spôsoby, ako zlepšiť zdravie čriev

    Aj keď je diéta kľúčová pre zlepšenie zdravia čriev, existuje mnoho ďalších krokov, ktoré môžete urobiť.

    Spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie čriev:

    • Vezmite si probiotický doplnok - probiotiká obsahujú prospešné baktérie, ktoré sú prirodzene prítomné vo fermentovaných potravinách. Užívanie probiotického doplnku môže zlepšiť zdravie čriev, ak prostredníctvom stravy neprijímate dostatok probiotík.
    • Eliminujte stres - ukázalo sa, že chronický stres poškodzuje prospešné črevné baktérie. Pomôcť môžu činnosti ako meditácia alebo joga.
    • Vyhnite sa fajčeniu - cigaretový dym je rizikovým faktorom viacerých črevných ochorení a môže zvýšiť zápal v zažívacom trakte. Prestať fajčiť môže zvýšiť počet zdravých baktérií a znížiť počet škodlivých črevných baktérií.
    • Viac spite - nedostatok spánku môže spôsobiť zlú distribúciu zdravých črevných baktérií, čo môže mať za následok zvýšenú priepustnosť čriev.
    • Obmedzte príjem alkoholu - výskum ukázal, že nadmerný príjem alkoholu môže zvýšiť črevnú priepustnosť interakciou s určitými proteínmi.

    Ak si myslíte, že máte syndróm deravého čreva, zvážte vyšetrenie na celiakiu. Tieto dve choroby môžu mať prekrývajúce sa symptómy.

    zdroj: draxe.com